Balkan etno na GAF-u
Balkanski etno trio Vlatko Stefanovski, Miroslav Tadić i Teodosij Spasov nastupiće 13. februara u Sava centru u Beogradu, u nastavku Gitar art festivala, koji će biti završen na Dan zaljubljenih koncertom slavnog italijanskog kompozitora filmske muzike i dirigenta Enia Morikonea. Trio Stefanovski, Tadić i Spasov, koji čine dve gitare i tradicionalni bugarski duvački instrument kaval, predstavio se i na GAF-u 2003. godine, posle čega su usledile velike turneje, krunisane zajedničkim CD-om “Treća majka”.
Balkanski etno trio Vlatko Stefanovski, Miroslav Tadić i Teodosij Spasov nastupiće 13. februara u Sava centru u Beogradu, u nastavku Gitar art festivala, koji će biti završen na Dan zaljubljenih koncertom slavnog italijanskog kompozitora filmske muzike i dirigenta Enia Morikonea.
Trio Stefanovski, Tadić i Spasov, koji čine dve gitare i tradicionalni bugarski duvački instrument kaval, predstavio se i na GAF-u 2003. godine, posle čega su usledile velike turneje, krunisane zajedničkim CD-om “Treća majka”.
Na jubilarnom, desetom GAF-u, na sceni će im se premijerno pridružiti vokal i perkusionista.
Makedonski gitarista i kantautor Stefanovski, bivši lider grupe Leb i sol, poslednjih godina svirao je i snimao u Francuskoj, sa grupom Koreni, a član je i Balkan Horses Benda.
Piše i muziku za pozorište i balet, a sa svojim triom svirao je u Makedoniji, SAD, Kanadi, Velikoj Britaniji, Nemačkoj, Francuskoj, Holandiji, Hrvatskoj, Grčkoj, Sloveniji, Srbiji, Bugarskoj…
Stefanovski je poočeo da svira gitaru u 13. godini, a kasnije je osnovao grupu Leb i sol, jednu od najpopularnijih u bivšoj Jugoslaviji, sa kojom je objavio 13 albuma i bio na turnejama širom sveta.
Potom je izgradio uspešnu solo karijeru, između ostalog, i kao autor filmske muzike (Gipsy Magic, Putovanje na Sunce).
Već godinama sarađuje s Tadićem, s kojim je izdao albume “Kruševo” i “Live in Belgrade”.
Tadić je formalno obrazovanje završio u SAD, posle studiranja u Italiji i u Jugoslaviji, gde je i rođen. Nastupao je i snimao sa najpoznatijim domaćim i svetskim umetnicima. Poslednjih godina usredsredio se na improvizacije u kojima kombinuje i suprotstavlja različite muzičke oblike, uključujići barok, klasičnu muziku Evrope i severnih Indijanaca, folklorne tradicije istočne Evrope, bluz, džez i rok.
Zapažena je i njegova pionirska primena klasičnih i flamenko tehnika u sviranju električne gitare.
Pisao je muziku za mnoge nagrađivane eksperimentalne filmove, pozorište i ples, a od 1985. godine predaje na Kalifornijskom institutu umetnosti u Los Anđelesu.
Spasov je studirao kaval na Akademiji za muziku i igru u Plovdivu, a razvio je jedinstveni muzički stil izvođenja sintezom tradicionalnog folklora sa džezom, fjužnom i klasičnom muzikom.
Više od 20 godina nastupa širom Evrope, Azije, Srednjeg Istoka, Australije, Kanade i SAD, a 1994. nastupao je sa Ženskim horom Radio Sofije, sa kojim je osvojio Gremi nagradu za “Le Mystere Des Voix Bulgares”.
Objavio je četiri albuma, a kao saradnik se pojavljuje na 16 muzičkih albuma različitih autora. Komponovao je i izvodio muziku za mnogobrojne filmove, među kojima je i “Granica” (1993).
Snimao je i filmske teme za italijanske kompozitore, uključujući za Morikonea.
Umetnički je direktor Ansambla za muziku, dramu i igru “Philip Koutev” i član Društva za irsku muziku i igru Riverdance.
Jubilarni, deseti GAF 12. februara završava program u Kolarčevoj zadužbini, a već 13. februara ugostiće Morikonea, koji će biti i gost Skupštine grada Beograda.
Morikone će nastupiti sa svojim orkestrom Roma sinfonieta 14. februara u Beogradskoj areni, uz veliki hor kojim će dirigovati Darinka Matić Marović.
Sajt GAF-a je www.gaf.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)