• Search form

27.01.2014 | 09:40

Direktorka Tejta u MSU Zagreb

Direktorka Tejta u MSU Zagreb

Muzej savremene umetnosti u Zagrebu ugostiće 30. januara direktorku Tejt Britain Penelopu Kertis (Penelope Curtis), koja će, u okviru pratećeg programa retrospektivne izložbe Vojina Bakića, održati predavanje o vitalnosti moderne britanske skulpture i njenom uticaju na evropsku i svetsku.

Kroz prezentaciju istraživanja i tumačenje fenomena britanske skulpture, publika će, kako je najavljeno, imati priliku da dobije širi uvid u pojave koje su uticale i na promenu i osavremenjivanje izraza Vojina Bakića, koji je nekoliko puta izlagao u Londonu i pratio doprinose dominantne britanske vajarske struje.

Ukazujući na brojne dodire Bakića i britanskih modernih vajara, MSU podseća da je izložba Henrija Mura (Henry Moore) održana 1955. u zagrebačkom Umetničkom paviljonu kao prva izložba jednog modernog vajara u bivšoj Jugoslaviji, koja je stoga i bila prvorazredni kulturni događaj. Izložbi je prisustvovao i sam Mur, sa kojim se tom prilikom i Bakić upoznao. Herbert Rid (Read) je potom 1964. godine u knjizi “Sažeta povijest moderne skulpture” uvrstio i skulpturu Bakića, što mu je pribavilo planetarnu vidljivost.

Direktorka Tejt Britain Penelopa Kertis imala je vodeću ulogu u nekoliko važnih britanskih kulturnih institucija.

Najpre se 1988. priključila Tejtu u Liverpulu, kao kustoskinja izložbenih programa. od 1994. do 1999. godine vodila je Centar za istraživanje skulpture u Institutu Henri Mur u Lidsu, a bila je zadužena za programe izložbi istorijske i savremene skulpture, upravljanje zbirkom skulptura i arhivom, te istraživačke aktivnosti i izdavaštvo. Direktorka Tejt Britain postala je 2010. godine, pri čemu je prva žena na čelnoj poziciji tog muzeja.

Uvela je nove standarde u prezentaciji i interpretaciji muzejske građe.

Bila je kustoskinja nedavne izložbe “Moderna britanska skulptura” u londonskoj Kraljevskoj akademiji umetnosti.

Objavljuje knjige i priloge o britanskoj skulpturi 20. veka, evropskoj umetnosti i arhitekturi međuratnog razdoblja i savremenim vajarima (Thomas Schütte, Gerard Byrne, Isa Genzken).

Autorka je knjiga: “Sculpture 1900-1945: After Rodin” (OUP, 1999), “Sculpture in 20th Century Britain” (Henry Moore Institute, 2003), “Patio and Pavilion: The place of sculpture in Modern Architecture” (Ridinghouse, 2007).

Predavanje u dvorani Gorgona zagrebačkog MSU je na engleskom jeziku, a namenjeno je i stručnoj i široj javnosti i ulaz je besplatan.

*Foto: Bik, Vojin Bakić

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.