Inkluzija mladih sa govornim poremećajima
Inkluzivna predstava mladih sa govornim teškoćama “Žak ili pokornost”, rađena prema motivima drame Ežena Joneska, biće premijerno izvedena 1. novembra na Maloj sceni Dečjeg kulturnog centra Beograda, a ulaz je besplatan.
Predstava “Žak ili pokornost” predstavlja završnicu projekta “Igra govora i jezika” udruženja Srebrno drvo, a uz podršku Ministarstva kulture i informisanja, nastala je u koprodukciji sa DKCB-om, koji je prepoznao značaj inkluzije mladih sa govornim poremećajima.
Izvođači su mlade osobe, uzrasta od 20 do 30 godina, pacijenti Zavoda za psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju "Prof. dr Cvetko Brajović" u Beogradu, koji su na grupnom tretmanu mucanja kod logopeda Darinke Šoster.
Tokom četvoromesečnog rada, kroz psihološko-dramske i glumačke radionice, kao i rad na pripremi predstave, postiglo se smanjenje psiholoških teškoća koje prate mucanje. To je i bio jedan od ciljeva projekta, s obzirom da osobe koje mucaju prati strah od javnog nastupa i socijalna anksioznost, saopštio je DKCB.
Autor projekta je Sanja Dimoski, psiholog i psihoterapeut, docent na Fakultetu za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju u Beogradu. U projektu su učestvovali stručnjak za patologiju govora Darinka Šoster i pozorišna rediteljka Dina Radoman i glumac Miloš Đorđević.
Prva repriza predstave je 3. novembra, kada će biti održana i tribina “Scena i govorni poremećaji", na kojoj će učestvovati izvođači i multidisciplinarni tim koji je sproveo projekat - logoped, psiholog i dramski umetnici.
(SEEcult.org)