BINA Re...
Beogradska internacionalna nedelja arhitekture (BINA), posvećena (re)definisanju posleratne stambene arhitekture Evrope, posebno Novog Beograda, biće svečano otvorena 26. juna u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda, a obuhvatiće do 4. jula još desetak izložbi u različitim prostorima, uz učešće eminentnih arhitekata iz Italije, Francuske, Nemačke, Engleske, Holandije, Švajcarske, Bugarske, Rumunije, SAD i Srbije.
Beogradska internacionalna nedelja arhitekture (BINA), posvećena (re)definisanju posleratne stambene arhitekture Evrope, posebno Novog Beograda, biće svečano otvorena 26. juna u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda, a obuhvatiće do 4. jula još desetak izložbi u različitim prostorima, uz učešće eminentnih arhitekata iz Italije, Francuske, Nemačke, Engleske, Holandije, Švajcarske, Bugarske, Rumunije, SAD i Srbije.
Društvo arhitekata Beograda i KCB, organizatori četvrte BINE, tematski su naslovili program prefiksom RE..., koji navodi na akutno pitanje odnosa prema postojećem arhitektonsko-urbanističkom okruženju i mogućnostima njegove stalne REprodukcije, REkonstrukcije, REvitalizacije, REgeneracije, REafirmacije, REintegracije, .... u žive tokove vremena.
Uz podršku EUNIC-a (Evropske unije nacionalnih kulturnih centara) i uz učešće nekih od najvećih arhitekata današnjice, u Italijanskom institutu za kulturu biće održana i konferencija o “Re...definisanju posleratne stambene arhitekture Evrope (od 50-ih do 70-ih godina)”, a među učesnicima su najavljeni Paola di Bjađi, Alesandra Čeroti, Đovani Kaudo iz Italije, Žozef Abram iz Francuske, Gabi Dolf- Bonekemper iz Nemačke, Ilejn Harvud iz Engleske, Marieke Kuipers iz Holandije, Pit Ekert iz Švajcarske i Tanja Konli iz Srbije.
Naglasak će biti na posleratnoj arhitekturi Novog Beograda, kao i objektima i prostornim celinama po kojima se rad domaćih arhitekata prepoznaje i poštuje širom sveta, uključujući i one koje su neimari iz Srije gradili u zemljama Trećeg sveta.
Konferencija treba da rasvetli i preispita put njihove REevitalizacije, a predavanja će pratiti i izložbe u Palati Italija, Francuskom kulturnom centru i Gete institutu.
U Austrijskom kulturnom forumu članovi Biroa Pifl, kao i arhitekti Markus Cehner, Martin Proske i Biljana Aranđelović, predstaviće izložbom i predavanjima svoje promišljanje REestauracije i REkonstrukcije grada Graca, dok će u galeriji Artget KCB-a, na temu RE.., govoriti Mirjana Marković iz Hamburga, Stanko Gaković iz SAD i Zoran Radojičić iz Beograda...
BINA ne zaobilazi ni urbanu Reciklažu, koja već godinama zaokuplja pažnju struke u tehnološki razvijenim zemljama, svesnim da zahuktale snage modernosti moraju biti upregnute u promociju vrednosti okruženja i humanog života.
U KCB-u, galeriji O3one i Domu omladine Beograda, biće otvorene izložbe posvećene toj temi, uz predavanja mlađih biroa iz Švajcarske (e2a -Ekert Ekert Arhitekti,Teritoirijal Ejdžensi, Kenc Molo arhitekti) i Beča (Yo.V.A.2). Umesto poklonjenja glamuru i sjaju sopstvenog brenda, prednost daju kvalitetu i osobenosti zatečenog konteksta.
Kao i prethodnih godina, publika će moći da upozna i savremena domaća arhitektonska rešenja, nagrađene radove sa konkursa i nagrađena arhitektonska ostvarenja, na izložbi u Likovnoj galeriji KCB, kojom će četvrta BINA i biti otvorena.
Savremena arhitektura Bugarske i Rumunije biće predstavljena u Kulturnom centru Grad, prema izboru časopisa “Architectura” iz Bukurešta i “Abitare” iz Sofije, u koordinaciji Ivana Kucine.
Rešenja mladih autora, pozvanih da promisle i predlože ideje o uređenju skvera u Mekenzijevoj ulici, biće predstavljena na izložbi u Opštini Vračar, a najbolji radovi biće i nagrađeni.
Šetnjom niz Mekenzijevu ulicu, publika će se susresti sa specifičnom izložbom radova i instalacija na otvorenom - “Pejzažna arhitektura i grad”, u organizaciji podmlatka pejzažnih arhitekata.
Publika će moći da učestvuje i u jedinstvenoj interaktivnoj izložbi u Knez Mihailovoj, na temu “Austrijsko nasleđe u Beogradu”, koju potpisuje Klub mladih arhitekata.
Nisu zaboravljeni ni najmlađi koji će imati svoj prostor za istraživanje RE na četiri dečje radionice, pod vođstvom Dečjeg kulturnog centra.
U želji da se arhitektura grada približi pre svega onima koji u njemu žive, a ne samo struci, BINA i ove godine nudi šetnje građana kroz arhitekturu Beograda.
U društvu domaćih arhitekata i istoričara umetnosti, građani će se upoznati sa neprekidnim procesom promena arhitektonskog ambijenta centralne beogradske zone.
Šetnju “RE...”, na potezu od Terazija do Kalemegdana, vodiće istoričarka arhitekture Ljiljana Miletić Abramović, a na potezu od Generalštaba do Starog sajmišta Marta Vukotić Lazar, dok će u šetnju Vračarom povesti arhitekta Mirjana Roter Blagojević.
Arhitekta Ivan Kucina vodiće zainteresovane i kroz ponoćnu šetnju moderne arhitekture starog Beograda, dok će Novi Beograd biti razgledan autobusom, u društvu arhitekata Tanje Konlej i Ivana Kucine.
Sajt BINE je www.nedeljaarhitekture.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)