Pobednici Ravnog sela
Zlatni klip za najboljeg reditelja na sedmom Ravno selo film festivalu, uz novčanu nagradu od 1.500 evra, pripao je rediteljki Selin Song za ostvarenje “Prošli životi” (SAD, Južna Koreja), a Zlatni klip za najbolji film i novčana nagrada od hiljadu evra pripali su domaćem filmu “Nedelja” reditelja Nemanje Ćeranića i Miloša Radunovića, kojim je festivalski program i završen 30. juna.
Žiri sedmog Ravno selo festivala, koji je tokom četiri dana prikazao više od 40 filmova iz 19 zemalja, naveo je u obrazloženju nagrade za najboljeg reditelja da je film "Prošli životi" priča koja na “suptilan način duboko emotivno dodiruje bioskopsku publiku terajući je da se zamisli nad pitanjem šta je ono što je zaista važno u našim životima, i da li ćemo te živote podrediti ljubavi, ili ćemo ljubav podrediti životu”.
Zlatni klip za najbolji film i novčana nagrada u iznosu od hiljaduevra dodeljeni su filmu “Nedelja” o Džeju Ramadanovskom, prema scenariju Stefana Boškovića, u režiji Nemanje Ćeranića i Miloša Radunovića. “Biografska priča inspirisana istinitim događajima iz života jednog od najomiljenijih pevača sa ovih prostora pretočena je u film izuzetne poetske snage koji odlikuje kvalitetan ritam u vođenju radnje, respektabilan produkcioni domet, fascinantan glumački ansambl i sjajan prijem kod publike”, naveo je u obrazloženju žiri glavnog takmičarskog programa koji su činili: glumica Ana Lečić, reditelj Marko Novaković i glumac Miodrag Radonjić.
Zlatni klip za najbolji film prema izboru publike i nagrada u iznosu od 500 evra dodeljeni su srpskom filmu “Poslednji strelac” reditelja Darka Nikolića, sa Nenadom Jezdićem u glavnoj ulozi, a prema navodima žirija, taj “uzbudljivi triler, pun neočekivanih obrta i napetih scena, držao je publiku u iščekivanju i stalnoj tenziju od početka do kraja”.
Zlatni klip za najbolji dokumentarni film, uz novčanu nagradu u iznosu od 500 evra, dodeljen je poljskom filmu “P ozivi” koji je režirao Ming-Vej Ćiang, zbog toga što je uspeo da žiri “uroni u srce jedne prostorije u kojoj kao da se smestio ceo svet i prikaže svu apsurdnost, bol i tragiku, koje svakoga dana, kao u nekom napetom trileru, proživljavaju operatori hitnih službi”.
Posebno priznanje žiri je dodelio brazilskom filmu “Panorama”, koji potpisuju Džuli Gava i Daniel Leao zbog toga što je “podsetio na to da jednostavne amaterske fotografije imaju neverovatnu moć da pokrenu naše unutrašnje procese, probude u nama asocijacije i sećanja i dovedu nas u kontakt sa onim nevidljivim životnim tokom koji svi, koji se bave dokumentarnim filmom, pokušavaju da uhvate”.
Filmski montažer i profesor Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu Dragan Dimčić bio je predsednik jednočlanog žirija dokumentarnog programa “Kratkih 100 minuta”, a reditelj Nemanja Ćipranić predsednik jednočlanog žirija selekcije studentskog filma.
Plaketa Prvi metar za najbolji studentski film, uz novčanu nagradu u iznosu od 500 evra, dodeljena je rediteljki i scenaristikinji Tini Veličković za film “Tuga” iz Severne Makedonije, a prema obrazloženju žirija, “vešto je vođena priča, koja kroz glavnog junaka koji se bori sa posledicama tragedije koja mu se dogodila, vrši svojevrsnu sondažu i vivisekciju društva na vrlo zreo način”.
I ove godine kompanija Gorki list dodelila je nagradu za najboljeg mladog glumca ili glumicu festivala u novčanom iznosu od hiljadu evra, a pripala je Luni Pilić za ulogu Janje u filmu “Sveta obitelj” iz Hrvatske. U obrazloženju je istaknuto da je Luna Pilić “odmerenim, suptilnim sredstvima pristupila veoma komplikovanom glumačkom zadatku i uspela da uverljivo odigra višeslojan kompleksan lik epohe 60-ih godina 20. veka”.
Filmski montažer i profesor FDU Dragan Dimčić bio je predsednik jednočlanog žirija dokumentarnog programa “Kratkih 100 minuta”, a reditelj Nemanja Ćipranić predsednik jednočlanog žirija selekcije studentskog filma.
Osnivač Ravno selo filmskog festivala, glumac, reditelj i producent Lazar Ristovski, rekao je 30. juna na zatvaranju da se svih sedam godina borio da taj festival, pokrenut u njegovom zavičaju, bude sve vidljiviji i da misli da su u tome uspeli.
"Veliku pomoć u tome ste nam pružili vi, koji ste svake večeri popunjavali gledalište ne samo svojim prisustvom, već i svojim duhom i podrškom da ovaj festival i Dom kulture budu ono što jesu. A to je budućnost ovih mladih ljudi. Dobili smo jedan od najlepših kulturnih prostora u celoj Srbiji i sada nam ostaje da taj Dom predamo mladim ljudima koji ovde pohađaju osnovnu školu, kao i onima koji su završili školu i odlučili da ostanu ovde. Čvrsto verujem da među ovim mladim ljudima sigurno postoje i oni koji će napraviti velike karijere", poručio je Ristovski.
Na zatvaranju sedmog Ravno selo festivala održana je i projekcija đačkih filmova filmske radionice festivala, a filmski program završen je projekcijom filma “Nedelja” Ćeranića i Radunovića o pevaču narodne muzike Džeju Ramadanovskom. Pre same projekcije, ekipa filma poklonila se publici, dok je glavni glumac Husein Alijević Husa otpevao pesmu prema kojoj je i naslovljen film.
Lice u fokusu sedmog Ravnog sela bila je Ana Lečić, a raznovrsnu internacionalnu selekciju filmova pripremili su selektor glavnog programa Dragan Jeličić i selektor dokumentarnog programa “Kratkih sto minuta” Igor Toholj. Prikazano je i devet ostvarenja u programu studentskih filmova, 15 filmova u okviru smotre kratkog đačkog filma “Filmić”, kao i jedna specijalna projekcija.
U okviru pratećeg programa 7. Ravno Selo Film Festivala, održanog pod sloganom Selom kruže filmske priče, održana je i radionica za sinhronizaciju crtaća koju su vodili glumci Vesna Paštrović i Marko Marković, kao i likovna kolonija sa temom “Dvorište vetrenjače”.
Festival je održan uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za kulturu Vojvodine, Ministarstva kulture Srbije, Grada Vrbasa, producentske kuće Zillion film, Filmskog centra Srbije, koji je podržao nagrade za najbolji film i najbolju režiju, te kompanija Gorki list i Voda Voda.
*Foto: Vidoje Manojlović
(SEEcult.org)