Godišnja izložba FLU
Završna izložba radova studenata beogradskog Fakulteta likovnih umetnosti (FLU) za školsku 2008/09. godinu svečano će biti otvorena 13. juna na Vajarskom odseku na Senjaku, a sa ostalim prostorima FLU, ukupno će zauzeti gotovo 10.000 kvadratnih metara, što je čini najvećom u Beogradu.
Završna izložba radova studenata beogradskog Fakulteta likovnih umetnosti (FLU) za školsku 2008/09. godinu svečano će biti otvorena 13. juna na Vajarskom odseku na Senjaku, a sa ostalim prostorima FLU, ukupno će zauzeti gotovo 10.000 kvadratnih metara, što je čini najvećom u Beogradu.
Izložba će biti otvorena na 8.000 kvadratnih metara prostora na svim odsecima FLU (Grafički, Vajarski, Slikarski i prošireni mediji), kao i na još 1.500 kvadratnih metara javnih površina - u vidu murala i bilborda, najavio je danas na konferenciji za novinare dekan FLU Slobodan Roksandić, uporedivši obim te postavke s Bijenalom u Veneciji.
Nagrađeni radovi biće predstavljeni u Galeriji FLU i njenom aneksu u Knez Mihailovoj, najverovatnije od 22. juna. Dekan FLU osvrnuo se, povodom godišnje izložbe studenata, i na uslove njihovog rada, posebno napominjući da su generacije studenata hendikepirane nemogućnošću da uđu u najveće gradske muzeje, koji su duže vremena zatvoreni zbog rekonstrukcije.
FLU je ponudio Ministarstvu kulture svoju nedovršenu zgradu pored Grafičkog odseka za depo za kolekcije Narodnog muzeja, a još čeka odgovor na taj predlog.
Reč je o zgradi koja je počela da se gradi 90-ih i završena je 40 odsto, a prostire se na 1.400 kvadratnih metara.
Na FLU trenutno studira oko 300 mladih umetnika, a prijemni ispiti ove godine biće u junu, umesto u septembru, kako bi se uticalo na povećanje broja studenata koji se prijavljuju.
Prošle godine je zabeležen rekordno mali odziv - prijavilo se svega 109 studenata, a FLU ih prima godišnje oko 40. Roksandić je izrazio i zabrinutost zbog politike Ministarstva prosvete, koja predstavlja, kako je rekao, ozbiljnu pretnju opstanku FLU, najstarije umetničke akademije na Balkanu, koja je iznedrila i novosadsku, i skopsku, i cetinjsku.
“Akademije umetnosti nikada nisu bile komercijalne. To je ulaganje u bit, suštinu, duhovnost...”, rekao je Roksandić. Prema njegovim rečima, FLU čeka i odgovor na zahtev za dobijanje sertifikata, odnosno akreditacije za obavljanje delatnosti, koji dodeljuje specijalna komisija, a do sada je takvu potvrdu dobila samo privatna Akademija lepih umetnosti.
Finansijski problemi FLU, koji je pre dve godine proslavio 70 godina postojanja, razlog su i za odsustvo gostujućih profesora. Poslednji gostujući profesor bio je 70-ih godina prošlog veka Milan Kečić, podsetio je Roksandić.
Prema njegovim rečima, tražio je da Marina Abramović bude gostujući profesor, a tim povodom predloženo je i da joj bude dat počasni doktorat da bi ispunila zakonski uslov.
Problem su, međutim, ponovo finansije, kao i u slučaju akademika Vladimira Veličkovića, koji predaje i na pariskoj akademiji.
(SEEcult.org)