16. Festival iranskog filma
Festival iranskog filma u Jugoslovenskoj kinoteci u Beogradu, svečano otvoren 8. februara, predstavlja izbor filmova nastalih u protekle tri godine, a deo je šire manifestacije koja se tradicionalno održava u Srbiji povodom Dana državnosti Irana.
Otvarajući 16. Festival iranskog filma, ambasador Irana u Srbiji Husein Abdulahi zahvalio je Jugoslovenskoj kinoteci na dobroj saradnji, koja doprinosi boljem međusobnom upoznavanju naroda dveju zemalja.
“Neki istoričari smatraju da Iranci i Srbi vode poreklo iz istog korena. Ono što ja vidim jeste da su srdačnost i gostoljubivost karakteristične osobine za oba naša naroda”, izjavio je ambasador Abdulahi i pozvao publiku da poseti i druge programe (koncerte i izložbe) u okviru Nedelje iranske kulture u Beogradu koja je počela 7. februara u Etnografskom muzeju.
“Uveren sam da su takve kulturne manifestacije dobar temelj za približavanje dva naroda”, rekao je Abdulahi i dodao da je za nekoliko meseci, od kada je imenovan za ambasadora u Srbiji, uvideo dosta sličnosti.
Povodom iranske kinematografije, Abdulahi je istakao da njegova zemlja veliku godišnju produkciju i značajne, svetski poznate reditelje. Posebno je pomenuo Abasa Kjarostamija, dobitnika Zlatne palme (Ukus trešanja, 1997.), kao autora koji se fokusirao na suptilno prikazivanje međuljudskih odnosa i društvenih prilika, stavljajući u prvi plan prijateljstvo, pozitivne ljudske vrednosti.
Melburn
Na otvaranju 16. Festivala iranskog filma prikazana je društvena i porodična drama iz savremenog života “Melburn” (2014), u režiji Nime Džavidija (Javidi), koja će biti reprizirana 9. februara u 18 sati. Taj film o mladom iranskom paru koji namerava da nastavi studije u Melburnu, ali se nenadano uoči avionskog leta upliće u tragičan događaj, prikazan je premijerno na otvaranju Nedelje kritike na Filmskom festivalu u Veneciji 2014.
Uoči svečanog otvaranja prikazan je i jedan stariji film - “Gde je kuća moga druga?” iz 1987. godine, u režiji Kjarostamija (1940-2016).
Do 12. februara po dve projekcije (premijerno u 20 i narednog dana u 18 sati) imaće filmovi “Riba i mačka” Šahrama Mokrija (Shahram), “Telohranitelj” Ebrahima Hatamikie i “Gde su mi cipele” Kiumarsa Purhamada (Poorahmad), dok će u završnici biti prikazan “Slatki ukus mašte” Kamala Tabrizija.
Upravnik Muzeja Jugoslovenske kinoteke Marjan Vujović istakao je pred mnogobrojnom publikom i zvanicama da su ambasada i Kulturni centar Irana ustanove sa kojima Kinoteka ima jednu od najdužih i najuspešnijih saradnji u oblasti predstavljanja nacionalnih kinematografija.
Vujović je podsetio da su, osim Festivala iranskog filma, u Jugoslovenskoj kinoteci organizovani i drugi programi iranske kinematografije, kao što je bila filmska revija 2016. godine povodom Sajma knjiga na kojem je Iran bio počasni gost.
Uporedo sa Beogradom, Festival iranskog filma organizovan je i u Kulturnom centru Novog Sada, a obuhvata filmove “Pomahnitali top” (Abolhasan Davudi), “Pet zvezdica” (Mahšid Afšarzadeh), “Bazen za crtanje” (Maziar Miri), “Kolevka za majku” (Panahbarkoda Rezaee) i “Živi bili!” (Afšin Hašemi, Mohen Garaei).
U Srbiji u okviru Nedelje iranske kulture gostuje i grupa Esfahan Naghme Art.
Sajt Jugoslovenske kinoteke je kinoteka.org.rs, a program Festivala iranskog filma nalazi se i u Kalendaru portala SEEcult.org
(SEEcult.org)