Dopuna programa 54. Pozorja
Sterijino pozorje proširilo je selekcije nacionalne drame i pozorišta sa još tri predstave, navodeći kao razlog izuzetno bogatu i zanimljivu produkciju protekle godine. Nakon konsultacija sa selektorima Sterijinog pozorja, Vladimirom Kopiclom i Igorom Burićem, menadžment i Upravni odor 54. Sterijinog pozorja odlučili su se da dopune program sa još tri predstave koje smatraju veoma bitnim za ukupni uspeh tog festivala.
Sterijino pozorje proširilo je selekcije nacionalne drame i pozorišta sa još tri predstave, navodeći kao razlog izuzetno bogatu i zanimljivu produkciju protekle godine.
Nakon konsultacija sa selektorima Sterijinog pozorja, Vladimirom Kopiclom i Igorom Burićem, menadžment i Upravni odor 54. Sterijinog pozorja odlučili su se da dopune program sa još tri predstave koje smatraju veoma bitnim za ukupni uspeh tog festivala.
Selekcija nacionalne drame dopunjena je predstavom “Rodoljupci”Jovana Sterije Popovića, koju je režirao Lari Zapija (Lary Zappia), a izvodi je Narodno pozorište Užice, kao i “Švabicom” Laze Lazarevića, u dramatizaciji i režiji Ane Đorđević i izvođenju Jugoslovenskog dramskog pozorišta.
Selekcija nacionalnog pozorišta, koja obuhvata predstave stranih autora u izvođenju domaćih teatara, proširena je predstavom “Bura” Vilijema Šekspira, u režiji Andraša Urbana i izvođenju niškog Narodnog pozorišta.
Prema navodima Sterijinog pozorja, nadahnute i nadasve lucidne postavke engleskog i srpskog klasika u Nišu, odnosno Užicu (Urban i Zapija), nedvosmisleno korespondiraju sa sabornom ulogom Sterijinog pozorja kao pozorišnom institucijom od nacionalnog značaja, koja mora prepoznati i ohrabriti pozorišna istraživanja i u novim pozorišnim centrima van Beograda i Novog Sada.
S druge strane, predstava “Švabica” JDP-a je sjajna pozorišna metafora najmlađe generacije pozorišne Srbije koja će, zasigurno, odrediti boju, ukus i svežinu narednog Sterijinog pozorja, navedeno je u saopštenju.
Time je, kako je istaknuto, zaokružen takmičarski program 54. Sterijinog pozorja koji je najambiciozniji u novijoj istoriji tog festivala.
Sterijino pozorje ove godine će trajati dva dana duže - počeće 23. maja, a ne 25. kako je ranije predviđeno, a biće završeno 5. juna.
Ranije je najavljeno da će u takmičarskim programima učestvovati 14 predstava nastalih na domaćim i stranim tekstovima, odabranih od više od 80.
U selekciji nacionalne drame 54. Pozorja našle su se predstave “Derviš i smrt” Narodnog pozorišta u Beogradu, “Brod za lutke” i “Je li bilo kneževe večere” Srpskog narodnog pozorišta (SNP) u Novom Sadu, “Šuma blista” beogradskog Ateljea 212, “Maratonci trče počasni krug” Pozorišta na Terazijama, “Narodni poslanik” Narodnog pozorišta Republike Srpske i “Lepet mojih plućnih krila” Narodnog pozorišta Sombor.
Predstava “Derviš i smrt” prema romanu Meše Selimovića, u režiji i adaptaciji Egona Savina, jedna je od najgledanijih ove sezone u Beogradu, a naslovnu ulogu igra makedonski glumac Nikola Ristanovski.
Novosadsko SNP, u kojem će Pozorje biti i održano, učestvuje sa dve predstave, uključujući “Brod za lutke” Milene Marković, koja je takođe dvostruko zastupljena u konkurenciji nacionalne drame - tekstom “Šuma blista” Ateljea 212, u režiji Tomija Janežiča iz Slovenije.
“Brod za lutke” režirala je Ana Tomović, dok je rediteljka druge predstave SNP-a u konkurenciji Vida Ognjenović, koja je i autorka drame “Je li bilo kneževe večere”, raskošne ironično-polemičke vivisekcije našeg narodnog / građanskog, pa i salonsko-političkog uma, sklonog mitizujućem shvatanju istorije i našeg mesta u njoj, kako su istakli selektori Pozorja.
Beogradsku pozorišnu scenu predstavlja i mjuzikl prema kultnom tekstu Dušana Kovačevića “Maratonci trče počasni krug”, u režiji Kokana Mladenovića i izvođenju Pozorišta na Terazijama.
Predstavu “Narodni poslanik” Branislava Nušića, u izvođenju banjalučkog Narodnog pozorišta, režirao je Nikola Pejaković, a u selekciji nacionalne drame je i tekst mladog dramskog pisca Uglješe Šajtinca “Lepet mojih plucnih krila” koji je za somborski teatar režirao Marko Manojlović.
Sedam predstava izabrano je prvobitno i za takmičarski program nacionalnih pozorišta prema stranim tekstovima, uključujući komad “Razbojnici” Fridriha Šilera u izvođenju subotičkog Narodnog pozorišta (Narodno kazalište / Népszínház) i režiji Nikole Zavišića, koji je i selektor međunarodnog programa 54. Pozorja.
