Dani Beograda
Manifestacija “Dani Beograda”, kojom se obeležavaju značajni datumi u viševekovnoj istoriji srpske prestionice, biće održana deseti put od 16. do 19. aprila pod sloganom “Beograd povezuje”, obuhvatajući izložbe, koncerte, književne večeri, radionice, turističke ture...
Budući da se “Dani Beograda” ove godine poklapaju delom sa proslavom Uskrsa po pravoslavnom kalendaru, ta manifestacija prvi put obuhvata i
“Vaskršnji koncert” Beogradskog kamernog hora 16. aprila u Svečanoj sali Skupštine grada, pod dirigentskom palicom Vladimira Markovića. V
Deo programa traje tokom sva četiri dana manifestacije, kao što je izložba skulptura i crteža Katarine Lazić Vasiljević u galeriji Beogradske tvrđave u Stambol kapiji, te izložbe “Stranci u Beogradu” i “Podunavljem Srbije sa Feliksom Kanicom”, realizovane u saradnji “Beogradska tvrđave”, Narodnog muzeja i Arhiva Srbije u okviru programa “Dunvfesta 2011”, koje su zbog velikog interesovanja postavljene na Savskom šetalištu do 15. maja.
Književni program počinje 16. aprila u Kuli Nebojša, gde će 16. aprila, u saradnji sa “Kreativnim centrom”, biti predstavljena knjiga Nenada Tasića “Vinča i Stefan Pop Lazić - Singidunum”, a dan kasnije i knjige Marka Popovića “Odbrana i vojevanje” i “Vladarski i vlasteoski dvor u srednjem veku”, Vesne Bikić “Srednjovekovno selo” i Radivoja Radića “Stari Sloveni”.
U prostoru Radionice starih zanata u Stambol kapiji od 17. do 27. aprila od biće održane prezentacije izrade Ale, prema nacrtu i odobrenju profesora Rastka Ćirića, kao i završna obrada unikatne “Despotove stolice”. Skulpturu će izraditi vajar Dušan Prizrenac, a stolicu Vuk Maksimović.
Ciljna grupa tog projekta su deca od sedam do 12 godina, koja će biti informisana i o raznim načinima završne obrade drveta i tehnika voskiranja drveta.
Turistička organizacija Beograda takođe nudi bogat program. - obilazak starog Zemuna, šetnju kroz antički Singidunum, te razgledanje Beograda tramvajem, uz polazak sa okretnice kod Zoološkog vrta.
U saradnji Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva i Muzeja grada Beograda, najavljena je i tura u okviru projekta “Beograd Andrićevim koracima”, zamišljena kao šetnja koracima nobelovca Ive Adrića gradom i markiranje objekata i institucija koje su na određen način bili značajni za život i stvaralaštvo tog pisca i diplomate.
Prva serija šetnji biće organizovana 17, 18. i 19. aprila, a polazak je ispred Muzeja Ive Andrića.
Za 16. i 17. april najavljen je i program sa Gordanom Gordić o arhitekturi Beograda, uz posetu domu Jevrema Grujića. Za 17. april planirana je i šetnja kroz Beogradsku varoš i Beogradsku tvrđavu, uz polazak kod konaka kneginje Ljubice.
Za 17. april na prostoru renoviranog Pionirskog grada najavljen je raznovrstan program za nekoliko stotina dece predškolskog i školskog uzrasta, koji obuhvata i izložbu dečjih radova na temu “Moj Beograd” i “Najlepši osmeh” u okviru projekta “Pravo na osmeh”, te koncert hora Dečjeg kulturnog centra Beograd s dirigentinjom Nevenom Ivanović.
U okviru manifestacije, biće predstavljen i projekat “Teratorija” u okviru kojeg će biti poklonjeno 25 skulptura od terakote.
Biće svečano otvorena i sedma Beogradska internacionalna nedelja arhitekture (BINA), uz izložbu o 50 godina arhitekture Londona.
Završnicu manifestacije obeležiće i proglašenje dobitnika Nagrade grada Beograda 19. aprila na svečanoj sednici Skupštine grada.
“Dani Beograda” održavaju se svake godine od 16. do 19. aprila povodom dva značajna datuma u istoriji Beograda - 16. aprila 878. slovensko ime Beograd prvi put je pomenuto u jednom pisanom dokumentu (pismu pape Jovana VIII bugarskom knezu Borisu), dok je 19. aprila 1867. godine poslednji turski komandant Ali Riza-paša simbolično predao ključeve Knezu Mihailu na Kalemegdanu, čime je prestala gotovo troipovekovna okupacija i Beograd je ponovo zvanično postao srpski grad.
Sajt Grada Beograda je www.beograd.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, kao i U PRILOGU (pdf).
(SEEcult.org)