22. Modul memorije
Multimedijalni program Internacionalnog teatarskog festivala MESS, Modul memorije, nastavlja da promoviše kulturu sećanja i 22. izdanjem, koje će biti održano od 6. aprila do 9. maja u Sarajevu, Zenici i Konjicu, a obuhvata pozorišne predstave, projekcije filmova, izložbe fotografija i promocije knjiga.
Program 22. Modula memorije počinje 6. aprila u Kinu Meeting point premijerom dokumentarnog filma “Saraj’vo” direktora fotografije Mustafe Mustafića, koji priča neispričane sarajevske priče, slika svakodnevne gradske rituale i iz neotkrivenih uglova otkriva obične i neobične dane i stanovnike Sarajeva.
Filmski esej “Saraj’vo” je autorski omaž gradu i svedočanstvo o fragmentu vremena, ali i lična, sasvim intimna slika jednog Sarajlije.
Prema rečima direktora MESS-a Nihada Kreševljakovića, Modul memorije tematski, kao i uvek, u prvom planu ima sudbinu običnog čoveka i upravo tog običnog čoveka smešta u središte kosmosa.
“Programi Modula memorije nas podsećaju da životna iskušenja, pa i ona najgora, služe da u sebi potražimo nas same, da budemo odgovorni ljudi koji po svaku cenu brane trajne humane vrednosti, među kojima su saosećanje i slavljenje različitosti i suživota kao dara”, naveo je Kreševljaković, dodajući da program prezentuje priče u kojima “možemo videti refleksiju nas samih”.
Program 22. Modula memorije nastaviće se 8. aprila izložbom fotografija “Rohingya” Davida Verberckta u Galeriji Java.
U okviru filmskog programa, najavljena je projekcija filma “Sećanje na druge” slovenačke umetnice Ane Čigon 27. aprila u Kinu Meeting Point, uz razgovor sa publikom na temu “Koliko prošlosti nam treba za budućnost?” Uz Anu Čigon, najavljeni su i antropološkinja Nuna Čengić i Nihad Krševljaković, istoričar po obrazovanju.
U posebnom fokusu programa biće promocije knjiga, počev od “Žene koja pjeva / Zgarišta” libansko-kanadskog autora Wajdia Mouawada 25. aprila u Pozorištu mladih. Na Maloj sceni “Sead Bejtović Malecni” biće predstavljene i knjige “Teatar u ratnom Sarajevu 1992-1995” Davora Diklića (5. maja) i monografija “Žene opkoljenog Sarajeva” nedavno preminulog fotografa Hidajeta Delića (9. maj), čija će istoimena izložba fotografija biti otvorena od 4. do 9. maja u galeriji Narodnog univerziteta Konjic.
U teatarskom delu programa najavljene su predstave “Naš razred” reditelja Dine Mustafića 20. aprila na sceni Kamernog teatra 55, te “Moja fabrika”, u režiji Selme Spahić, 25. aprila u Bosanskom narodnom pozorištu u Zenici.
Modul memorije podržali su Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo, Fondacija Heinrich Böll, Grad Sarajevo i Fondacija za izdavaštvo Sarajevo, a realizovan je u saradnji sa filmskom i TV produkcijskom kućom SCCA/pro.ba, Pozorištem mladih Sarajevo, Kamernim teatarom 55, BNP Zenica, Galerijom Java, Narodnim univerzitetom Konjic, ForumZFD i Mrežom za izgradnju mira.
Ulaz na sve programe, osim pozorišnih predstava i projekcije filma “Saraj'vo”, besplatan je.
Program 22. Modula memorije nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org
(SEEcult.org)