Eksperimentalna scena Berlina
Gosti Festivala savremenog eksperimentalnog filma REZ, koji Teorija koja Hoda (TkH) organizuje od 13. do 15. novembra u Domu omladine Beograda, predstavnici su berlinske scene mlađe generacije koji kroz nude filmove i diskurzivne intervencije nude načine razmišljanja o filmu.
REZ predstavlja u drugom izdanju Gijoma Kaja (Guillaume Cailleau), dobitnika Srebrnog medveda za kratki film “Laborat” na Berlinalu 2014. godine, Liora Šamriza (Shamriz), čiji je queer film “Japan Japan” njujorški MoMA proglasio 2007 za jedan od deset najboljih te godine, kao i umetnički par Sinema kopen (Cinéma Copains), te Renea Frelkea (Frölke), autora filma “Lepa opasnost”, koji je prikazan na najvećim festivalima autorskog i umetničkog filma širom sveta.
Program “REZ na Berlin” nadovezuje se na prošlogodišnje izdanje tog festivala na kojem je TkH predstavila rad nemačkog autora Hajnca Emiholca (Heinz Emigholz), profesora i osnivača katedre za eksperimentalni film na Berlinskom univerzitetu umetnosti (UdK).
Marta Popivoda (TkH)
Cilj festivala REZ, koji posebno predstavlja i filmski kolektiv LaborBerlin, jeste kreiranje umetničke i edukativne platforme za predstavljanje i promociju inovativnih i radikalnih filmskih praksi. Osnovna ideja REZ-a je da svake godine u fokusu bude jedan/na od najznačajnijih i još uvek aktivnih autora/ki koji svoje radove smeštaju u polje filmskog eksperimenta.
Program festivala REZ obuhvata kratke filmove “Pre nego što su cvetovi prijateljstva izbledeli, izbledelo je prijateljstvo” (2007), “L’Amour Sauvage” (2014), “Poništena lica” i “Noć” (2015), “Japan Japan” (2006) Liora Šamriza. Publika ima priliku da vidi do kraja vikenda i filmove “Fikcije i budućnosti #1” (2015), “Radovi u toku – deo I i II” (2012) i “Pijaca ‘Evropa’” (2004) umetničkog dua i produkcijske kuće Sinema kopen, koju su 2000. osnovali Mince Tumešajt (Minze Tummescheit) i Arne Hektor (Hector), ujedno i osnivači kolektiva LaborBerlin, posvećenog čuvanju i razvoju kreativnih mogućnosti celuloidnog filma i DIY razvijanja.
Publika REZ-a ima priliku da vidi i filmove “Laborat” (2014), “#1.01” (performans, 2011), “H(i)J” (2009), “Mere štednje” (2012) i “Vešanje” (2014) Gijoma Kaja, te “Vođenje” (2011), “Jeremy Y. poziva Bobby O. ili Morgenthau bez suza” (2012) i “Le beau danger” (2014) Renea Frolkea.
Projekcije filmova prate razgovori sa autorima (na engleskom), koji su već prvog dana privukli mnogobrojnu publiku.
Ulaz na sve programe je besplatan.
Program REZ-a realizuje se uz finansijsku podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije.
Fb strana REZ-a je facebook.com/REZ.festival, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, odnosno u PRILOGU.
*Intervju sa Liorom Šamrizom, sa kojim je razgovarala Staša Bajac nalazi se OVDE
(SEEcult.org)