Etometrika u Teslinom muzeju
Britanski umetnik Rej Li (Ray Lee) gostuje 14. i 15. decembra u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu zvučnom instalacijom “Etometrički muzej” koju izvodi na instrumentima iz 18. veka, kojima stvara zvukove i muziku koristeći fizičke fenomene, na sličan način kao što je to činio i genijalni Tesla.
Posetioce očekuje nesvakidašnje i uzbudljivo otkrivanje u dodiru moćnih Teslinih visokofrekventnih oscilatora, elektromagnetskih talasa njegovih predajnika i harmonijskih frekvencija koje prozvode Lijevi precizni etometrijski instrumenti.
Li je za zvučnu instalaciju “Etometrički muzej” dobio ovogodišnju nagradu Britanske akademije tekstopisaca, kompozitora i autora za umetnost zvuka, a predstaviće je oba dana u više termina - u 17, 18.30 i 20 sati. Takođe, 15. decembra u 13 sati organizovan je i razgovor sa Lijem u galeriji G12HUB.
Originalni etometrički instrumenti starinskog izgleda, napravljeni od drveta i metala, nastali su u drugoj polovini 18. veka u Dalstonu u Velikoj Britaniji. Li se potrudio da sačuva i obnovi poslednje primerke tih etometričkih instrumenata i da ujedno iskoristi njihove zvučne potencijale.
Vešto upravljajući tim instrumentima, koji pripadaju danas zapostavljenoj naučnoj grani etometrici, Li kreira elektronsku simfoniju i stvara atmosferične zvučne pejzaže.
Osnovni cilj etometrike bio je konstruisanje (pronalaženje) zvučnih izvora koji će ostvariti povoljan uticaj na fizičko i psihičko stanje posmatrača, stvarajući prijatno osećanje unutrašnje harmonije.
“Etometrički muzej” tako obitava u neistraženom prostoru između žive muzike, scenskog izvođenja i izložbe - to je umetnost jednog čoveka koji, koristeći neobične instrumente, na naučnoj osnovi kreira nesvakidašnju zvučnu instalaciju.
Ceo utisak koji “izvođenje” ostavlja obogaćen je ambijentom u kojem se odvija. Postavljena u prostor Muzeja Nikole Tesle, instaklacija treba posetioce da podseti na originalnu lokaciju gde su instrumenti pronađeni.
Kao izvođač i “kustos” tog jedinstvenog muzeja, Li starim instrumentima ponovo udahnjuje život i vraća im prvobitnu namenu - povoljno delovanje na slušaoce kako samim zvučnim frekvencijama, tako i bogatstvom muzičkog događaja koji se tom prilikom kreira.
Rej Li je i kompozitor, i umetnik, i izvođač. Njegovi radovi pokazuju fascinaciju skrivenim svetovima elektromagnetnog zračenja, a posebno zvukom koji može biti iskorišćen kao dokaz nevidljivog fenomena. Zaintrigiran je načinom na koji nauka i filozofija predstavljaju univerzum, a njegovo delo preispituje pravila koja diktiraju trenutno aktuelni trendovi.
Li stvara prediva, vrtloge i viseće zvučne instalacije koji istražuju “krugove etra”, nevidljive sile koje nas okružuju.
Krajem 20. veka Lijeva kompanija “Li i Dous”, sa saradnikom Harijem Dousom, stvorila je inovativni muzički teatar koji je gostovao širom Velike Britanije i van nje, osvojivši prestižnu nagradu Barclay’s New Stages za eksperimentalni teatar za rad u etru.
Swing je predstavljen u Festivalu savremene muzike u Hadersfildu 1999, a od 2000. predstavio je seriju velikih projekata, uključujući nova dela Force Field (nagrađeno počasnim priznanjem na Prix Ars Electronica 2008), Swarm i međunarodni hit Sirena, premijerno prikazan 2007. na Festivalu Ars Electronica u Austriji, koji je obišao čitav svet tokom 2008. i 2009.
Li predaje na odseku za savremenu umetnost i muziku na Univerzitetu Oksford Bruks, a njegovo gostovanje u Beogradu organizuju Britanski savet i Jugokoncert.
Ulaznice koštaju 250 dinara na blagajni Muzeja Nikole Tesle.
(SEEcult.org)