• Search form

04.11.2013 | 10:25

200 Danijele Mršulje

200 Danijele Mršulje

Umetnica Danijela Mršulja Vasić, koja živi i radi u Beogradu i Kotoru, predstavila se u Ateljeu Dado na Cetinju izložbom “200” kojom, povodom 200-godišnjice rođenja Njegosa (1813- 2013), istražuje tri aspekta njegovog života i jela: svetovni, duhovni i filozofski.

Velika želja Danijele Mršulje bila je da njena izložba bude otvorena 1. novembra, tačno na dan rođenja Petra Petrovića Njegoša, i to u galeriji koja nosi ime Dada Đurića, jer su to “dva velikana koji su značajno zadužili civilizaciju, svaki na svoj način i svaki u svom vremenu”.

Danijela Mršulja Njegoševu godišnjicu, kako je navela u izjavi povodom izložbe, nije shvatila kao povod za mimetičku produkciju radova punu naracije i patosa. Iščitavajući ponovo Njegoša, ovog puta ne kao srednjoškolsku literaturu, nego sa mnogo širim i dubljim razumevanjem, došla je do diskursa koji se iskazuje kroz skup asocijativnih radova koji dodiruju svetovni, duhovni i filozofski aspekt Njegoševog života i dela.

Rad “Venac od belih ruku”, prema njenim rečima, obuhvata suštinu Njegoševe misli i svečano nas poziva da se u njoj ogledamo. Grimizna lenta daje uzvišenu notu tom činu. “Drugo čitanje tog rada nas vraća u gladnu 1847. godinu kada Njegoš prodaje svoj orden, najviši austrijski orden Meterniha, kako bi kupio žito i nahranio svoj narod”, navea je umetnica.

Na sličnom tragu je i rad “Velika glad”.

"Iskušenje" je svojevrsna oda ženi, tradiciji i časti, podsećanje na vreme zauzdane i suspregnute ženske lepote, ali i na tajnu koju nose ljubavni stihovi “Noć skuplja vijeka”.

Na još jedan ženski aspekt ukazuje rad “Ćud”, za koji je Danijela Mršulja dve godine sakupljala svoju kosu, dlaku po dlaku.

"Aleja semantike" je slika velikog formata iz ciklusa “Metamorfoze ili alibi za retoriku utopijske arhitekture”. Slika uvlači posmatrača u kontemplativnu ravan u kojoj crna boja sugeriše univerzum, a bela i srebrna artikulišu energetski naboj i kinetički doživljaj slike.

“Nosilac fenomena svetlosti je srebrna boja. Od geometrijske apstrakcije ka formi grada... možda Cetinja, vodi nas aleja oivičena kamenim strukturama sve do nepresušnog bunara i kniferovskog meandra koji ustvari čini Njegošev inicijal. Tu je negde skrivena i tajna nastanka Dim Tima. Svevideći Krst poseduje duhovni i filozofski naboj prenijet na platno i iskazan posebnim slikarskim jezikom. Perjanik je čovek XXI veka, koji i pored tehnološke superiornosti zadržava Njegošev legat o pismenosti i prosvećenosti. ‘Tvrd je Orah voćka čudnovata, ne slomi ga, al’ zube polomi’. To je paradigma koja ostade vezana za ovo podneblje i ljude”, navela je umetnica.

Danijela Mršulja prikazala je na izložbi i lend-art projekat “Trag” koji bi, kako je navela, mogao da povede ka ishodištima “Luče mikrokozme”. Izveden je u Beču, a na izložbi je prikazan fotografijom.

Između ostalog, predstavila je i tri skulpturalne skice zajedničkog naziva “Enigma”, za koje se nada da će jednog dana biti izvedene kao monumentalni radovi u javnom prostoru. Svaka od njih ima uporište u Njegoševim umnim stihovima.

Posebnost izložbe, kako je istakla, čini rad “Zvuk tišine”, koji je iskorak iz njene dosadašnje umetničke prakse. Tim radom drugačije poetike pokušala je da pojetioce galerije na trenutak teleportuje u Njegoševe odaje i njegovo vreme, navela je Danijela Mršulja, dodajući da je cilj zapravo “shvatiti umetnost kao karijatidu duše”.

Danijela Mršulja Vasić, rođena 1979. u Kotoru, diplomirala je 2005. na Fakultetu likovnih umetnosti (odsek vajarstvo) u Beogradu, gde je i magistrirala 2009. godine, a trenutno završava doktorske umetničke studije na istom fakultetu.

Doktorski umetnički projekat, usmeren ka istraživanju ambivalentnog i interaktivnog u vizuelnoj umetnosti, koje je zasnovano na razmišljanjima te mlade umetnice o savremenoj umetničkoj sceni, predstavila je 2012. u Galeriji FLU u Beogradu.

Danijela Mršulja od 2011. radi sa Milenkom Vasićem na različitim umetničkim projektima, a od 2012. deluju kao umetnička grupa Dim Tim.

Samostalne izložbe imala je u Beogradu, Parizu, Herceg Novom, Podgorici, Kotoru, Pljevljima, kao i u Nemačkoj i Austriji, a izlagala je i na mnogobrojnim grupnim izložbama u Srbiji i Crnoj Gori i drugim zemljama Evrope.

Nekoliko skulptura Danijele Mršulje izvedeno je u javnom prostoru u Italiji, Crnoj Gori i Nemačkoj.

Danijela Mršulja je i dobitnica više nagrada, uključujući na 41. i 42. Zimskom salonu u Herceg Novom 2008. i 2009.

U okviru izložbe “200”, za 5. novembar u podne najavljen je razgovor sa umetnicom.

*U PRILOGU: Biografija Danijele Mršulje

(SEEcult.org)

digitalizacija, narodni muzej kraljevo
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r