Dizajn kao društvena praksa
Izložba “Dizajn kao društvena praksa” Ive Marčetić iz Zagreba biće otvorena 30. juna u Društvenom centru "Oktobar" u Beogradu, a predstavlja radove koje je autorka osmislila za aktivnosti organizacija kao što su Mlade antifašistkinje Zagreba, Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju, Centar za radničke studije, LGBT udruženja…
Izložba pokazuje na koje se načine dizajn obraća danas javnosti van polja marketinga i kreativnih industrija sa kojima se gotovo isključivo povezuje i u kojima preuzima ideološku ulogu “kreativnog” uobličavanja stvarnosti.
Koje simbole antifašizma možemo još uvek baštiniti i kako oni komuniciraju danas? Šta simbolima, grafikom i tipografijom možemo ispričati generaciji koja od dizajna zarađuje u izuzetno prekarnim uslovima i šta ti prekarci mogu dizajnom poručiti o uslovima u kojima živimo i temama o kojima želimo da razgovaramo?
Upravo su tako zagrebačke grupe, poput Mladih antifašistkinja Zagreba, preko Baze za radničku inicijativu i demokratizaciju i Centra za radničke studije do LGBT udruženja i sličnih, pokušale da izgrade svoj vizuelni identitet.
Za sve njih, kao njihova članica i saradnica, plakate je izrađivala Iva Marčetić u pokušaju komuniciranja istorijskih simbola i društvene stvarnosit na način da dizajn postane deo kolektivnih društvenih praksi. Oni su sastavni deo proizvodnje znanja i akcija otpora politikama komodifijacije javnih prostora, mehanizmima marginalizacije i ekspolatacije radnika i radnica.
Iva Marčetić je diplomirala na Arhitektonskom fakultet u Zagrebu, a radila je u raznim biroima, poput 3LHD i Arćitekten CIE. Učestvovala je i predavala na nekoliko radionica po Evropi.
Kao članica Pulske grupe, jedna je od urednica knjige “Grad postkapitalizma”, objavljene 2010.
Bila je stipendistkinja Akademie Schloš Solitude u Štutgartu (2011/12), a 2012. godije je kao članica Pulske grupe predstavlja Hrvatsku na Bijenalu arhitekture u Veneciji.
Piše za Zarez, Kulturpunkt, Slobodni Filozofski, Bilten, hrvatsko izdanje Le Monde Diplomatiqe, Vizkulturu i druge.
Takođe, članica je uredničkog tima časopisa “Nepokoreni grad” koji izdaju Mlade antifašistkinje Zagreba i angažovana je u udruženju Pravo na grad.
Izložbu u Društvenom centru “Oktobar” (Strahinjića Bana 33, suteren) organizuje Kontekst kolektiv, a biće otvorena do 15. jula.
Realizovana je uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Rosa Luxemburg Stiftung Southeast Europe.
(SEEcult.org)