Granice isključivosti i razumevanja
Predstava „Moj deda je aut“, koja dekonstruiše porodične odnose i ispituje granice isključivosti i razumevanja, biće premijerno izvedena 28. aprila na Novoj sceni Beogradskog dramskog pozorišta (BDP) prema tekstu Dušana Jankovića, u režiji Đurđe Tešić.
Umetnički direktor BDP-a Andrej Šepetkovski najavio je da je ova ozbiljna tema tretirana u žanru komedije i da je ansambl radio lako i opušteno.
"Rediteljka je unela vedri, duhoviti pristup, što je baza i samog teksta. Ovaj komad nas podseća na neophodnost napora da razumemo druge. Možemo da se ne slažemo sa nekim pojavama, ali gledanje čoveka samo kroz predrasude može trajno da ošteti tu osobu, a i vraća se kao bumerang celom društvu”, rekao je Šepetkovski 26. aprila na konferenciji za novinare.
Dušan Janković, koji je rođen 1987. u Kopru, a završio studije komunikologije u Beogradu, izjavio je da ovaj komad “priča o porodici čiji se život menja za 180 stepeni kada deda otkrije tajnu”.
“Analiziramo kako se ponaša porodica i sposobnost njenih članova da prihvate nešto novo, različito”, rekao je Janković, kome je “Moj deda je aut” (o priznavanju seksualne orijentacije pripadnika najstarije generacije) prva napisana drama, ali su mu već izvedeni kasniji komadi “Pukla bruka” u pozorištu “Boško Buha” i “Upravnikovanje” u UK “Vuk”.
Đurđa Tešić izjavila je da je predstava porodična komedija sa elementima melodrame.
“Mi se šalimo jer je humor ponekad odbrana od suštinski ozbiljnih tema. Bavili smo se pričom na životno duhovit način prikazujuću porodicu koja je u konfliktu sama sa sobom. Sistem verovanja i vrednosti jednog čoveka u momentu kada se sazna dedina druga strana, padaju u očima njegovih bližnjih. Svako bi mogao da se zapita kako bi reagovao da se slično desi u njegovoj porodici”, rekla je Đurđa Tešić, dodajući da smo “svi puni empatije kada problem nije u našem dvorištu”.
Dedu igra Boris Komnenić, a njegovog prijatelja Srđan Dedić, koji nisu bili na konferenciji. Svoje uloge članova porodice – zeta koji je pukovnik, ćerke koja je hirurg i njihove odrasle dece predstavili su Slobodan Boda Ninković, Ljubinka Klarić, Suzana Lukić i Miki Damjanović.
Boda Ninković je primetio da njegov lik ponekad ima “ruralne” stavove, ali da na kraju pokazuje najviše razumevanja za situaciju koja se otvara u komadu.
Ljubinka Klarić je rekla da se njen lik, mada naizgled emancipovana žena, ispostavlja kao malograđanka koja čak doživljava nervni slom.
Scenografiju i kostime kreirala je Zorana Petrov, a kompozitor je Vladimir Pejković.
(SEEcult.org)