• Search form

19.05.2009 | 17:02

I kultura pred poslanicima

Kultura je 18. maja, posle dužeg vremena, bila tema rasprave u Skupštini Srbije, a ministar Nebojša Bradić je, predstavljajući predloge zakona o potvrđivanju više evropskih konvencija, kao i Sporazuma o saradnji u kulturi sa Crnom Gorom, najavio i usvajanje krovnog zakona o kulturi i drugih zakona u toj oblasti.

Bradić je izrazio uverenje da će pravni i politički okvir te konvencije dati suštinski podsticaj donošenju novog Zakona o kulturi, kao i svim drugim zakonima u oblasti kulture i kulturnog nasleđa, čija je reforma u toku, saopštilo je Ministarstvo kulture.

I kultura pred poslanicima

Kultura je 18. maja, posle dužeg vremena, bila tema rasprave u Skupštini Srbije, a ministar Nebojša Bradić je, predstavljajući predloge zakona o potvrđivanju više evropskih konvencija, kao i Sporazuma o saradnji u kulturi sa Crnom Gorom, najavio i usvajanje krovnog zakona o kulturi i drugih zakona u toj oblasti.

Bradić je izrazio uverenje da će pravni i politički okvir te konvencije dati suštinski podsticaj donošenju novog Zakona o kulturi, kao i svim drugim zakonima u oblasti kulture i kulturnog nasleđa, čija je reforma u toku, saopštilo je Ministarstvo kulture.

Predstavljajući Predlog zakona o potvrđivanju Konvencije o zaštiti i unapređenju raznolikosti kulturnih izraza, Bradić je istakao da je kulturna raznolikost jedan od ključnih pojmova na kojima se temelji uticaj kulture u programima održivog društvenog razvoja, kao i borba protiv negativnih efekata ekonomske, tehnološke i političke globalizacije.

Bradić je naglasio i da taj pojam afirmiše kulturnu politiku baziranu na poštovanju ljudskih prava, promociji interkulturnog dijaloga, borbe protiv rasizma, šovinizma i svih drugih oblika diskriminiacije, zaštitu jezika, kulturnog nasleđa i kulturnih izraza manjinskih naroda, grupa i zajednica, multikulturalizam i lingvističku raznolikost.

Konvencija o zaštiti i unapređenju raznolikosti kulturnih izraza (UNESKO, 2005) prvi je međunarodni sporazum sa obavezujućom snagom u oblasti kulture, zaštite i očuvanja kulturnih izraza.

Prema navodima Ministarstva kulture, njenim potvrđivanjem biće stvoreni uslovi za harmonizovanje politike Srbije sa opštim međunarodnim okvirom i uspostavljanje novih bilateralnih i multilateralnih sporazuma kojima će kulturna politika Srbije biti afirmisana na međunarodnom nivou.

Konvencija o zaštiti i unapređenju raznolikosti kulturnih izraza uvršćena je u skup propisa Evropske unije (aquis communitaire) i jedina je koju je ratifikovala Evropska zajednica kao entiteta, pored 98 država članica Ujedinjenih nacija.

Bradić je predstavio i predloge zakona o potvrđivanju evropskih konvencija o zaštiti arheološkog nasleđa i prekograničnoj televiziji.

Evropska Konvencija o zaštiti arheološkog nasleđa (revidirana) ima za cilj zaštitu arheološkog nasleđa kao izvora evropskog kolektivnog pamćenja i instrumenta za istorijsko i naučno istraživanje. Potvrđivanje te konvencije, prema navodima Ministarstva kulture, od ključnog je značaja za uspostavljanje celovitog sistema zaštite i upravljanja kulturnim nasleđem Srbije.

Bradić je rekao da se očekuje da će integralna zaštita i promišljena upotreba arheološkog nasleđa kao resursa za razvoj pojedinih oblasti, posebno u uslovima pojačane međunarodne i regionalne saradnje, doprineti umanjenju rizika od njegovog uništenja i propadanja.

“Revidirana Konvencija kao osnovnu pretnju za arheološko nasleđe u savremenim okolnostima, vidi nekontrolisanu izgradnju velikih saobraćajnih, energetskih sistema i urbanizaciju područja na kojima se nalaze arheološki ostaci”, rekao je Bradić, dodajući da je potvrđivanje i primena te konvencije na celoj teritoriji Srbije od posebnog značaja za uspostavljanje celovitog sistema zaštite kulturnog nasleđa, kao i za razvoj međunarodne saradnje u toj oblasti.

Konvencija o prekograničnoj televiziji, kojoj je do sada pristupilo više od 30 evropskih zemalja, jedan je od najznačajnijih evropskih pravnih akata u sferi medija i ujedno kamen temeljac evropske politike u oblasti radiodifuzije.

Njen cilj je da se, usklađivanjem nacionalnih pravila država članica, stvori jedinstveno tržište za televizijsko emitovanje i time omogući sloboda protoka ideja, informacija i visokokvalitetnih programa.

Mada Srbija do sada, iz isključivo proceduralnih razloga, nije postala član Konvencije, Ministarstvo kulture redovno ima svog predstavnika na sastancima njenog Stalnog komiteta, rekao je Bradić, dodajući da su, zahvaljujući tome, principi i standardi te konvencije već deo domaćih zakonskih propisa, a pre svega Zakona o radiodifuziji.

Bradić je dodao da će usvajanje tog zakona omogućiti Srbiji lakšu i kvalitetniju komunikaciju sa zemljama Evrope, kao i aktivno učešće u kreiranju evropskih propisa u sferi medija.

Poslanicima je predstavljen i Sporazum vlada Srbije i Crne Gore o saradnji u oblasti kulture, kojim se stvara pravni osnov za zaključivanje periodičnih programa saradnje u oblasti kulture između dve zemlje i time doprinosi daljem unapređivanju bilateralnih odnosa.

Vlada Srbije nedavno je usvojila i dugoočekivani Predlog zakona o kulturi i uputila ga skupštini na usvajanje.

Burne reakcije u javnosti izazvale su proteklih dana, međutim, izmene Zakona o porezu na dohodak građana, kojima su drakonski povećani porezi i doprinosi za autorske honorare.

Položaj kulturnih ustanova, koji je i inače otežan rebalansom budžeta za 2009. godinu, dodatno je pogoršan novim odredbama prema kojima bi trebalo da 40 odsto sopstvenih prihoda uplate u državni budžet.

Povodom spornih zakonskih odredbi, o kojima se negativno izjasnilo i Ministarstvo kulture, održan je 18. maja sastanak u Ministarstvu finansija s predstavnicima kulturnih ustanova i umetničkih organizacija, a najavljeno je da će za 15 dana biti utvrđena rešenja za novonastale probleme kulture, pri čemu je, kako je saopšteno, prva opcija vraćanje na prethodno stanje.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.