Heroik- Srbija na 15. Bijenalu arhitekture
Srbija će na 15. Bijenalu arhitekture u Veneciji predstaviti projekat “Heroik: Free Shipping” autorskog tima Stefana Vasića, Ane Šulkić i Igora Sjeverca, koji tematizuje pitanje problematičnog društvenog polozaja arhitekata i predstavlja pokušaj da se pronađe način da se takvo stanje prevaziđe.
Predloženi rad, odabran na osnovu javnog konkursa, odgovara temi temi 15. Bijenala arhitekture “Izveštavanje sa fronta” (Reporting from the Front), koju je postavio umetnički direktor Alehandro Aravena (Alejandro), dobitnik Prickera za 2015. godinu, kao i tematskom okviru “Heroik” koji je postavio Stručni savet/žiri za nastup Srbije, rečeno je 28. januara na konferenciji za novinare u Ministarstvu kulture.
Projekat “Heroik: Free Shipping” u prvi plan stavlјa arhitektonsku struku, izveštavajući o njenoj problematičnoj društvenoj poziciji iz samih arhitektonskih redova, konstatujući nedostatak i neophodnost novih mogućnosti za njeno prevazilaženje. Pre svega, identifikuje se prekobrojnost arhitekata u odnosu na postojeće resurse kojima struka raspolaže. Kao mogući izlaz iz osećaja takve sistemske sputanosti, otvara se pravac zajedničke “plovidbe” u formi priče u realnom vremenu, odnosno “mega-umrežavanja”, koji podrazumeva savremenost kroz arhiviranje, linkovanje, filtriranje i manipulisanje informacijama.
Komesar nastupa Srbije prof. Ivan Rašković rekao je da se naslov “Heroik” odnosi na nekoga “što čini dobro”.
Projekat se nadovezuje na misao italijanskog savremenog kritičkog mislioca Bifa Berardija (Franco Bifo Berardi) o tome da je danas razumevanje simulacije u srcu herojske igre i da upravo onaj junak koji je sposoban da osvesti simulaciju ima mogućnost spasa. Heroj ovde više nije shvaćen kao subjekat, već kao objekat ili fetiš u prostoru.
Projekat “Heroik: Free Shipping” čini monumentalna instalacija plave boje u prostoru Pavilјona Srbije, koja je projektovana kao trag broda na površini vode, zamrznut u delu vremena. Projekat pronalazi herojstvo u svedenosti arhitektonskog čina, u smislu da predstavlјa odstupanje kao jedini prostor mogućnosti dalјih aktuelizacija u klimi hiperpovezanosti i hiperkonkurentnosti, na taj način suprostavlјajući se apsolutističkom karakteru postindustrijskog kapitalizma. Pavilјon, kao prostor performativnosti, osvešćuje prisustvo mnoštva, slaveći energiju i istrajnost u želјi da ukaže na značaj fizičkog prisustva zajedničkog napora, a ne samo na značaj finalnog proizvoda.
Jedan od načina prevazilaženja problematičnog položaja arhitekata je međusovno povezivanje, pa je zato instalacija metafora broda u kojem se zajednički vesla i ide u budućnost, rekao je Rašković.
Na javni arhitektonski konkurs, koji su raspisali Ministarstvo kulture i informisanja i Muzej primenjene umetnosti, u saradnji sa Udruženjem arhitekata Srbije, pristiglo je 35 radova, od kojih jedan iz inostranstva, a u uži izbor ušlo je pet radova.
Osim pobedničkog, u užem izboru bili su i projekti “Početak gradnje (slučaj: Pozorište)” koji je podneo tim Milorada Mladenovića, “(Samo) odbrana” (Miloš Kostić), “Veil/Koprena” (Danijela Milovanović Rodić) i “Radio Arhitektura – zvuk sa fronta” (Branko Stanojević).
Ministar kulture Ivan Tasovac rekao je da je Bijenale arhitekture “bezuslovno najznačajnija svetska smotra arhitekture”, značajna kao olimpijada u sportu.
“Oči čitavog sveta uprte su u Veneciju”, istakao je Tasovac i izrazio nadu na da će Srbija na 15. Bijenalu osvojiti Zlatnog lava.
Tasovac je naglasio da Srbija prepoznaje vaznost učešća na toj međunarodnoj izložbi, pa je zato budžet ove godine najveći dosad – 20 miliona dinara.
Poseban značaj, kako je istakao Tasovac, pridaje se nacionalnom predstavljanju u Paviljonu Srbije u kojem je rekonstruisan krov.
Tematski okvir izložbe “Heroji” pokazuje na koji se način tretira arhitektura u svetu i ukazuje da to nisu samo zgrade, dodao je Tasovac.
15. Bijenale arhitekture u Veneciji biće otvoreno za javnost od 28. maja do 27. novembra, a kao i do sada, zauzimaće izložbeni prostor nekadašnjeg vojnog skladišta Arsenali i parka Đardini, kao i veći broj nezavisnih palata i drugih prostora.
Zamenik komesara nastupa Srbije je arhitekta Dejan Todorović.
Stručni savet čine istoričarka umetnosti mr Ljilјana Miletić Abramović (predsednica), arhitekte dr Igor Marić (potpredsednik), Aleksandar Bobić, prof. Milan Đurić, prof. dr Vladimir Milenković i prof. Vesna Cagić Milošević, i istoričarka umetnosti dr Maja Ćirić.
(SEEcult.org)