Autorski koncert Zorana Erića
Zoran Erić, jedan od najuglednijih savremenih srpskih kompozitora, predstaviće se 16. aprila u Narodnom pozorištu u Beogradu koncertom svoje autorske muzike koju će izvesti Gudači sv. Đorđa, Hor “Obilić” AKUD “Krsmanović” i više solista. Gudači sv. Đorđa izvešće Erićevo delo Sedam pogleda u nebo za gudački sekstet, te Oberon koncert za flautu i instrumentalni ansambl, a uz dirigentkinju Biljanu Radovanović, nastupiće i flautista Ljubiša Jovanović.
Zoran Erić, jedan od najuglednijih savremenih srpskih kompozitora, predstaviće se 16. aprila u Narodnom pozorištu u Beogradu koncertom svoje autorske muzike koju će izvesti Gudači sv. Đorđa, Hor “Obilić” AKUD “Krsmanović” i više solista.
Gudači sv. Đorđa izvešće Erićevo delo Sedam pogleda u nebo za gudački sekstet, te Oberon koncert za flautu i instrumentalni ansambl, a uz dirigentkinju Biljanu Radovanović, nastupiće i flautista Ljubiša Jovanović.
Biće izvedena i kompozicija Talea Konzertstuck za violinu i gudače, uz učešće violiniste Gordana Nikolića, umetničkog vođe Gudača sv. Đorđa.
Program koncerta obuhvata i Erićevo delo Nisam govorio - za alt saksofon i usnu bas-harmoniku,uz učešće alt saksofoniste Bojana Vukelića, kao i glumca naratora (Pavle Pekić) i Hor “Obilić”, pod dirigentskim vođstvom Darinke Matić Marović.
Erićev opus obuhvata dela različitih žanrova, a među značajnija spadaju baleti “Banović Strahinja” i “Jelisaveta”, Slovo Siluana za bariton, ženski hor i traku, Off za kontrabas i gudače, Cartoon za gudače i čembalo, Talea Konzertstück za violinu i gudače, The Great Red Spot of Jupiter za ozvučeno čembalo, udaraljke i elektroniku uživo, Abnormalni udarci Dogona za bas klarinet, klavir, udaraljke, usnu bas-harmoniku i elektroniku uživo, Helijum u maloj kutiji za gudače, Nisam govorio za alt saksofon, usnu bas-harmoniku, glumca naratora i mešoviti hor, Oberon za flautu i instrumentalni ansambl, Šest scena - komentara za tri violine i gudački orkestar, Ko je ubio galeba za 12 čela i Sedam pogleda u nebo za gudački sekstet.
Kompozicije Erića, redovnog profesora i šefa Katedre za kompoziciju na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, izvode ugledni domaći i inostrani ansambli, kao što su BGO Dušan Skovran, Gudači Sv. Đorđa, Irski kamerni orkestar, Kreisler Strings, Zagrebački solisti, 12 čelista Berlinske filharmonije, Camerata Serbica, Collegium musicum, Beogradska filharmonija...
Sarađivao je i s najznačajnijim domaćim i inostranim umetnicima, među kojima su dirigenti Živojin Zdravković, Kenet Džin, Pavle Dešpalj, Džejms Džad, Uroš Lajovic, Aleksandar Pavlović, Bojan Suđić i Darinka Matić-Marović, violinisti Dejvid Takeno, So-Ok Kim, Marija Špengler, Arisa Fudžita, kontrabasisti Malaki Robinson i Nebojša Ignjatović, čembalista Miloš Petrović, flautisti Emanijel Paji, Ljubiša Jovanović i Jon Bogdan Stefanesku i mnogi drugi.
Dela su mu izvođena u gotovo svim zemljama Evrope, SAD, Kini i Australiji.
Erić je poznat i kao autor muzike za veliki broj pozorišnih predstava, kao i za filmove “Ubistvo sa predumišljajem”, “Stršljen” i “Senke uspomena”.
Sarađivao je sa najistaknutijim pozorišnim stvaraocima u Srbiji, kao što su Sonja Vukićević, Gorčin Stojanović, Nikita Milivojević, Vida Ognjenović, Nebojša Bradić, Milan Karadžić, Dejan Mijač, Boro Drašković, Egon Savin...
Dobitnik je većeg broja nagrada i priznanja, od kojih su najznačajnije Oktobarska nagrada grada Beograda, YUSTAT Grand Prix za pozorišnu muziku, dve Zlatne mimoze za filmsku muziku, dve Sterijine nagrade za pozorišnu muziku i Velika zlatna medalja Univerziteta umetnosti u Beogradu.
Jedini je od srpskih kompozitora koji je trostruki dobitnik najvećeg priznanja u oblasti muzičkog stvaralaštva u Srbiji - Mokranjčeve nagrade.
Erićev autorski koncert uvršten je i u “Dane Beograda”, a organizuju ga Jugokoncert i Narodno pozorište.
(SEEcult.org)