Handkeu Ibzenova nagrada
Austrijski pisac Peter Handke dobitnik je prestižne međunarodne Ibzenove nagrade koju dodeljuje norveška vlada ličnostima ili institucijama koje su pružile značajan doprinos razvoju pozorišne umetnosti.
Ibzenova nagrada, nezvanično nazvana pozorišnom Nobelovom nagradom, vredna je 2,5 miliona norveških kruna (oko 300.000 evra), a tradicionalno se dodeljuje povodom rođendana slavnog norveškog pisca Henrika Ibzena (1828-1906).
Handke je izjavio povodom Ibzenove nagrade da oseća krivicu i da ne zna da li je zaslužuje, jer nije prvenstveno dramski pisac, ali je naveo i da je američki predsednik Barak Obama dobio Nobelovu nagradu za mir, a niko ne zna zašto.
Izražavajući zahvalnost žiriju, Handke je, s obzirom na veliki novčani iznos nagrade, istakao da je zahvalan i zemlji i narodu od koga Ibzenova nagrada potiče.
Handke je nagrađen za celokupno delo koje je, kako je naveo žiri, neuporedivo u svojoj formalnoj lepoti i brilijantnoj refleksiji.
“Ako je Ibzen model dramskog pisca buržoaske epohe, koja još nije završena, onda je Peter Handke bez sumnje najeminentniji pozorišni epski pesnik”, naveo je žiri.
Handke je jedan od najznačajnijih pisaca nemačke i evropske književne scene.
Hvaljen i osporavan, dobitnik i gubitnik niza međunarodnih i evropskih nagrada, Handke je poznat i po kritičkim stavovima o američkoj i zapadnoevropskoj politici, posebno u odnosu na Srbiju.
Odrastao u istočnom Berlinu i Grifenu, Handke je studirao pravo na Univerzitetu u Gracu, ali je prekinuo studije 1965. godine kada je napisao prvi roman “Hornissen”. Već naredne godine postavljena je u Frankfurtu i njegova drama “Publikumsbeschimpfung”.
Objavio je do sada više od 30 romana i proznih dela, kao i niz dramskih tekstova i scenarija. Autor je, između ostalog, i scenarija za nagrađivani film “Nebo nad Berlinom” Vima Vendersa (Wim Wenders) iz 1987.
Dela su mu prevedena na više od 30 jezika, a dobitnik je niza međunarodnih nagrada.
Za roman “Don Huan” dobio je 2004. književno priznanje "Zigfrid Unzeld".
Dobitnik je i više priznanja u Srbiji, uključujući Zlatnu medalju za zasluge koju mu je u aprilu 2013. godine uručio predsednik Srbije Tomislav Nikolić, ističući da je velika hrabrost biti uz Srbiju stalno i neprekidno, kao što je to bio Handke. Handke je dobio tada i nagradu “Momo Kapor” za roman “Moravska noć”, koju mu je uručio pesnik i akademik Matija Bećković.
Handke je od 2012. godine i inostrani član Srpske akademije nauka i umetnosti.
Kontroverzne reakcije širom Evrope 2006. godine izazvalo povlačenje Handkeove predstave sa planiranog repertoara Komedi Fransez zbog njegovog prisustva sahrani bivšeg predsednika SRJ i Srbije Slobodana Miloševića, koji je preminuo kao optuženih u pritvoru Haškog tribunala.
Otkazivanje Handkeove predstave uzburkalo je evropsku intelektualnu javnost, pa se i francuski ministar kulture distancirao od odluke direktora Komedi Fransez Marsela Bozona, koji je, pak, negirao da je reč o cenzuri. Handke je izjavio bio da je zgađen tim postupkom, a negirao je da je bio apologeta u vezi sa zločinima koji su stavljeni na teret Miloševićevom režimu. Rekao je tada i da je pisao o Srbima zato što niko nije pisao o njima, iako misli da su i Hrvati i Muslimani žrtve.
Handke je oštro kritikovao NATO bombardovanje SR Jugoslavije 1999. godine kao ilegalan i genocidni čin, kao i politiku SAD i Evropske unije u odnosu na bivšu multinacionalnu Jugoslaviju. Osudio je i Miloševićevo hapšenje i doveo u pitanje kredibilitet Haškog tribunala.
Handkeu će Ibzenova nagrada biti uručena 21. septembra u Oslu, u okviru festivala koji će biti zatvoren njegovom dramom “Immer noch Sturm”.
Ibzenova nagrada ustanovljena je 2007. godine odlukom norveške vlade.
Njen prvi dobitnik je Piter Bruk (Peter Brook), a 2008. godine dobila ju je Ariana Mnuškin (Ariane Mnouchkine), osnivačica proslavljenog Teatra sunca. Dobitnici Ibzenove nagrade su i Jon Fose (Fosse) i Hajner Gebels (Heiner Goebbels).
Ibzenova nagrada dodeljivana je do 2010. svake godine, a potom je odlučeno da postane bijenalna.
Ceremonija uručenja nagrade tradicionalno protiče u Oslu u septembru, kada se održava Ibzenov pozorišni festival.
Branko Rakočević / SEEcult.org
*Foto: Wikimedia, Wild + Team Agentur - UNI Salzburg, Mkleine at German Wikipedia., CC BY-SA 3.0