U konkurenciji nacionalnog teatra, odnosno domaćih predstava prema stranim tekstovima, su i “Nevinost” Dee Loer, u režiji Dejana Mijača i izvođenju Ateljea 212, “Terapija” Kristofera Đuranga i Olivere Đorđević, koja je i rediteljka tog komada, u izvođenju Pozorišta "Deže Kostolanji" iz Subotice, te predstava “O nasilju” prema Šekspirovom “Titu Androniku”, u izvođenju kikindskog Narodnog pozorišta i beogradske trupe Hop.la!, u režiji i adaptaciji Anđelke Nikolić.
U konkurenciji su i “Mrtve duše” N. V. Gogolja, u izvođenju Narodnog pozorišta "Toša Jovanović" u Zrenjaninu i režiji Ljuboslava Majere, Volterov “Kandid ili optimizam” JDP-a, u režiji Aleksandra Popovskog iz Makedonije, te “Rozenkranc i Gildenstern su mrtvi” Toma Stoparda, u režiji Jovana Grujića i koprodukciji Bitef teatra, Kulturnog centra Inđija i Pozorišta mladih u Novom Sadu.
Selektori Burić i Kopicl sami su odabrali svih 14 predstava, s obzirom da je Tatjani Mandić Rigonat, izborom za direktora Drame beogradskog Narodnog pozorišta, prestao mandat zbog mogućeg konflikta interesa. U tim okolnostima, menadžment i uprava Pozorja odlučili su da kao koselektore imenuju Kopicla, dosadašnjeg selektora selekcije nacionalnog pozorišta, i pozorišnog kritičara Burića iz novosadskog “Dnevnika”.
Na 54. Pozorju - umesto ranijeg programa “Krugovi”, čiji je selektor bio Ivan Medenica, ove godine međunarodna selekcija biće održana pod nazivom “Drugovi”, a prema koncepciji Zavišića, inspirisana je komunističkim nasleđenjem.
Zavišić je odabrao predstave koje se na različite načine bave pitanjima odnosa prema nasleđu ideje komunizma i njegovog direktnog oponenta - kapitalizma, pa će publika Pozorja moći da vidi švedski Teatar Tribunalen i Teatar Galeasen koji dolaze sa viđenjem Komunističkog manifesta, zatim nemačka andcompany&Co. koja će izvesti “Little Red (Play): Herstory” o bivšoj Istočnoj Nemačkoj i njenom “Drugarskom” zagrljaju sa takođe bivšim SSSR-om, holandska Teatergroep de Bus, koja će izvesti predstavu “Europia” sa duhovitom analizom pojma EU.
Biće izvedena i predstava “Turbofolk” riječkog HNK Ivana pl. Zajca, u režiji Olivera Frljića, koja se bavim mračnim zaostatkom nasleđa SFRJ na šokantan i rafiniran način, uz bolnu i bizarnu, često i neodoljivo duhovitu analizu svih nekadašnjih drugarstava.
Najavljene su i češke predstave “Erorizam” i “Fragile” grupe Krepsko iz Praga, te američka “Flamingo / Winnebago” Lucidity suitcase theatre iz Filadelfije, duhovita i bolna priča o nestanku i prestanku sveta i traženju sopstvenih korena, koja će na Pozorju imati evropsku premijeru, a po strukturi je bliska filmskom narativu američkog reditelja Džima Džarmuša.
Na 54. Pozorju gostovaće i hrvatski teatar Ulisis (Ulysses) sa Briona, čiji je osnivač i umetnički direktor Rade Šerbedžija, dobitnik tri Sterijine nagrade.
Teatar Ulisis izvešće pet predstava, počev od Šekspirovog “Kralja Lira”, u režiji Lenke Udovički. Šerbedžija igra naslovnu ulogu u toj predstavi, koja će biti izvedena 30. i 31. maja na Petrovaradinskoj tvrđavi.
Teatar Ulisis izvešće i monodramu "Moj obračun s njima" prema tekstu Miroslava Krleže, u režiji Dina Radojevića, muzičku predstavu "Balade Petrice Kerempuha" koju su režirali Šerbedžija i muzičar Darko Rundek, prema Krležinom tekstu, te “Romeo i Julija”, u dramatizaciji Tene Štivičić i režiji Lenke Udovički, koja je potpisala i režiju predstave "Pijana noć 1918" prema tekstu Krleže i Ive Štivičića.
Ta predstava biće izvedena poslednje festivalske večeri, 5. juna, u čast nagrađenih.
Gostovanje Teatra Ulisis najavljeno je kao “kulturni most” Novog Sada i Briona, a biće održano uz podršku Exit festivala, novosadskih i vojvođanskih vlasti.
Prošle godine na Sterijinom pozorju trijumfovala je predstava “Ćeif” sarajevskog dramskog pisca Mirze Fehimovića, u režiji Egona Savina, koja je nastala prema pobedničkom tekstu na konkursu Beogradskog dramskog pozorišta i sarajevskog festivala MESS.
“Ćeif” je proglašen najboljom predstavom 53. Pozorja, a Sterijine nagrade dobili su i Savin i glumica Dušanka Stojanović.
Sajt Pozorja je www.pozorje.org.rs
(SEEcult.org)