• Search form

31.05.2013 | 11:43

Čas istorije

Čas istorije

Grupa građana koja se protivi rušenju objekata nekadašnjeg nacističkog logora “Topovske šupe” u Beogradu pozvala je sve zainteresovane da prisustvuju "Času istorije", protestnoj akciji posvećenoj čuvanju sećanja na ubijene logoraše, 2. juna u podne u objektima bivšeg koncentracionog logora na Autokomandi (Tabanovačka ulica br. 1).

Nakon okupljanja kod Spomen parka stradalim Jevrejima i Romima, organizatori će "Časom istorije" u objektima koji su 1941. godine služili kao koncentracioni logor, podsetiti da je nedopustivo da se na mestu odakle su od okupatora zarobljeni taoci odvođeni u smrt, gradi šoping centar kao mesto zabave i potrošačke razbibrige, kako je to za sada planirano.

Nakon časa istorije učesnici će poslati osnovne informacije o istoriji logora Topovske šupe svim odbornicima Skupštine grada  Beograda kao i institucijama u čijoj nadležnosti je donošenje akata i odluka o takvim istorijskim lokacijama.

Kako se navodi u saopštenju, "Jevrejski logor Beograd", kako su Topovske šupe nazivane u nemačkim dokumentima, formiran je u Beogradu u leto 1941. godine i u njemu je bilo zatočeno oko 6.000 Jevreja i 1.500 Roma, uglavnom iz Beograda i Banata.

Prema dosadašnjim istorijskim istraživanjima i svedočenjima porodica ubijenih, logoraši su odvođeni na streljanja svakodnevno na nekoliko lokacija u blizini grada, a najmasovnije likvidacije su izvršene u selu Jabuka kod Pančeva i u Jajincima nadomak Beograda.

Pre nepuna dva meseca mediji u Srbiji su opet aktuelizovali slučaj gradnje tržnog centra kompanije Delta Holding na Autokomandi, na mestu gde je nekada bio jedan od od prvih logora za Jevreje u Evropi.

Iako su svojevremeno postojale tvrdnje zvaničnika da novi vlasnici pristaju da obeleže logor i podrže inicijativu da se on memorijalizuje, u proleće 2012. godine, kada je objavljen početak radova na preuređenju prostora u trgovinski centar, u javnosti više nije bilo ni reči o obeležavanju mesta logora. 

Istorijska nauka nije na adekvatan način rekonstruisala prošlost ovog logora, niti postoji projekat u cilju rasvetljavanja njegovog postojanja. Zgrade u kojima su hiljade ljudi bile smeštene i iščekivale zajedničku smrt, delimično još postoje, iako u oronulom stanju, ali samo jedna tabla postavljena pre nekoliko godina od strane Jevrejske zajednice podseća na to da je na tom mestu postojao logor.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.