Bolna cena lepote
Umetnica Katarina Radović predstavila je u Muzeju afričke umetnosti u Beogradu fotografije koje su nastale u frizerskom salonu u senegalskom gradu Sen Luj, a prikazuju žene, devojke i devojčice koje istrajavaju u višečasovnim tretmanima friziranja, često veoma neprijatnim i bolnim, kako bi odgovorile na ideale lepote konstruisane u njihovoj sredini.
Radovi na izložbi “Kad prestaneš da me češljaš, prestaću da te mrzim” pokazuju da klijentkinje ne odustaju od svoje namere da izađu iz salona lepše nego što su ušle i strpljivo podnose dugotrajno sedenje, čupanje, zatezanje, čak i prošivanje i paljenje pramenova kose.
Katarina Radović, umetnica mlađe generacije, istražuje fenomen životne sreće koji sadrži društveno konstruisane i duboko lične potrebe za ljubavlju i pripadništvom. Pojam lepote često se preispituje u radovima te umetnice koja foto-aparat usmerava upravo tako kako bi rasvetlila potrebe žena da se podrede estetskim kriterijumima društva u kome žive, a koji neretko označavaju i stepen pripadnosti zajednici, navela je kustoskinja izložbe Ivana Vojt.
Na ulazu u izložbu posetioce dočekuju mapa Senegala i plan grada Sen Luja. Izložbeni prostor organizovan je tako da asocira na autentičan frizerski salon u kojem su nastale same fotografije. Na policama duž zidova mogu se zateći nužne alatke – češljevi, fenovi, raznobojni pramenovi, peškiri i preparati za negu kose, a u vitrinama su izložene kauri školjke, žileti i igle. U prostoru izložbe formirana je i mala čekaonica gde posetioci mogu prelistati specijalizovane senegalske časopise za frizure i, umesto televizijskih prenosa rvanja i sapunica često gledanih u salonima, odgledati kratak dokumentarni film “Licem u lice” autorke Mam Vuri Ćubu, koji je snimljen u Sen Luju.
Tokom trajanja izložbe, svake nedelje od 11 do 13 časova, biće organizovana i stručna vođenja kroz postavku za sve posetioce.
U istom terminu najavljene su i kreativne radionice za decu “Poruka u kosi - afrički stilovi frizura i ukrašavanja glave”. Deca će na radionicama praviti ratnička oglavlja po uzoru na perjanice naroda Masai i Hehe, zatim neobičan pramen kakav je mogao nositi samo kraljev glasnik kod naroda Joruba, elegantan crveni šešir iz ženske mode naroda Zulu, model sa kićankama inspirisan frizurama devojaka naroda Himba, i pletenice od raznobojnog prediva koje se ne nose samo širom Afrike, već i svuda u svetu. Na kraju radionice učesnici će svoje nove frizure predstaviti na improvizovanoj modnoj pisti.
(SEEcult.org)