Deseti Šekspir festival otvoren uz smeh i aplauze
Jubilarni, deseti Šekspir festival otvoren je 29. juna u Vili Stanković u Čortanovcima predstavom “Bogojavljenska noć” reditelja Ivana Vanje Alača čija postavka verno prati Šekspirovu priču, a na nenametljiv i duhovit način dodaje joj duh savremenog doba.
Nastala kao koprodukcija samog Šekspir festivala, Pozorišta mladih i Akademije umetnosti u Novom Sadu, “Bogojavljenska noć” protekla je uz mnogo smeha i aplauze na otvorenoj sceni i sa ovacijama na kraju.
Prema prvim ocenama prisutnih, ova verzija komedije zabune biće veoma prijemčiva za publiku na redovnom repertoaru Pozorišta mladih, u kojem će biti na redovnom repertoaru od naredne sezone.
Početak desetog Šekspir festivala tradicionalno je označio direktor i osnivač Nikita Milivojević, dajući znak klepetalom da je vreme da se sa platoa ispred Vile Stanković siđe do scene u donjem dvorištu. Mnogobrojnoj publici obratio se kratkim pozdravom: “Dobrodošli i hvala vam što dolazite. Srećan nam deseti Šekspir festival! Idemo u narednih deset godina”!
Mladi glumački ansambl “Bogojavljenske noći” osvojio je publiku talentom, scenskim veštinama i spontanim rešavanjem manjih tehničkih problema.
Inače, glumci i reditelj “Bogojavljenske nooći” su nekadašnji studenti Milivojevića na Akademiji umetnosti u Novom Sadu.
“Bogojavljenska noć” deo je programske celine Moj prvi Šekspir, a prema rečima reditelja Alača, poziv za učešće doživeo je kao “odgovornost da svojom mladošću, energijom i brzinom” pokaže sa ekipom predstave “pre svega koliko je Šekspir i dan danas mlad”.
“Bogojavljenska noć” se, kako je dodao u programu predstave, nametnula kao logičan izbor jer joj nije bila potrebna aktuelizacija.
“Njena, u suštini jednostavna ideja – da dok se pretvaramo, maskiramo i sakrivamo stvarne želje i namere, sve dublje tonemo u probleme i zapetljavamo se – svevremena je. Tek onda kada junaci odluče da budu ono što jesu, da se prikažu u svojoj iskrenosti, tek tada mogu doći do srećnog kraja. Vodvilj kao žanr u kojem smo postavili Šekspirovu komediju, zajedno sa elementima komedije del arte, slepstika i paralelnim scenskim radnjama, omogućio nam je da se igramo i da sa ironijskim otklonom oživimo mudru ludu, viteze kukavice, pohotnu groficu u crnini, sujetnog puritanca, muškarca koji je žena i čitav svet Šekspirove Ilirije”, naveo je Alač.
Premijeru predstave pratili su i glumci iz Jerevana koji 30. juna na Šekspir festivalu izvode “Romea i Juliju”, još jednu od ukupno osam predstava u glavnom i pratećem programu letnjeg dela jubilarnog festivalskog izdanja, koje će u oktobru biti nastavljeno u Novom Sadu, uz gostovanje slavne Šarlote Rempling.
Jedan od najpoznatijih Šekspirovih komada “Romeo i Julija” izvešće 30. juna ansambl Jerevanskog državnog kamernog teatra, a prema rečima Milivojevića, reč je o spektakl predstavi sa 20 učesnika.
Za 1. jul najavljen je duhoviti i lucidni “Magbet, košmar za dvoje” turske pozorišne trupe Tiyatro BeReZe, koja je tom predstavom postigla uspeh na festivalima širom sveta (Sibiu, Kopenhagen, Gdanjsk Šekspir festival...).
Nagrađivana britanska trupa Flute Theatre predstaviće se u Vili Stanković 2. jula minimalističkom, ali maštovitom obradom komada „Perikle“, u režiji Keli Hanter. Inače, taj ređe igran komad prvi put u Srbiji izveden je upravo na Šekspir festivalu 2015. godine, u režiji Milivojevića i produkciji Šabačkog pozorišta.
Britanski umetnici će zatim 3. jula izvesti „Perikla“ u verziji prilagođenoj deci sa autizmom, čime Šekspir festival nastavlja posvećenost inkluzivnim programi koji svet pozorišta približavaju specifičnim društvenim grupama.
Deo pratećeg programa je i predstava iz Njujorka „Posle Otela“ autorke Gie Forakis, originalna crna komedija kroz koju publiku vodi jedna od čuvenih Šekspirovih Luda, 4. jula u Pozorištu mladih u Novom Sadu.
Mladi glumci iz Inđije okupljeni oko Kreativnog centra „Artelje“ izvešće 5. jula u tom centru „Ukroćenu goropad“, u režiji Kristijana Markovića.
Festival će 12. oktobra biti zatvoren gostovanjem pozorišta Pitera Bruka Theatre des Bouffes du Nord i Šekspirovim sonetima u izvođenju čuvene britanske glumice Šarlote Rempling u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu. Francusko-britanska produkcija “Šekspir – Bah” spaja odabrane sonete Vilijama Šekspira i muzičke svite Johana Sebastijana Baha, kao i video projekciju, a uz Šarlotu Rempling na sceni je i Sonja Vider Aterton (violončelo).
Povodom jubileja, u Vili Stanković je postavljena izložba fotografija "Šekspir festival: Prvih 10 godina“, koja podseća na nastanak i razvoj tog međunarodog festivala.
Kuriozitet je da je plakat za 10. izdanje, u stilu dosadašnjeg autora Slaviše Savića, urađen pomoću veštačke inteligencije.
Timu Šekspir festivala pridružio se reditelj Boris Liješević, koji će u narednom periodu biti koselektor, s obzirom na nove obaveze Milivojevića kao umetničkog direktora Bitefa.
Festivalski sajt je sekspirfestival.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)