Festival solidarnosti - Odbranimo zidare društva!
Kulturno-umetnički festival solidarnosti sa stanarima radničkog naselja Trudbenik, pod parolom “Odbranimo zidare društva!”, biće održan od 28. do 30. juna u Radničkom muzeju “Trudbenik” na Konjarniku u Beogradu, a nudi intenzivan muzički, vizuelni, filmski i edukativni program, uz besplatan ulaz i hranu na donacije.
Na poziv Združene akcije “Krov nad glavom”, javio se veliki broj umetnika, kolektiva, neformalnih grupa i pojedinaca – radnika u kulturi i umetnosti, koji će lokaciju samog radničkog naselja u Ulici Luneta Milovanovića pretvoriti u trodnevni kulturni i umetnički centar Beograda.
Grupa za studije angažovanosti i Centar za jugoslovenske studije iskazali su solidarnu podršku i njihovi članovi držaće tribinski program. Dramska spisateljica Tanja Šljivar, učesnici tima srpskog paviljona na nedavnom Praškom kvadrijenalu i kolektiva Kurs predstaviće svoje radove, dok muzički program obuhvata nastup benda Presing i samoorganizovanih horova Horkestar i Naša pjesma.
Takođe, učestvovaće umetnici Francisco Tomsich, Dražen Horvatić, Ivana Koraksić, Marija Kauzlarić, Iva Parulović i David Radonjić, kao i Kino klub Barut.
Festival je organizovan u znak solidarnosti sa više od 20 porodica - radnica i radnika kojima je, kako podsećaju organizatori festivala, preduzeće za građevinske i montažne radove "KMG Trudbenik" svojevremeno obezbedilo privremeni smeštaj. Kroz radničko naselje Trudbenik, izgrađeno 1959. godine, prošlo je zapravo mnogo više porodica koje su dodeljene stanove svojevremeno otkupile i tako rešile svoje stambeno pitanje. Nakon propasti i privatizacije Trudbenika, međutim, porodicama koje su zatečene u tom nezavidnom položaju država odriče sva prava na krov nad glavom i one žive u stalnom strahu da će biti izbačene na ulicu. Združena akcija “Krov nad glavom” godinama se bori sa stanarima naselja Trudbenik da im se prizna pravo na dom i da se zaštite od beskućništva.
Aktivisti "Krova nad glavom" nebrojeno puta su sprečili nasilna iseljenja, a kao vid podrške u ispražnjenim stambenim jedinicama naselja otvoren je Radnički muzej Trudbenik u kojem se organizuju izložbe, projekcije filmova, diskusije i koncerti. U trenutku kada je najnoviji vlasnik parcele na kojoj se nalazi naselje rešio da ponovo pokrene postupak prisilnih iseljenja, umetnici, amateri, radnice i radnici u kulturi, obrazovanju i nauci, rešili su da festivalom solidarnosti podrže porodice radničkog naselja Trudbenik u njihovoj borbi za krov nad glavom.
Program počinje 28. juna predavanjem Aleksandra Pavlovića iz Grupe za studije angažovanosti o različitim tumačenjima tema Kosovskog boja u epici i umetnosti, te otvaranjem izložbe Marije Kauzlarić, Ive Parulović i Davida Radonjića koji će se predstaviti umetničkim radovima koji se tiču problema rada i pobune. Potom će biti održana otvorena proba Horkestra i Naše pjesme Policijo stoj!, posvećena 50-godišnjici Stounvola koja je označila prekretnicu u građenju pokreta za lezbejsko i gej oslobođenje. Zatim sledi i svirka Presinga i prijatelja “Krova nad glavom”.
Subota je osmišljena kao pozorišno-diskusioni dan, a program počinje već u 14 sati otvorenim sastankom na temu “Kakva kultura nam je potrebna?” Nakon radionice Dražena Horvatića, te tribine “Zašto (ne) govorimo o prostituciji?”, koju organizuje ženska sekcija Marks21, biće predstavljen projekat kojim se Srbija predstavila na 13. Praškom kvadrijenalu, a zatim će Tanja Šljivar govoriti o dramaturgiji antifašističkog grada na primeru drame “Mrtvorođena”.
Kraj vikenda, 30. jun, biće u znaku filma - Kino klub Barut prikazaće film “Z” Koste Gavrasa (1969), nakon čega sledi “Strategija puža” Serđa Kabrere (1993), koji će prestaviti Francisco Tomsich.
Prethodno će biti održan otvoreni sastanak “Združena akcija i podrška”, a najavljeno je i predavanje “Emancipacija u dvoje” Stanislave Barać iz Centra za jugoslovenske studije (Cejus).
Deo stalne postavke - Rena Raedle, Vladan Jeremić
Uz program festivala, posetioci imaju priliku da pogledaju i stalnu postavku Radničkog muzeja Trudbenik, koja prati istorijat jednog od najvećih građevinskih preduzeća Jugoslavije sve do privatizacije 2008. godine, kao i gostujuću izložbu Narodne biblioteke u Boru “Portret kao industrijski pejzaž”, koju čine fotografije radnica i radnika Rudarsko-topioničarskog basena Bor (RTB) iz perioda od 1947. do 2004. godine.
Program festivala sa satnicom nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf).
(SEEcult.org)