Galerija Matice srpske u čast jubileja Krušedola
Dan Galerije Matice srpske, 22. oktobar, posvećen je ove godine Krušedolu i rezultatima u okviru obeležavanja pet vekova tog manastira, kojem će biti posvećen i deo programa GMS narednih meseci. Dan Galerije Matice srpske i 163 godina postojanja biće obeležen 22. oktobra svečanom sednicom, uz dodelu zahvalnica Kluba prijatelja GMS za 2010. godinu, kao i otvaranje izložbe kopija zidnih slika iz Krušedola.
Dan Galerije Matice srpske, 22. oktobar, posvećen je ove godine Krušedolu i rezultatima u okviru obeležavanja pet vekova tog manastira, kojem će biti posvećen i deo programa GMS narednih meseci.
Dan Galerije Matice srpske i 163 godina postojanja biće obeležen 22. oktobra svečanom sednicom, uz dodelu zahvalnica Kluba prijatelja GMS za 2010. godinu, kao i otvaranje izložbe kopija zidnih slika iz Krušedola.
Budući da je tokom proteklih godina realizovan obiman i važan posao na zaštiti dragocenosti iz Krušedola, ovogodišnja beseda posvećena je tom manastiru, a o njegovom značaju u istoriji nacionalne kulture i umetnosti govoriće prof. dr Miroslav Timotijević, predsednik Upravnog odbora GMS i autor monografije manastira Krušedola.
Upravnica GMS Tijana Palkovljević prezentovaće do sada realizovane projekte i predstaviti buduće planove, a predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić, koji je i na čelu Odbora za obeležavanje jubileja pet vekova manastira Krušedola, svečano će otvoriti izložbu “Kopije zidnih slika iz manastira Krušedola” koja je formirana kao deo stalne postavke radi prezentovanja dela zbirke kopija zidnog slikarstva 18. veka iz fonda GMS.
Deo te izložbe su i odabrani umetnički predmeti iz manastirske riznice na kojima su izvedeni konzervatorsko-restauratorski radovi.
Izložba je upotpunjena i multimedijalnom prezentacijom - virtuelnom posetom naosu crkve manastira Krušedola nakon povratka tri reprezentativna trona na originalna mesta čime je kompletiran barokni enterijer glavnog krušedolskog hrama.
Cilj tako koncipirane svečane sednice je prezentacija zajedničkog učinka institucija kultura u Vojvodini (Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture Vojvodine, Galerija Matice srpske, Biblioteka Matice srpske i Muzej Vojvodine) na očuvanju i prezentovanju jednog od najznačajnijih spomenika kulture u Srbiji.
Istovremeno, kako je saopšteno, GMS želi da time ukaže da su jubileji povod za velike projekte, ali ne i završetak brige, već da oni pokreću kontinuiranu brigu na zaštiti i prezentaciji nacionalne kulturne baštine.
Jubilej pet vekova manastira Krušedola, obeležen 2009. godine, bio je povod za nastanak višegodišnjih projekata zaštite i prezentacije bogatog umetničkog nasleđa koje baštini ovaj spomenik kulture.
Jedan od rezultata je bila konzervacija, restauracija i vraćanje na originalno mesto tri reprezentativna trona, čime je kompletiran barokni enterijer glavnog krušedolskog hrama (juli 2010).
Galerija Matice srpske publikovala je i knjigu “Tronovi crkve manastira Krušedola”, čiji je cilj da ukaže na mesto koje su tronovi imali u sakralnom prostoru hrama, da rasvetli njihovo naručivanje, ktitore, izradu, formalnu i simboličku strukturu, namenu i slikarski program, kao i da pokaže multidisciplinarni karakter samih konzervatorsko-restauratorskih radova.
Promocija te knjige grupe autora biće održana u Galeriji Matice srpske 29. oktobra.
Drugi značajan projekat, koji zajednički realizuju četiri institucije zaštite kulturnog nasleđa iz Vojvodine, predstavlja zaštita i prezentacija umetničkih predmeta i dragocenosti iz manastirske riznice. Za novu riznicu preuređuje se deo prostora u zapadnom krilu konaka, gde će biti smeštena savremena muzejska postavka odabranih dragocenosti, čija restauracija je u toku.
O konzervatorskim radovima na materijalu iz riznice manastira Krušedola 5. novembra u GMS govoriće predstavnici Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture Vojvodine, Galerije Matice srpske, Biblioteke Matice srpske i Muzeja Vojvodine, a 12. novembra biće održana promocija monografije “Manastir Krušedol I–II” autora prof. dr Miroslava Timotijevića (izdavač: Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture Vojvodine i Izdavačka kuća Draganić, Beograd 2008).
(SEEcult.org)