8. Slobodna zona
Filmski festival Slobodna zona prikazaće od od 2. do 7. novembra u Dvorani Kulturnog centra Beograda i Domu omladine 35 filmova o najaktuelnijim društvenim i političkim temama iz celog sveta, a počinje hrabrim ostvarenjem libanske rediteljke Nadin Labaki “Gde idemo sada?”
Osma Slobodna zona biće još jednom i prilika za upoznavanje i razgovor autorima i učesnicima filmova, a već na otvaranju publiku će pozdraviti nagrađivana hrvatska književnica Dubravka Ugrešić koja je ove godine i gost-selektor Slobodne zone.
U izboru Dubravke Ugrešić biće prikazana četiri filma: “Indignados” Tonija Gatlifa, “Gospodin Lazar” Filipa Falarda, “Moje ime je Li” Andrea Segrea i “Tvoja lepota ne znači ništa” Huseina Tabaka, koje povezuje pitanje migranata iz Jugoistočne Evrope i Afrike u Zapadnoj Evropi i Severnoj Americi.
Kao i prethodnih godina, Slobodna zona prikazaće ovogodišnje svetske festivalske hitove, kao što su “Samo vetar”, nagrađen Srebrnim medvedom na Berlinalu, “Marli” o liku i delu Boba Marlija, “Fudbaleri buntovnici” sa Erikom Kantonom, kao i dokumentarac “Ai Vejvej: Nije mi žao” o kineskom savremenom umetniku i disidentu.
Posle višegodišnje pauze, vraća se rediteljka Margaret fon Trota - filmom “Hana Arent”, pričom o ženi koja se smatra jednom od najznačajnijih i najoriginalnijih političkih mislilaca XX veka.
Među atrakcijama osme Slobodne zone su i ostvarenja poput “Nane” Valeri Masađan, “Đakomovog leta” Alesandra Komodina i “Marijine” Željke Sukove, kao i muzički dokumentarci “Pank sindrom” o muzičkoj grupi koja se pankom buni protiv mejnstrima i “El gusto” o ponovo okupljenom orkestru sastavljenom od svirača muslimanske i jevrejske veroispovesti koje je građanski rat u Alžiru razdvojio pre 50 godina.
Među tridesetak gostiju biće i rediteljka Dana Budisavljević koja će predstaviti nagrađivani dokumentarac “Nije ti život pjesma Havaja”, koji je širom regiona pozdravljan desetominutnim ovacijama. Duhovito, iskreno i bez zadrške, Dana Budisavljević u tom filmu, autorka kroz ritual porodičnih ručkova, progovara o nerazumevanju i neprihvatanju različitosti u intimnom krugu svoje porodice.
Među gostima su najavljeni i reditelji Smirna Kulenović, Filip Topolovec, Kaja Šišmanović, Jun Haukeland, Morana Komljenović, Igor Bezinović, Nebojša Slijepčević, Valerie Massadian, Husein Tabak, Silvester Kolbas, Nikola Polić i Ana Igra, producent Oliver Sertić, kao i direktor prizrenskog Dokufesta Aliriza Arenliu, te direktor medijske kuće Internews Kosova Faik Ispahiu.
U okviru festivalskog programa, biće prikazana i četiri filma srednjoškolaca sa prostora bivše Jugoslavije, koji su rezultat regionalnog kampa angažovanog dokumentarnog filma realizovanog u okviru projekta “Slobodna zona Junior 2012”.
Novitet Slobodne zone su “Noćni razgovori”, program koji će uslediti nakon večernjih projekcija, od 3. novembra u 23 časa u DKC-u. Odabrani filozofi, sociolozi, novinari i politikolozi, govoriće o najaktuelnijim društvenim problemima koje pokreću filmovi osme Slobodne zone - “Indignados”, “Ponovo zajedno”, “Blokada” i “Hana Arent”.
“Indignados” Tonija Gatlifa reakcija je na globalnu ekonomsku krizu, problem imigranata i mogućnost solidarnosti. Na formalnom nivou, taj film otvara problem spoja dokumentarne i umetničke forme, dok na sadržinskoj ukazuje na dvostruko poreklo očaja, na dvostruko poreklo indignacije, besa i beznađa: evropski indignadosi drugo su nego afrički indignadosi.
Film “Ponovo zajedno” Juna Haukelanda pruža, 10 godina nakon rata na Kosovu, fascinantan uvid u pokušaj mirovnog dijaloga studenata srpske i albanske nacionalnosti, i u njihove napete susrete, prvo 1999. godine, neposredno pre NATO bombardovanja, a potom i deset godina kasnije. U žučnom razgovoru nijedna od strana, pre deset godina, nije odustajala od stavova sopstvene zajednice. Šta se dogodilo u međuvremenu, osim što su se potpuno promenile spoljašnje okolnosti? Ko je pre deset godina bio žrtva i čija žrtva? Ko je danas žrtva?, neka su od pitanja koja postavlja taj film, koji će predstaviti sam reditelj.
Hrvatski film “Blokada” Igora Bezinovića prati izliv nezadovoljstva zagrebačkih studenata, stavljajući u žižu manje ili više komentrisane probleme (visokog) obrazivanja: odnos znanja i moći, znanja i svrhe znanja, mesto obrazovanja u post-ideološkom dobu, obrazovanja kao robe... Ujedno, “Blokada” otvara i pitanje mogućnosti pobune, otpora i načina političkog i izvanpolitičkog okupljanja, a među gostima će biti i pisac Igor Štiks, neposredni svedok zagrebačke studentske blokade.
Film Margarete fon Trota o Hani Arent, takođe tema “Noćnih razgovora”, bavi se suđenjem oficiru i nacističkom zločincu Adolfu Ajhmanu i ulogom Hane Arent u tom procesu. Radnja filma smeštena je u razdoblje između 1960. i 1964. godine i opisuje njen put u Jerusalim, samo suđenje i izveštavanje Hane Arent o tom suđenju za američki magazin “Njujorker”. Očekujući da će na optuženičkoj klupi pronaći čudovište, američka književnica nemačko-jevrejskog porekla je iznenađena ravnodušnošću kojom Ajhman odiše, pa tako kreira i svoju čuvenu tezu o “banalnosti zla” i piše članak koji u javnosti izaziva pravi skandal. Naslovnu ulogu tumači Fasbinderova diva Barbara Sukova.
Urednik i moderator “Noćnih razgovora” je Ivan Milenković, filozof i zamenik glavnog i odgovornog urednika Trećeg programa Radija Beograd.
Slobodna zona će i ove godine dodeliti nagradu publike i otkupiti televizijska prava za nekoliko najboljih filmova. Četvrti put za redom biće uručena i nagradu za publiku - za najbolju filmsku kritiku jednog od prikazanih filmova.
Na osmoj Slobodnoj zoni zvanično će biti osnovana mreža Fresh Danube Films koja obuhvata festivale koji se održavaju u gradovima na obali Dunava, a to su, uz Slobodnu zonu, i Crossing Europe iz Linca, Festival dokumentarnog rok filma - DORF iz Vinkovaca i novosadski Cinema City.
Karte su u prodaji na biletarnicama DKC-a i DOB-a, po ceni od 250 dinara.
I ove godine, nakon zvaničnog završetka programa, 8. novembra biće održana “Slobodna zona na bis”, a potom sledi i festivalska turneja po gradovima u Srbiji.
Sajt Slobodne zone je www.freezonebelgrade.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu Jugoistočne Evrope SEEcult.org, kao i U PRILOGU
(SEEcult.org)