• Search form

12.05.2016 | 12:03

Fenomen kvara u sistemu

Fenomen kvara u sistemu

Beo_Project predstavlja od 13. do 26. maja u Zavodu u Kraljevića Marka 1 u Beogradu umetnički projekat Nine Todorović “Life’s a Glitch”, koji je zasnovan na istraživanju fenomena greške ili kvara na umetničkom polju, a bavi se istorijskim trenucima izvan uobičajenog konteksta.

Prema definiciji, glič (glitch) je kvar ili kratkotrajna, prolazna greška u sistemu, koja se obično sama popravlja i zato ju je teško uočiti i otkloniti.

Pojam greške ili kvara na umetničkom polju, shvaćen kao estetska modifikacija, koji sledi eksperiment ili slučajno otkriće, obuhvata decenije umetničke prakse. Pojedini umetnici, kao što je Džekson Polok (Jackson Pollock) postali su slavni po integrisanju rizika i slučajnosti u svom radu. Za apstraktne ekspresioniste, napuštanje kontrole podrazumevalo je akciju koja je njihove slike oživljavala, usađujući im trajnu energiju.

Najnoviji rad Nine Todorović, inspirisan upravo tim principom, obuhvata seriju digitalnih fotografija i razvijan je tokom njenog boravka umetničkoj rezidenciji u Gracu. Umetnica je, kako je navedeno u najavi izložbe, istraživala je fenomen gliča, osvrćući se na njegovu poetiku i crpeći inspiraciju iz gradskih mapa, starih arhiva, memorije i specifičnog duha Graca.

Jedan “glič-dan”, poremećaj u dobro utvrđenoj, svakodnevnoj rutini, jedna modifikacija sećanja, proizveli su niz digitalnih radova koji istražuju istorijske trenutke izvan uobičajenog konteksta.

Kroz proces izvrtanja i dekonstrukcije memorije, umetnica je učinila varljivom jednu važnu strukturu, kao što je istorijsko sećanje, iskazujući sumnju u istinitost samog postojanja.

“Život na Zemlji može se posmatrati kao tehnički problem, "greška" u programiranju Prirode. Politički odnosi moći, potonji ratovi, razaranja, rušenje gradova i kulturnog nasleđa, izgnanstvo, migracije, sve se može posmatrati kao tehnički problem. Scene su namerno prepoznatljive, nisu u potpunosti izmenjene, da bi ukazivale na mogućnost, upravo te energije, koju su želeli ekspresionisti”, navedeno je u tekstu povodom izložbe.

Nina Todorović, rođena 1973. godine u Beogradu, primarno je fokusirana  u radu na vizuelnom istraživanju arhitekture, i to ne samo u prostornom smislu, već pre svega u odnosu na percepciju metafizičkih aspekata usamljenosti i otuđenosti koje gradovi nude.

Njen rad teži apstraktnom, baziran je na izmenama određenih delova arhitektonske strukture, modifikujući ih različitim tehnikama, koje se protežu u rasponu od upotrebe uljanih boja, preko ambijentalnih instalacija pa sve do digitalne manipulacije slikom, kao i kroz  najnovije radove iskustvenog mapiranja gradova, povezane sa psihogeografijom i glič umetnošću (glitch art).

Nina Todorović diplomirala je 1999. na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na kojem je 2002. završila magistarske studije, a 2014. godine i doktorske umetničke studije.

Od 1995. godine aktivno izlaže, a do sada imala 40 samostalnih i učestvovala na više od 200 grupnih izložbi, kao i u brojnim likovnim kolonijama, radionicama, umetničkim rezidencijama i veb projektima u zemlji i inostranstvu. Od 2000. godine je članica Udruženja likovnih umetnika Srbije u statusu samostalnog umetnika.

Dobitnica je više domaćih i međunarodnih nagrada, a radovi joj se nalaze u stranim i domaćim muzejima i kolekcijama.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.