• Search form

09.01.2019 | 21:52

Domino: Nastavak udara na Queer Zagreb i Perforacije

Domino: Nastavak udara na Queer Zagreb i Perforacije

Ministarstvo kulture Hrvatske drastično je smanjilo podršku za “Queer Zagreb” i “Perforacije”, što je udruženje Domino, organizator tih umetničkih festivala, ocenilo kao pokušaj njihovog gašenja i nastavak trenda koji je uspostavio bivši ministar Zlatko Hasanbegović. Domino je stoga pozvao ministarku Ninu Obuiljen Koržinek da javno iznese razloge za rezanje podrške festivalima “Queer Zagreb” i “Perforacije”, koje su oštro osudili i brojni predstavnici hrvatske umetničke scene.

“Queer Zagreb”, najdugovječniji i najveći LGBTQ umetnički program u Hrvatskoj, u protekle je tri godine srezan za 120.000 kuna ili 70%, što je ujedno i najveći pad podrške za pojedinačni program nezavisne kulture. Istovremeno, festival “Perforacije” izgubio je podršku za 40%, saopštio je Domino povodom objavljivanja rezultata Poziva za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Hrvatske za 2019. godinu, navodeći da se radi o sramotnim odlukama koje uništavaju dva međunarodno poznata i priznata festivala preko kojih su desetine domaćih umetnika prikazali svoje radove u inostranstvu i u okviru kojih je u Hrvatskoj gostovalo stotine umetnika iz više od 40 zemalja.

Domino je podsetio da je, kao jedna od najaktivnijih organizacija civilnog društva koje deluju u kulturi, samo tokom 2018. organizovao stotinak događaja u Hrvatskoj i desetak država širom sveta, te podržao je predstavljanjem i koprodukcijama više od 40 hrvatskih autorki i autora. To sve Ministarstvu kulture, kako je naveo Domino, očigledno ipak nije dovoljno, ili je zapravo previše, pa je “odlučilo da pokrene polagano gašenje ‘Queer Zagreba’ i ‘Perforacija’”.

“Queer Zagreb” pokrenut je 2003. kao festival koji snažno podržava umetnost koja propituje društvene norme, te otvorio prostor u društvu za mnoge savremene autore, teme i osnaživanje manjinskih identiteta. “Perforacije”, pak, odgovaraju na potrebu za širom podrškom cele nezavisne scene, usled nedostatka takve podrške od strane institucija – festival je u svojih deset godina postao najveća manifestacija nezavisne scene koja okuplja svake godine brojne umetnike, te program predstavlja u sedam hrvatskih gradova, naveo je u saopštenju predsednik udruženja Domino Zvonimir Dobrović.

Ističući da oba festivala neretko progovaraju o političkim, društvenim i aktivističkim pitanjima, te da je svestan da “svaka artikulacija političke naravi ume da zasmeta, a naročito kada artikuliše kritiku upravljačkih instanci”, Dobrović je naveo i da je Domino beskompromisno kritički orijentisan prema odnosu Ministarstva kulture spram nezavisne scene, zbog čega poslednje smanjenje podrške ne može da vidi drugačije nego kao pokušaj gašenja “Queer Zagreba” i “Perforacija”.

“Ovo javno obraćanje jednako je političke prirode – ukoliko je reč o mišljenju da opisano delovanje udruženja nije u skladu s (kulturnom?) politikom Ministarstva kulture, tražimo da se to i javno obznani, a ne da se programi stupnjevito oslabljuju ne bi li se diskretno uklonio ometajući faktor”, poručio je Dobrović.

Dobrović je podsetio i da je Domino za protekle bezmalo dve decenije delovanja postao činjenica hrvatske kulturne scene, želelo to Ministarstvo kulture da prizna ili ne. Uz desetine autorki i autora koje podržava, organizacija sarađuje i sa desetinama organizacija iz područja kulture, ljudskih prava, obrazovanja i medija, te uz programe saradnje za njih organizuje i aktivnosti podrške i edukacije. Prilažući izjave podrške umetnika koji se brzo odazvali na vesti o rezanju budžeta za programe Domina, Dobrović je rekao da je potencijalni popis znatno duži, između ostalog i zato što je međunarodna prepoznatost delovanja Domina dovela i do snažne prisutnosti umetnika i organizacija s kojima je povezana u inostranstvu – o čemu svedoči i kontinuirana uključenost tog udruženja u EU programe, te učestali pozivi stranih organizacija da se u okviru njihovih programa predstave hrvatski umetnici.

“Svi oni, a ne samo živo zainteresovani zaposlenici udruženja Domino, zaslužuju da čuju obrazloženje Ministarstva kulture zašto projekti s kojima sarađuju i u kojima već godinama učestvuju ne odgovaraju viziji koje Ministarstvo gaji o razvoju hrvatske kulturne scene. Zapravo, rezultati rada udruženja Domino govore mnogo, ali i odluke kojima Ministarstvo kulture iz godine u godinu srozava dignitet naših programa”, naveo je Dobrović, pozivajući ministarku da javno kaže na osnovu čega je “Queer Zagrebu” i “Perforacijama” opet smanjena podrška i da li je reč o homofobiji, zastrašivanju, kažnjavanju, birokratskoj grešci ili, pak, o kulturnoj strategiji koja ruši i ono malo nezavisne scene koje je ostalo.

Podršku Dominu izrazili su pozorišni reditelj Ivica Buljan, Gordana Vnuk i Branko Brezovec iz Eurokaza, umetnička voditeljka Studija za savremeni ples Bosiljka Vujović Mažuran, pozorišna rediteljka Anica Tomić, konceptualna umetnica i performerka Vlasta Delimar, plesne umetnice Ana Kreitmeyer i Ina Sladić, konceptualni umetnik i performer Siniša Labrović, multimedijalni umetnik i performer Igor Grubić, muzejski savetnik u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu Tihomir Milovac, konceptualni umetnik Damir Bartol (Grupa Kugla – DB Indoš / Kuća ekstremnog muzičkog kazališta)...

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.