Balkan Beat u Gradu
Regionalna konferencija “Balkan Beat” o muzičkoj industriji jugoistočne Evrope, aktuelnim problemima i potencijalima, biće održana 24. i 25. aprila u novootvorenom Kulturnom centru Grad u Beogradu, a brojni učesnici pokušaće da, između ostalog, odgovore na pitanja o mogućnostima dolaska do prvog izdanja, promocije muzike u inostranstvu, izgradnje uspešnog odnosa muzičara i menadžera i sticanja slave na internetu.
Regionalna konferencija “Balkan Beat” o muzičkoj industriji jugoistočne Evrope, aktuelnim problemima i potencijalima, biće održana 24. i 25. aprila u novootvorenom Kulturnom centru Grad u Beogradu, a brojni učesnici pokušaće da, između ostalog, odgovore na pitanja o mogućnostima dolaska do prvog izdanja, promocije muzike u inostranstvu, izgradnje uspešnog odnosa muzičara i menadžera i sticanja slave na internetu.
Nakon prve “Balkan Beat” konferencije, održane u decembru 2008. godine, Kulturni front je, ohrabren velikim interesovanjem medija i publike, entuzijazmom i preduzimljivošću samih aktera tog skupa, odlučio da nastavi da istražuje šta su najveći izazovi muzičke industrije danas i na koji način omogućiti opstanak, podstaći razvoj i internacionalni proboj muzičara iz regiona jugoistočne Evrope.
Među učesnicima su najavljeni Jaro Slavik (Warner Music Austria), Huan Paz (Juan Paz - Music Ally, UK), Džo Suard (Joe Seward - Tru Thoughts, UK), Džej Aern (Jay Ahern - Hardwax, Berlin), Zorana Kličković (Rokaj Fest, Hrvatska), Ljiljana Predragović (POP, Bosna i Hercegovina), Igor Bašin (novinar i kritičar, Slovenija), Login Kočiski (Lithium records/Taksirat, Makedonija) i Petar Janjatović (novinar i kritičar, Srbija).
Konferencija će, nakon uvodnih izlaganja direktora Britanskog saveta u Beogradu Endrjua Glasa (Andrew Glass) i predstavnika Ministarstva kulture Srbije, početi sesijom o besplatnoj muzici na internetu.
Da li je i da li bi muzika trebalo da bude besplatna, šta misle o tome korisnici, blogeri, izvođači koji već praktikuju postavljanje besplatnih sadržaja onlajn, dok drugi smatraju da će ih to upropastiti, ko uopšte zarađuje od besplatne muzike, neka su od pitanja koja će biti postavljena tokom prve sesije, dok će druga biti posvećena odnosu muzičara i menadžera.
Treća sesija posvećena je onlajn muzičkom marketingu, posebno u kontekstu globalno popularnih društvenih plaformi (Facebook, Myspace, Beebo, Last.fm, Imeem).
Na posebnoj sesiji biće reči i o budućnosti distribucije muzike i mogućnostima uspostavljanja mreže za prodaju fizičkih izdanja (CD-ova, DVD-jeva, vinila, kaseta)...
Za 25. april najavljene su sesije o sponzorstvu, razvojnom putu od ideje do proizvoda, te o mogućnostima “izvoza muzike” i stvaranja tržišta van granica zemlje, kao i perspektivama regionalne saradnje u jugoistočnoj Evropi.
Globalna prodaja muzike, inače, opala je za osam odsto u 2008. godini (na 18,4 milijardi dolara), a posebno je primetan pad prodaje fizičkih formata - CD-ova i DVD-jeva (15 odsto globalno, a čak 31 odsto u SAD).
Prodaja digitalnih formata, kao što je MP3 ili ringtonovi, povećana je širom sveta za 24 odsto, ali nije mogla da spreči ukupan pad - između ostalog i zbog nižih cena muzike za preuzimanje sa interneta, kao i prakse da mnogi ne kupuju cele albume onlajn.
U Britaniji je na primer, prema podacima zvanične kompanije za muzičke liste, prodato prošle godine svega 10,3 miliona albuma onlajn, a čak 110,3 miliona singlova ili pojedinačnih pesama.
Prema navodima Međunarodne federacije diskografske industrije (IFPI), piraterija muzike na internetu takođe je jedan od razloga opšteg pada prodaje muzičkih izdanja.
Prema podacima IFPI, zabeleženo je globalno povećanje zarade izdavačkih kuća od autorskih prava na muziku koja se emituje na TV i radio stanicama ili izvodi uživo. Reč je o povećanju od 16,3 dosto (na oko 800 miliona dolara), od čega se najveći deo odnosi na Evropu.
Najprodavaniji album prošle godine, inače, bio je “Viva La Vida or Death and All His Friends” britanske grupe Koldplej (Coldplay), koji je razgrabljen u 6,8 miliona primeraka širom sveta, a sledi “Black Ice” veterana AC/DC, pa saundtrek filma “Mamma Mia!”.
Konferenciju “Balkan Beat” (www.balkanbeat.org) pomogli su Britanski Savet i Ministarstvo kulture Srbije, a ulaz je besplatan.
(SEEcult.org)