• Search form

11.06.2015 | 20:12

Garaža u novom zdanju

Garaža u novom zdanju

Muzej savremene umetnosti Garaža u Moskvi, koji je 2008. godine osnovala Daša Žukova, dobio je prvu stalnu zgradu - nekadašnje zdanje čuvenog restorana iz 60-ih “Vremena Goda”, čiju je transformaciju osmislio arhitekta Rem Kolhas (Koolhaas) i njegov studio OMA.

Za otvaranje muzeja “Garaža” 12. juna na novoj lokaciji pripremljen je obiman i dinamičan program izložbi, performansa, projekcija, radionica i drugih događaja na koje je ulaz besplatan, ali je broj posetilaca ograničen.

Svečano otvaranje “Garaže” u novom zdanju u znaku je nekoliko ekskluzivnih izložbi.

Jedna od njih je “Teorija beskonačnostiJajoi Kusame (Yayoi), japanske avangardne umetnice koja je proglašena najpopularnijom u svetu 2014. godine, a na prvoj samostalnoj izložbi u Moskvi predstavlja dve instalacije, slajd-film “Šetnja” (1966) i video zapis jednog od svojih najpoznatijih performansa “Self-Obliteration” (1967).

“Garaža” predstavlja prvi put u Rusiji i sveobuhvatni pregled radova argentinskog umetnika Rirkrita Tiravanija, čija izložba “Sutra – to je pitanje” obuhvata nekoliko interaktivnih projekata koji su u dijalogu sa istorijom sovjetske modernističke zgrade “Garaže”, kao i sa popularnim aktivnostima koje umetnik savetuje građanima Moskve, kao što je ping-pong, izrada majica u sopstvenom stilu, ili degustacija jela od testa peljmeni.

Tiravinijeva izložba je i omaž nedovoljno poznato čehoslovačkom konceptualnom umetniku Juliusu Koleru (Július Koller, 1939-2007), koji ga je inspirisao i za naziv postavke.

Prvi put u Rusiji predstavlja se nemačka umetnica Katarina Grose (Katharina Grosse) koja je za ovu priliku, odnosno kao poslednji projekat “Garaže” u dosadašnjem privremenom paviljonu, kreirala jednu od najvećih site-specific instalacija ikada viđenih u Moskvi – “yes no why later”.

“Garaža” predstavlja i ruskog umetnika Georgija Kizevaltera, jednog od ključnih aktera moskovske andergraund scene 70-ih i 80-ih, koji je poznat i kao član grupe Kolektivne akcije i Kluba avangardista, kao i po izložbama u legendarnoj galeriji APTART. Manje je poznato da je Kizevalter bio i aktivan fotograf događaja u kojima je učestvovao, pa je izložba “Insajder” prvo predstavljanje njegovih dokumentarnih fotografija, koje su sada deo arhivske kolekcije “Garaže”.

Otvaranje muzeja “Garaža” biće i u znaku istorije samog zdanja u kojem se nalazi, odnosno izložbe “1960: Tačke susretanja” koju su pripremili studenti - polaznici edukativnog programa, a evocira sećanje na nekadašnji restoran “Vremena goda” i ljude koji su u njemu obedovali krajem 60-ih.

Posebno će biti predstavljen i istraživački projekat “Porodično drvo savremene ruske umetnosti”, nastao u okviru naučnog departmana “Garaža”, koji je još uvek nedovršena istorija ruske umetnosti od 60-ih godina 20. veka do danas. Projekat obuhvata interaktivnu instalaciju, javne i zatvorene diskusije stručnjaka, postavku dokumentarnog materijala i filmski program.

Posetioci su pozvani da učestvuju u dinamičnom programu “Upoznajte umetnika” – seriji susreta tokom kojih će moći da razgovaraju sa umetnicima i kustosima.

Otvaranje novog zdanja muzeja “Garaža” izazvalo je, inače, veliku pažnju ruskih i stranih medija u Moskvi, kojima su se obratili, uz Dašu Žukovu i Kolhasa, i direktor Anton Belov i glavna kustoskinja Kejt Faul (Kate Fowle).

Daša Žukova, supruga ruskog milijardera Romana Abramoviča, osnovala je “Garažu” kao centar za savremenu umetnost 2008. godine, koji deluje kao neprofitni projekat IRIS fondacije.

Prvobitno je bio u nekadašnjoj autobuskoj garaži i zauzimao je 8.500 kvadratnih metara prostora. Taj prostor, u kojem je “Garaža” bila do 2011. godine, jedan je od spomenika sovjetske avangardne arhitekture.

“Garaža” je potom premeštena 2012. godine bliže centru grada – u park Gorki, odnosno u privremeni paviljon koji je specijalno za tu namenu kreirao japanski arhitekta Šigeru Ban (Shigeru), koristeći jeftine i ekološke materijale. Kasnije je, na osnovu konkursa, izgrađen i Letnji paviljon, odnosno edukativni centar za brojna predavanja, seminare, konferencije i radionice.

*Foto: Гараж

(SEEcult.org)

digitalizacija, kragujevac
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r