Intervencije u Magacinu
Izložba “Intervencije 8”, nastala kao rezultat rada studentske radionice u Magacinu u Kraljevića Marka, biće otvorena 14. decembra u tom kulturnom centru, a predstavlja još jedan vid podrške njegovom opstanku.
U radionici je učestvovalo čak 20 umetnika, među kojima su studenti Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, kao i njihove kolege sa Akademije u Lajpcigu.
Alternativni kulturni centar Magacin bio je u dosadašnjem periodu mesto na kojem se ostvaruju napredne ideje generacije najmlađih stvaralaca na više polja delatnosti, navela je Dunja Trutin, mlada umetnica i organizatorka radionice i izložbe u saradnji sa nKA (Nezavisna kulturna asocijacija).
“Zapažen od kompetentnih umetnika i istoričara umetnosti, Magacin je ipak ostao nevidljiv institucijama koje su u poziciji da utiču na namenu pojedinih prostora u gradu. Tako smo trenutno u apsurdnoj situaciji da se obrazac alternativnog kulturnog centra, začet u Magacinu, ne širi na druge objekte, već se postavlja pitanje opstanka ovog radnog i galerijskog prostora time što mu preti promena funkcije”, navela je Dunja Trutin i pozvala na otvaranje izložbe “Intervencije 8” i podrsku organizacijama koje deluju u Magacinu da zadrži sadašnji status.
Izložba je nastavak ciklusa Umetničkih intervencija, serije radionica i izložbi koje se održavaju od 2014. godine
Ideja radionica Umetničke intervencije bazira se na omogućavanju što slobodnijeg razvoja umetničkih zamisli. U tom smislu, na dosadašnjim radionicama su se okupili brojni umetnici najmlađe generacije, skloni fleksibilnom, eksperimentalnom umetničkom razmišljanju. U neposrednoj interakciji među sobom, kao i sa prostorom i publikom, oni su kroz dosadađnje radionice ispitivali granice medija, pronalazili nove izraze i činili krupne korake u razvoju svojih ličnih poetika.
Najnovija radionica osim istog, neformalnog kruga umetnika, okuplja i nove učesnike, mlađe kolege sa FLU i dvojicu mladih umetnika iz Lajpciga, čime dobija internacionalni karakter. Aktivna interakcija umetnika činila je tokom čitavog ciklusa okosnicu rada i osnovni podsticaj mnogim autorima da javno nastupe sa novim idejama, bez uobičajenog odlaganja do stvaranja optimalnih uslova za izlaganje.
Učesnici radionice i izložbe su: Stefan Dimitrijević, Anna Doppler, Smiljana Ćurić, Bogdan Čontoš, Milija Čpajak, Katarina Jovanović, Nikola Jovanović, Marija Kadelburg, Ivan Kadelburg, Steffen Kraska, Aleksandar Krnić, Ana Marković, Marija Nešković, Marija Rajšić, Carsten Saeger, Kristina Tica, Dunja Trutin, Marija Urošević, Andrej Vasiljević i Darko Vukić.
(SEEcult.org)