150 miliona za 22 grada u fokusu
Ministarstvo kulture i informisanja Srbije podržalo je, na osnovu konkursa “Gradovi u fokusu”, 22 projekta gradova i opština za koje je ukupno opredeljeno 150 miliona dinara, a prema rečima ministra Vladana Vukosavljevića, ta pomoć lokalnim samoupravama namenjena je za razvoj kulturnog života kroz infrastrukturu, rekonstrukcije, adaptacije, obnove, ali i za manifestacije.
Time se, kako je rekao Vukosavljević, doprinosi da kulturni život u Srbiji bude bogatiji, raznovrsniji i, pre svega, decentralizovan, saopštilo je Ministarstvo kulture.
“Različite istorijske okolnosti su dovele do toga da su lokalne samouprave u Srbiji počele da posustaju i finansijski i organizaciono, uprkos tome što smo se uverili da u ustanovama kulture širom zemlje radi veliki broj posvećenih, talentovanih, vrednih, odlučnih entuzijasta koji kulturni život u svojim sredinama drže na visokom nivou”, rekao je Vukosavljević na predstavljanju rezultata konkursa “Gradovi u fokusu” u Klubu poslanika.
Odlukom konkursne komisije, najveći iznos (33 miliona dinara) dodeljen je niškom projektu “Virtuozna prezentacija višeslojnog kulturnog identiteta modernog Niša”, dok su po deset miliona dobili Krupanj za projekat “Stazama kulture Krupnja” i Vrnjačka Banja za “Veni, vidi, vrnjci! Dođoh, videh - vrnjci!”
Za somborski projekat “Somnibus - palata kulture” izdvojeno je osam miliona, za “Grad fabrike - fabrika kulture” Smederevske Palanke 7,5 miliona, a po sedam miliona dobili su Valjevo za “Tragovima velikana” i Prokuplje za projekat “Prokupačka epigenija”. Za “Rudničko-takovski kraj ‘Okno kulture’” Gornjeg Milanovca odobreno je 6,5 miliona, a po šest miliona dobili su Leskovac za “Čaršijske priče”, Velika Plana za “Kulturno nasleđe Velike Plane - trezor svedočanstava prošlosti i marker savremenih zbivanja”, Novi Pazar za “Novi Pazar za nove generacije” i Varvarin za projekat “Na temeljima Temnićkog natpisa gde prošlost susreće budućnost”. Po pet miliona izdvojeno je za “Poboljšanje uslova za negovanje tradicija u kulturi” Negotina, “Fokusište” Bečeja i “EKG - Kultura kao lek” Kruševca, dok su po četiri miliona dobili Knjaževac za projekat “Knjaževa varoš, mala Venecija na Timoku”, Raška za “Raška u dolini vekova”, Babušnica za “Karavan kulture”, Bujanovac za “Brišemo granice, spajamo nacije – predajemo Bujanovac mladima” i Pirot za “Kulturom za evropski Pirot”. Po jedan milion dinara odobren je za projekte “Sentaizam” Sente i “Mihizov putokaz” Iriga.
Na konkurs je prijavljeno 75 projekata, što je oko 50 odsto više nego 2017. godine, a pored kriterijuma koji su predviđeni uredbom o izboru projekata u kulturi koji se (su)finansiraju iz javnih budžeta, komisija je, kako je saopšteno, posebno vodila računa o kvalitetu, konceptu sadržaja i formatu predstavljanja, te o budžetu, stepenu posedovanja potrebne dokumentacije za realizaciju infrastrukturnih potprojekata, vidljivosti projekta i opštem planu finansiranja.
Budući da su lokalne samouprave pokazale ove godine više interesovanja za konkurs “Gradovi u fokusu” nego u prethodne dve, ministar je izjavio da će se potruditi da sledeće godine bude izdvojeno više od 150 miliona dinara.
Vukosavljević je naveo da se efekti pomaka u oblasti kulture, duhovnog uzdizanja pojedinaca i društva ne mogu meriti na dnevnoj bazi, kao što to može u oblasti ekonomije, materijalnog sveta i prozvodnje, što oblast kulture čini izazovnim. “Šta se dešava kada uđemo u savremeno stvaralaštvo, kada odemo u biblioteku, kada podižemo svest o neophodnosti i značaju kulture čitanja i slušanja, šta znače pozorišta za sredine ili likovno stvaralaštvo?”, upitao je Vukosavljević, ističući da je kulturni život jedan od najvažnijih temelja opstanka i istorijskog trajanja svake zajednice.
Ministarstvo kulture i informisanja će, prema najavi ministra, nastojati da osokoli i ohrabri i finansijski, i stručno, svaki projekat u oblasti kulture koji je vredan, a rezultati tih zajedničkih napora biće vidljivi u godinama koje dolaze, jer moraju da se osete njihovi efekti na celo društvo. “To je naša obaveza i za ove generacije, ali i one koje dolaze iza nas”, rekao je Vukosavljević.
Predsednik opštine Prokuplje Aleksandar Simonović zahvalio je ministru na pomoći da se fokus sa većih kulturnih centara, kao što su Beograd, Novi Sad i Niš, pomeri na manje “tako da je i mala opština na jugu Srbije naišla na razumevanje”.
Predsednik opštine Krupanj Ivan Isailović, iznenađen uspehom na konkursu “Gradovi u fokusu”, ocenio je da to “pokazuje da decentralizacija Srbije ide u novom pravcu”.
Predsednik opštine Bujanovac Šaip Kamberi rekao je da podrška na konkursu predstavlja dokaz da se, “kada postoji kvalitet, iako je reč o maloj i nerazvijenoj opštini”, mogu dobiti sredstva za realizaciju projekata.
(SEEcult.org)