2. rođendan Ulične galerije
Ulična galerija u Beogradu proslavlja 25. aprila drugi rođendan u nekada zapuštenom prolazu na Terazijama koji je oživela kroz više od 30 samostalnih i grupnih izložbi i drugih događaja, približavajući građanima savremeno umetničko stvaralaštvo.
Drugi rođendan Ulične galerije biće proslavljen otvaranjem izložbe “Stritskrin” grupe autora SilkSkrin, nastupom Horkestra i druženjem sa prijateljima, kolegama, umetnicima, posetiocima i slučajnim prolaznicima. Istovremeno, Ulična galerija će biti predstavljena i u Centru savremene kulture u Barseloni - na izložbi evropskih javnih prostora.
Ulična galerija pokušava već dve godine da okupi i artikuliše poziciju kako kulturne, tako i društvene margine. Smeštena u nekada zapušteni prolaz i okružena mnogobrojnim komercijalnim sadržajima, njena svrha nadilazi čisto galerijsku ili kulturnu funkciju. Njena temeljna uloga je propitivanje same mogućnosti postojanja takvih prostora, i šire - odnosa koji utiču na razvoj grada u kojem je kultura pritom i isterana na ulicu, jer najveći muzeji ne rade, bioskopi su prodati, produkcija desetkovana, a umetnici prepupšteni sopstvenom snalaženju. Komodifikacija prostora i komercijalizacija svega, kako napominju u Uličnoj galeriji, nije zaobišla ni samu ulicu, pa se tako trotoari sužavaju zarad parking mesta, trgovi pretvaraju u bašte kafića a svaka vertikalna površina u oglasni prostor. Nezavisno stvaralaštvo je time saterano na marginu, metaforički i bukvalno.
Ulična galerija pre rekonstrukcije
Od nastanka u aprilu 2012. godine, Ulična galerija je prikazala 33 samostalne ili grupne izložbe. Izmeštanje umetnosti u javni prostor doneo joj je veliki broj posetilaca, ali i omogućio da široj publici približi teme za koje su njeni osnivači osećali odgovornost da o njima govore, zajedno sa umetnicima koji su ih predlagali. Tako su često u galerijskom programu svoje mesto zauzele priče o raseljavanju Roma, životu beskućnika i azilanata, problemima starih ili političkim ubistvima.
Ako je prvu godinu Ulične galerije obeležila angažovana fotografija, druga je donela šarenolikost medija, internacionalnih autora i umetničkog senzibiliteta. Galerija je posebno bila otvorena prema autorima koji rade i stvaraju u kolektivu Inex film, jer se nalazi na istom talasu “uradi sam” filozofije bavljenja gradom.
Pored velikog broja izložbi galerija je ugostila nekoliko festivala, filmskih projekcija i radionica, pa su tako u njoj održani i festival Radost ludost i Mikro festival amaterskog filma. U saradnji sa klubom Podmornica, zajednički su organizovani mnogi koncerti, a uspešno je realizovana i inicijativa da se prolaz u kome se galerija nalazi nazove Čavketov pasaž.
Uspostavljena je i saradnja sa Muzejom savremene umetnosti Beograd, galerijom Remont, a dobijena je i podrška opštine Stari grad i Grada Beograda.
Kao članica Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije, Ulična galerija ujedno deli sudbinu velikog broja organizacija širom Srbije koje se, kako inovativnošću umetničkog izražaja, tako i prostom domišljatošću u preživljavanju i održavanju produkcije bore za poboljšanje uslova rada i stvaranja umetnika.
Rođendanska izložba Ulične galerije posvećena je umetničkom timu SilkSkrin koji čini četvoro vizuelnih umetnika iz Beograda (Natalija Dabić, Nikola Korać, Željko Lončar, Milica Pantelić), okupljenih u misiji produkcije originalnih umetničkih radova i promovisanja autorskog izraza u oblasti grafičkih komunikacija.
SilkSkrin od 2009. istražuje, eksperimentiše i obogaćuje svoj rad krećući se kroz široko polje grafičkih komunikacija. Bilo putem tradicionalne grafike (sito štampe), bilo putem savremenih tehnologija, popkulturni citati, street art, ilustracija, grafički dizajn i prožimanje dizajna i umetnosti uvek su aktuelne teme Silkskrin tima.
Konstantno u potrazi sa novim idejama, akcijama, saradnicima i zabavom, SilkSkrin se zalaže za umetnost za svakoga, za popularizaciju i promociju grafike, delujući pre svega kroz akcije koje su tokom godina okupile brojne vizuelne umetnike. U većini slučajeva bile su koncipirane kao multimedijalni događaji koji su, pored izložbe umetničkih radova, podrazumevale i koncerte, video projekcije i video instalacije. Svaka od dosadašnjih akcija bila je prodajnog karaktera, pa su posetioci imali priliku da, uz odličnu atmosferu, po popularnim cenama kupe unikatne umetničke printove.
Grafike tima SilkSkrin štampane su u sito štampi na visokokvalitetnom papiru i u ograničenom tiražu, a kao dokaz autentičnosti svaki print ima originalan pečat. Svi projekti SilkSkrina su tako samoodrživi - prodajom radova SilkSkrin pre svega finansira naredni projekat i pokriva troškove produkcije radova.
Moto SilkSkrin-a je: “Ozbiljna umetnost po neozbiljnim cenama”. Takođe, svi projekti Silk Skrina su koncipirani kao modularni i mobilni – mogu lako da se presele i prilagode svakom prostoru.
(SEEcult.org)