Integracija uz Seconhanders
Radionica Integracije nastavlja muzičku sezonu 8. juna nastupom članova ansambla Seconhanders koji će predstaviti “Muzičku priču o - svemu”, zasnovanu na njihovom principu recikliranja tuđih ideja, “prodavanja i preprodavanja onoga što je već davno prodato”.
Radionica Integracije nastavlja muzičku sezonu 8. juna nastupom članova ansambla Seconhanders koji će predstaviti “Muzičku priču o - svemu”, zasnovanu na njihovom principu recikliranja tuđih ideja, “prodavanja i preprodavanja onoga što je već davno prodato”.
Multiinstrumentalista Nebojša Ignjatović, violistkinja Aleksandra Stanić i violončelistkinja Julijana Marković, koji će se predstaviti i kao vokali, izvešće projekat “Patchwork” koji sadrži inovativno preplitanje muzičkih stereotipa, čiji bi se umetnički cilj mogao okarakterisati kao kreativno, svesno korišćenje tuđih ideja i njihovo sklapanje na novom stvaralačkom nivou.
U numeri “Parsifly”, stihovi pesme “Fly” iz zbirke “Songs of Experience” (V. Blejk) pevaju se uz lajtmotiv Vagnerovog Parsifala na akorde II stava sonate za violončelo Sergeja Prokofjeva i Mocartove solo pesme. Stihovi hita Bitlsa “Yesterday” koriste se uz adagio iz Concerta Groša u D-duru (A. Koreli), dok se Šekspirova ljubavna pesma “Mistreš Mine” (Twelfth Night) peva uz razne muzičke intervencije na Sarabandu iz V Bahove svite za violončelo solo.
Prema projektu profesora ignjatovića, u numeri “A Poison Tree” koriste se bas motivi Betovenove uvertitre “Koriolan”, koji pretvoren u tango motiv služi kao osnova za pevanje Blejkovih stihova. Ta kombinacija pozitivne manipulacije i kreativnosti manifestno prikazuje kako su i “prepravi” i “preuzmi” postali legitimno umetničko sredstvo izražavanja.
Uobličavanje tog projekta je rezultat 40-godišnjeg iskustva profesora Ignjatovića, iskustva sa zvukom i različitim muzičkim žanrovima.
Ignjatović je redovni profesor na odseku za kontrabas Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu, a osim brojnih izvođačkih aktivnosti (dugogodišnje članstvo u gudačkom orkestru “Dušan Skovran”, rad sa ansamblom “Renesans”, članstvo u Beogradskoj filharmoniji, solistički snimci i nastupi na kontrabasu), intenzivno se bavi i nestandardnim muzičkim žanrovima (koautorstvo u radu na Rubber Soul projektu, dugogodišnja muzička saradnja sa Dah teatrom i drugim pozorištima, komponovanje muzike za animirane filmove...).
Od 2005. do 2007. bio je i prorektor Univerziteta umetnosti u Beogradu.
Aleksandra Stanić i Julijana Marković su stalne članice Beogradske filharmonije i gudačkog kvarteta “Intermeco”. Stanićeva je i saradnica ansambla “Renesans” i Dah teatra”, dok je Julijana Marković članica tria “Acernus” i mnogih kamernih sastava.
Radionica Integracije nastoji da predstavi umetničku muziku lepotom i snagom njenih različitosti.
U februaru je održan koncert “U susret proleću”, na kojem su nastupili duo Floral, Stana Krstajić i Milena Stanišić, dok su u martu gostovali Jovan Maljoković i Balkan Salsa Bend na koncertu “Baš naš džez”, a u aprilu su koncert “Pravo iz duše Balkana” održali Biljana Krstić i Bistrik.
Radionica Integracije nalazi se u Ulici braće Krsmanovića 28a, na lokaciji poznatoj i kao Bara Venecija.
Projekat Radionica Integracije započet je u jesen 2008. godine, a osim učešća poznatih umetnika u programu za osobe sa posebnim potrebama, podrazumeva i njihovo uključivanje u stvaralački proces.
(SEEcult.org)