Sećanje na onaj Hilandar
Muzej primenjene umetnosti nastavlja 4. marta serijal predavanja posvećenih manastiru Hilandar, koji je 2004. godine pretrpeo veliki požar koji je gotovo 60 odsto manastirskog kompleksa pretvorio u pepeo. Tim povodom, MPU tradicionalno priređuje serijal predavanja “Sećanje na onaj Hilandar”. Autor tih predavanja je muzejski savetnik MPU Dušan Milovanović, koji već tri decenije pohodi taj srpski manastir na Svetoj Gori, istražujući njegova blaga.
Muzej primenjene umetnosti nastavlja 4. marta serijal predavanja posvećenih manastiru Hilandar, koji je 2004. godine pretrpeo veliki požar koji je gotovo 60 odsto manastirskog kompleksa pretvorio u pepeo.
Tim povodom, MPU tradicionalno priređuje serijal predavanja “Sećanje na onaj Hilandar”.
Autor tih predavanja je muzejski savetnik MPU Dušan Milovanović, koji već tri decenije pohodi taj srpski manastir na Svetoj Gori, istražujući njegova blaga.
Ilustrujući priču slajd projekcijom, Milovanović će predstaviti Hilandar kakav je upoznao on, ali i njegovi prethodnici, a pokrenuće i neka važna pitanja koja se tiču značaja manastira u današnjem vremenu.
Državna Komisija za Hilandar, kojom predsedava ministar kulture Nebojša Bradić, najavila je u decembru da će nastavak sanacije Velikog konaka manastirar, kao i obnova krova paraklisa svetih Arhangela i sanacija prozora na kupolama Velike crkve, biti prioritet i 2010. godine. Komisija je ujedno zaključila da su se radovi tokom 2009. godine odvijali predviđenom dinamikom.
Ove godine bi trebalo da budu okončani grubi građevinski radovi na južnom delu Velikog konaka, a započeće i završni građevinski radovi (unutrašnji zidovi, instalacije, plafoni i podovi). Na delu Velikog konaka prema severnoj strani radiće se grubi građevinski radovi.
Pored radova na objektu predviđene su i aktivnosti na tekućem uređenju gradilišnog platoa.
Obnovom Velikog konaka, koji predstavlja skoro polovinu izgorele korisne površine (konak je površine 2.724 kvadratnih metara, a ukupno je izgorelo 5.897 kvadrata manastirskih konaka), biće u velikoj meri rešen problem nedostatka prostora u manastiru, budući da su u tom objektu smešteni gostoprimnica, kancelarije manastirske uprave i značajni smeštajni kapaciteti, odnosno sobe za život monaha i boravak posetilaca.
Tokom 2009. zamenjena je krovna konstrukcija na pirgu Svetog Đorđa. Tom prilikom su otkriveni delovi živopisa iz 16. veka koji ranije nisu bili vidljivi, te su oni uspešno sanirani i konzervirani. Ostvarena je i mogućnost da se paraklis na pirgu Svetog Đorđa prezentuje čim se postave krovne ploče.
Najveći deo radova na konzervaciji dugoreznog ikinostasa Velike crkve iz 17. veka je završen, a prema planu Komisije za Hilandar, trebalo bi da bude okončan tokom 2010. godine, a nakon završetka radova na Velikom konaku, ikonostas će biti prezentovan u tom prostoru.
U rekonstrukciji manastira Hilandar učestvuju Republički i Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture, kao i Narodna biblioteka Srbije, uz podršku vodećih grčkih stručnjaka iz te oblasti.
Tokom 2009. godine Ministarstvo kulture je za obnovu Hilandara izdvojilo 50 miliona dinara.
(SEEcult.org)