Inventar međuljudskih odnosa
Višestruko nagrađeni slovenački film “Inventar” reditelja i scenariste Darka Sinka, deo glavnog takmičarskog programa 27. Festivala autorskog filma (FAF) u Beogradu, bavi se sumnjama i nepoverenjem u međuljudskim odnosima, prema motivima kratke priče Karela Čapeka “Pokušaj ubistva”.
Za razliku od te priče u kojoj je glavni lik političar, scenario prati sasvim običnog postarijeg čoveka na koga neko puca kroz prozor stana. Kako policija ne nalazi počinioca, on počinje da razmišlja ko ga toliko mrzi ili kome bi koristilo da ga nema, te pravi svojevrsni inventar odnosa u svom životu, sa ženom, sinom, prijateljem, kolegama.
“Bio mi je intrigantan taj čudni osećaj kad gledaš ljude oko sebe, čak i one najbliže, i kada se javljaju dileme, sumnje. To mi se činilo sinematično, čudno, a i smešno. To je bio osećaj koji sam pratio kroz ceo proces”, izjavio je 2. decembra na konferenciji za novinare Darko Sinko, kome je ovo prvi dugometražni igrani film, nakon nekoliko dokumentaraca i kratkog igranog “Sosolki”.
Kraj filma je otvoren, glavni lik Boris, koga igra poznati slovenački pozorišni glumac Radoš Bolčina, ne saznaje ko je pucao.
Sinko kaže da ni on kao scenarista to ne zna.
“Postojale su različite mogućnosti kraja, ali bio sam siguran da je dobro ovako, jer ima veze s temom filma. U životu nema tačnih rešenja ovakvih situacija. Imaš sumnje, imaš mogućnost, kako Borisu kaže inspektor, da odlučiš kome ćeš verovati. Ali to se ne može baš racionalno odlučiti. Nema tu konačnog odgovora. Ni stvari u međuljudskim odnosima nisu definisane. jednom zauvek”, izjavio je Sinko.
U jednoj sceni inspektor kaže: “Nemojte previše da očekujete od života”, u drugoj profesor ekonomije na predavanju objašnjava da je svaki međuljudski odnos zasnovan na trgovini, odnosno uzajamnoj koristi.
“To jeste tužno, ali smo u filmu nastojali da prikažemo i smešnu stranu. Živimo u vremenu gde su mnogi odnosi i među pojedincima i u društvu pod znakom pitanja, pod pritiskom analize, interesa i sličnih stvari. Ali ima i dokaza da nije tako. Zato su tu humor i ironija. Nije sve crno-belo”, rekao je Sinko.
Sinko je istakao dobru saradnju sa glumcima, kao i doprinos direktora fotografije Marka Brdara.
“Činilo mi se da ova priča treba da bude u retro stilu film noara, američkog trilera iz pedesetih. Krenuli smo minimalistički, sa bazičnim pozicijama kamera, ali smo vrlo „peglali“ sve detalje. Išli smo i u kontrast. Film noar i triler često koriste dramatično svetlo i atmosferu, a mi imamo čiste, svetle kadrove. Činilo mi se da je to dobar kontrast između nekog malograđanskog ideala u kakvom živi Boris s jedne strane i tamnih sumnji i osećanja s druge strane”, rekao je Sinko.
Dejan Spasić, koji igra inspektora, izjavio je da mu je najveći izazov bilo da shvati kako razmišlja čovek u tom poslu, kakav je njegov pristup životu.
“Producent mi je sredio da odem u policijsku stanicu. Pričao sam sa kriminalistima i shvatio da oni, kao i neke druge profesije, na primer doktori, moraju da imaju neku distancu od svega da bi preživeli u tom poslu. Moj lik stalno hoda po rubu između profesionalnog i ličnog pristupa Borisovom slučaju”, rekao je Spasić.
Producent Vlado Bulajić izjavio je da su Sinko i on odavno drugari i da su već radili zajedno na nekim projektima.
“Vremenski se poklopilo kada smo prijateljica Lija Pogačnik i ja osnovali producentsku firmu da je Darko došao sa idejom, nama se dopala i počeli smo da radimo. Bio je to dug i zanimljiv proces, a mi smo još drugari, što je najvažnije”, istakao je Bulajić.
Projekat je razvijan, između ostalog, i u programu First Films First, u okviru FAF-a, a kako je rekao Sinko, odlično su se proveli.
Svetska premijera “Inventara” bila je ove jeseni na Festivalu u San Sebastijanu.
“Inventar” je na Festivalu slovenačkog filma osvojio nagradu za najbolji debitantski film, za najbolju režiju (Sinko), glavnu ulogu (Bolčina), sporednu ulogu (Spasić) i muziku (Matija Krečić).
*Foto: Tanja Drobnjak
(SEEcult.org)