Cvejić: Nema pravdanja krizom
Jugoslovensko dramsko pozorište (JDP) obeležilo je 3. aprila svoj dan dodelom godišnjih nagrada, uz poruku direktora Branka Cvejića da nema pravdanja planetarnim krizama i podsećanje na visoke standarde osnivača tog teatra Bojana Stupice.
Jugoslovensko dramsko pozorište (JDP) obeležilo je 3. aprila svoj dan dodelom godišnjih nagrada, uz poruku direktora Branka Cvejića da nema pravdanja planetarnim krizama i podsećanje na visoke standarde osnivača tog teatra Bojana Stupice.
Navodeći da JDP nikada ne sme da zaboravi ono što mu je ostavio Stupica - kvalitet, visoke standarde, osnovnu umetničku nameru i spremnost na izazove i najviše zahteve, Cvejić je rekao i da se JDP neće pravdati opštim, planetarnim krizama, već da mora uvek želeti da se na njegovim scenama nikad ne dešava nešto obično, već najčešće složena umetnost našeg vremena - što bi rekao Jovan Ćirilov.
“Pa i problemi, kad nam se dese, greške koje napravimo, dolaze - nadamo se - samo zbog naših visokih zahteva i ambicija”, rekao je Cvejić, najavljujući nove predstave i gostovanja na festivalima u Srbiji i susednim zemljama i u “našoj, verujemo, novoj zemlji Evropi”.
Napominjući da pre svega predstoji još jedno Sterijino pozorje, Cvejić je rekao i da je dobro što JDP učestvuje s dve predstave, ali je dodao da, i da nije tako, JDP ne bi mnogo marilo, jer “vreme i tekako sve postavi na svoje mesto”.
“Zato se nemojmo pitati da li je ovo najbolji od svih mogućih svetova, već krenimo - puni optimizma - da najpre obrađujemo svoj vrt, da pravimo nove predstave, nove spektakle. Pozorište nije samo događaj - ono je način života”, istakao je Cvejić, podsećajući i na poruku Augusta Boala u ovogišnjoj poslanici za Svetski dan pozorišta: ‘Svi mi smo glumci - dužnost građanina nije da živi u društvu, već da ga menja”.
JDP je od 3. aprila prošle godine do danas imalo sedam premijera: Molijerov “Tartif” u režiji Egona Savina, “Zamak” Franca Kafke u dramatizaciji Dušana Bogovića i režiji Nikole Zavišića, Volterov “Kandid ili optimizam” u režiji Aleksandra Popovskog, “Sanjari” Roberta Muzila u režiji Miloša Lolića, “Rugoba” Marijusa fon Majenburga u režiji Marije Krstić, “Prevođenje” Brajana Frila u režiji Mijača i “Švabica” Laze Lazarevića u dramatizaciji i režiji Ane Đorđević.
JDP i Rajfajzen banka dodelili su Specijalnu godišnju nagradu Nikoli Đuričkom za ulogu Kandida u predstavi “Kandid ili Optimizam”, kao i za izuzetan doprinos visokim umetničkim standardima JDP-a.
Godišnje glumačke nagrade dobili su Dragan Mićanović za naslovnu ulogu u “Tartifu”, Boris Isaković za ulogu Orgona u istoj predstavi, zatim Milica Mihajlović za ulogu Mojre u “Prevođenju”, Nikola Vujović za ulogu Tomasa u “Sanjarima”, Marija Vicković za ulogu Ane u “Švabici” i Radovan Vujović za ulogu Miše u istoj predstavi.
Godišnja nagrada za kostimografiju i poseban umetnički doprinos u predstavama “Kandid ili Optimizam” i “Švabica” dodeljena je Lani Cvijanović, dok je nagrada za snažnu tragalačku viziju, ostvarenu kroz individualne poetike, ali sa zajedničkom mladalačkom energijom, dodeljena ravnopravno Ani Đorđević i Milošu Loliću za režiju predstava “Švabica” i “Sanjari”.
Nagrada za lepotu govora “Dr Branvoj Đorđević” dodeljena je Slobodi Mićalović Ćetković za ulogu Elmire u predstavi “Tartif”.
Godišnja nagrada za izuzetan doprinos visokim standardima poslovanja JDP-a dodeljena je šefu pozornice Radenku Matiću.
Direktor JDP-a posebno je zahvalio dizajneru Slavimiru Stojanoviću za redizajn grafičkog identiteta tog teatra, kao i preduzeću Grafix, kao dugogodišnjem partneru te kuće.
JDP je prvu predstavu “Kralj Betajnove” Ivana Cankara, u režiji Bojana Stupice, izvelo 3. aprila 1948. godine i taj datum zato slavi kao svoj dan.
Cvejić je, u govoru povodom Dana JDP-a, podsetio i da je mesto tog teatra oduvek bilo predodređeno za spektakle - prvo konjušnica, manjež u kome je neko uvežbavao konje dok ih je neko drugi zainteresovano posmatrao, pa zatim Skupština sve do 1937. godine koja je, kako je rekao, sigurno bila pravi spektakl i pozorišna predstava iako nije bilo televizije. Od 1937. godine, tu je bilo pozorište Manjež, a od 1948. godine pa do danas JDP.
(SEEcult.org)