• Search form

06.03.2019 | 23:03

Evropa 30 godina nakon Gvozdene zavese

Evropa 30 godina nakon Gvozdene zavese

Erste fondacija, povodom 200-godišnjice postojanja, organizuje 7. marta u Beču diskusioni kampus posvećen budućnosti demokratije u Evropi 30 godina posle pada Gvozdene zavese, a ključni govornik je američki politički mislilac Frensis Fukujama, koji je pre tri decenije u knjizi “Kraj istorije i poslednji čovek” predvideo da će krah komunizma dovesti do procvata liberalne demokratije. Njegove teze, koje je u međuvremenu delom korigovao, i dalje izazivaju debate, a ovoga puta govoriće o politikama identiteta i budućnosti nacionalne države.

Erste fondacija okupiće na jednodnevnom kampusu vodeće mislioce, političare, bankare, predstavnike civilnog društva, novinare i druge stručnjake kako bi razgovarali o budućnosti demokratije u Evropi 30 godina posle pada Berlinskog zida.

Fukujama je smatrao da će povećanje slobode i prosperiteta posle pada komunizma automatski voditi do zahteva za uspostavljanje demokratskih vladavina širom sveta. Današnje stanje društva prilično je drugačije, a zašto je to tako i da li politike identiteta u Evropskoj uniji predstavljaju pre kamen spoticanja nego korak napred u ostvarenju nacionalnih vizija, Fukujama će pokušati da odgovori i na panel diskusiji u kojoj će učestvovati i austrijski predsednik Aleksander van der Belen.

Među učesnicima panela (The Tipping Point Talks) najavljeni su i savetnica visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost i sigurnosnu politiku Julia De Clerck-Sachsse, politikolog Ivan Krastev, filozofkinja Karolina Wigura i politički analitičar Almut Möller, kao moderator.

Učesnici će se dotaći tema migranata, posledicama Bregzita, ekonomske politike, uličnih protesta u Mađarskoj, jačanja uticaja akademske zajednice na evropske politike, mogućnosti izbavljenja Balkana od sudbine velikog socijalnog slučaja, o čemu će govoriti britanski novinar i analitičar Tim Džuda, stručnjak za ovaj region… Biće reči i o mogućnostima za politiku “izvan nacionalne države”, modernom tribalizmu u društvima Istočne Evrope, važnostima osnovnih ljudskih prava u EU, ulozi građana u jačanju demokratije…

Među učesnicima prvog od četiri velika skupa koje Erste fondacija i banka organizuju do kraja godine povodom svog jubileja biće i predstavnici civilnog društva iz Centralne, Istočne i Jugoistočne Evrope.

Između ostalih, iz Beograda učestvuje umetnički direktor Muzeja korupcije Goran Denić, koji je taj projekat Zemunskog malog umetničkog centra predstavio i 2018. godine u okviru platforme Advocate Europe u Kijevu, kada je MK ušao u uži izbor nekonvencionalnih i transnacionalnih ideja koje “odgovaraju na trenutne izazove u Evropi”.

Serija događaja koje Erste fondacija organizuje povodom jubileja, ali i 30-godišnjice pada Berlinskog zida, biće nastavljena 9. maja – na Dan Evrope. Kao ključni govornik najavljen je američki istoričar Timoti Šnajder, profesor Jejla i stalni predavač Instituta za humanističke nauke u Beču, koji će govoriti o normativnosti, odnosno značaju vrednosti i standarda u savremenom društvu. Time će biti najavljen i festival Wiener Festwochen, koji će biti otvoren 10. maja.

Fukujamino predavanje i panel diskusiju moguće je pratiti uživo na internetu.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.