Alisa u zemlji strahova premijerno u JDP-u
Jugoslovensko dramsko pozorište (JDP) najavilo je za 3. februar premijeru predstave “Alisa u zemlji strahova” slovenačke autorke Eve Mahkovic, u režiji Aleksandra Popovskog - savremene bajke koja kroz surove priče govori o strahovima mladih.
Naslovnu ulogu u toj drami, zasnovanoj na motivima popularnog romana “Alisa u zemlji čuda” Luisa Kerola, igra Milena Radulović, filmska i televizijska glumica kojoj je to prva pozorišna uloga.
Eva Mahkovic napisala je taj tekst specijalno za JDP, a kako je izjavila uoči prvobitno planirane premijere za 15. januar, počašćena je što je imala tu mogućnost. Kao stalni dramaturg Mestnog gledališča ljubljanskog, već duže vreme sarađuje s Popovskim, inače umetničkim direktorom Slovenskog narodnog gledališča u Mariboru. Tako je i “Alisa” nastala u njihovoj bliskoj saradnji.
“Situacije su iz romana, ali scene govore i o nekim autobiografskim momentima, a glavna junakinja nije devojčica već devojka koja počinje da se probija kroz život”, rekla je Eva Mahkovic.
Glavna tema odrasle Alise, kako je zapisala u programu predstave, jeste proticanje vremena - vremena koje teče iako svet već odavno ne pruža ni približno ono što je generaciji bilo obećano kao nešto što se podrazumeva: “Kad budete veliki, moći ćete sve. Sada je i to da se bude bilo šta – veoma teško. Brojni likovi ‘Alise u zemlji strahova’ su odrasle mlade devojke koje proticanje vremena posebno obeležava – ‘dosta dugo sam na ovom svetu, iskoristila sam svaku priliku (kako je trebalo), a skoro za sve je već prekasno. Ovo je noćna mora, ali je istovremeno i život, kaže Kraljica Herc. Nikada nije bilo istinitije nego sada’”, navela je Eva Mahkovic, čiji je tekst prevela na srpski jezik Maja Đukanović.
Aleksandar Popovski je izjavio da je ideja da rade “Alisu” nastala “iz atmosfere u toku ove dve čudne godine koje još traju, u kojima se jako bojimo svega i svačega, uključujući virus”. Tako je režirao i “Romea i Juliju”, koji su se ljubili kroz maske, dodao je. "Ti strahovi su tu. Nije to nešto što je nesavladivo. Mislim da je to nešto kroz šta treba da prođemo. Eva je napisala uzbudljiv tekst. Uživam radeći ga zato što je to savremena bajka u kojoj su surove priče”, rekao je Popovski.
Predstava je fragmentarna i prati Alisino putovanje kroz poznate scene, od kojih svaka ima svoju dominantnu temu.
Scena čajanke predstavlja “period puberteta, upoznavanja sa životom, seksualnošću, scena gusenice je promena - kad čovek treba da uđe u neki drugi svet i postane nešto drugo, scena ptičje trke pokazuje kako počinjemo da gubimo ideale kada dođe politika u naš život i kad nam se sruši ceo svet u koji smo verovali, kraljica je priča o napredovanju i na šta smo sve spremni da bismo napredovali, da li smo spremni da gazimo preko leševa, scena ribe je o familiji, deci, majčinstvu, o strahu da li da ulazimo u to, kako kalkulišemo sa vremenom, sledi fatalna ljubav, to je mačak, takozvani toksični muškarac”, naveo je Popovski.
“Scena finalnog suđenja donosi presudu za to da li smo dovoljno vredni, da li smo dovoljno porasli”, rekao je Popovski, uz napomenu da njegova generacija u mladosti to nije osećala. “Stalno su mi govorili: ‘Polako, ima vremena’. A danas je za mlade drugačije. Ako već sa 35 godina nisu napravili sve smatra se da su već propali, ostarili i to su ti strahovi”, konstatovao je on.
“Najlepše je što je kroz sve to tu neko ko te prati, ko nije baš po tvom izboru kompletno, ali je tvoj saputnik. Ovde je to Zec, ide uz tebe, malo te nervira, malo ti pomaže, malo ti odmaže, ali to ti je što ti je. Šta ti život da da ide sa tobom, to ti život da”, rekao je Popovski.
Milena Radulović istakla je da se u predstavi na bezvremen način govori o vremenu koje njena generacija više nema. "Da li je to pitanje strahova ili našeg načina života, ali kroz Alisu, kroz jedan klasik i kroz bajku govorimo o sadašnjem trenutku i problemima naše generacije mladih ili već malo manje mladih”, rekla je Milena Radulović.
Belog zeca igra Nebojša Ljubišić, Kraljicu Herc Slobdoa Mićalović, a po više likova igraju Radovan Vujović, Milan Marić, Jovana Belović, Iva Stefanović, Tamara Šustić i Denis Murić.
Scenografiju potpisuju Numen/For use i Vanja Magić, kostimograf je Mia Popovska, kompozitor Marjan Nećak, a za scenski govor je bila zadužena Ljiljana Mrkić Popović.
*Foto: Nebojša Babić
(SEEcult.org)