Slijepčevićev kanski pobednik na otvaranju 20. Slobodne zone
Svečano otvaranje 20. Slobodne zone 6. novembra u Sava centru uveličaće svojim prisustvom i jedan osvajač Zlatne palme – hrvatski reditelj Nebojša Slijepčević, dobitnik najvećeg kanskog priznanja za kratkometražni film ove godine, predstaviće se nagrađenim filmom “Čovjek koji nije mogao šutjeti” o otmici u Štrpcima 90-ih.
Slijepčevićev film biće prikazan premijerno u Beogradu uoči “Anore” Šona Bejkera, takođe ovenčanog Zlatnom palmom.
“Izuzetno mi je drago što će moj film biti prikazan na otvaranju Slobodne zone. Zona mi je jedan od najdražih festivala, nekako osećam kao da smo rasli zajedno”, rekao je Slijepčević, podsetiši da je prvi put bio na Slobodnoj zoni još 2007. godine, kada je prikazao svoj prvi autorski dokumentarac “Za 4 godine”. Nakon toga mu je skoro svaki film prikazan na Slobodnoj zoni, a kako je istakao, posebno su mu u sećanju ostale fantastične projekcije “Srbenke” i rasprave koje su usledile o tom dokumentarcu zasnovanom na predstavi Olivera Frljića, ali i na istinitom događaju o ubistvu devojčice srpskog porekla Aleksandre Zec i njenih roditelja u Zagrebu početkom 90-ih.
Prema rečima Slijepčevića, film “Čovjek koji nije mogao šutjeti” takođe je rađen sa željom ne da šalje poruku, nego da podstiče gledaoce na introspekciju i otvara prostor za raspravu.
Radnja filma “Čovek koji nije mogao da ćuti” odigrava se 27. februara 1993. godine na maloj stanici u Štrpcima u Bosni i Hercegovini, gde putnički voz na liniji Beograd-Bar zaustavljaju paravojne snage u akciji etničkog čišćenja. Dok odvode nevine civile, samo jedan od 500 putnika usuđuje se da im se suprotstavi.
Inspiraciju za film “Čovjek koji nije mogao šutjeti” Slijepčević je pronašao u kolumni Borisa Dežulovića o Tomi Buzovu, penzionisanom kapetanu JNA, koji se jedini pobunio protiv zločinima nad nedužnima, zbog čega je i sam ubijen, a grob mu se i danas ne zna.
U glavnim ulogama su Goran Bogdan, Dragan Mićanović, Aleksis Manenti, Silvio Mumelaš, Lara Nekić i drugi.
Povodom premijere filma, Dragan Mićanović je izjavio da mu je izuzetno drago što će film biti prikazan na otvaranju tako značajnog festivala kao što je Slobodna zona.
“Film bolne tematike vezane za našu skorašnju istoriju o kojoj bi bilo jako važno i lekovito da pričamo, da ne ć(š)utimo”, dodao je Mićanović, navodeći da je ponosan što je deo tog filma koji je potpuno zasluženo osvojio jednu od najznačajnijih nagrada u filmskom svetu, zbog čega i poziva publiku da dođe na Slobodnu zonu i pogleda film koji je, u svojoj formi, kratak, ali posle koga još dugo lebdi suštinsko pitanje: Kako biti/ostati č(Č)ovek?
Srpska premijera Slijepčevićevog filma bila je proteklog leta na 31. Festivalu evropskog filma na Paliću.
Iste večeri kada i u Beogradu, 6. novembra Slobodna zona biće otvorena i u bioskopima Cineplex Arena u Novom Sadu, Cineplexx u Nišu i Cineplexx u Kragujevcu.
“Čovjek koji nije mogao šutjeti” i “Anora” neće imati reprizne projekcije na 20. Slobodnoj zoni.
Osim njih, do 11. novembra 20. Slobodna zona prikazaće još 70 dokumentarnih i igranih ostvarenja u 15 programskih celina.
Ulaznice za otvaranje po ceni od 1.200 dinara u prodaji su onlajn preko sajtova Tickets i eFinity, kao i na prodajnim mestima ovih servisa. Ulaznice za ostale projekcije takođe se mogu kupiti preko tih servisa, kao i na (onlajn) blagajnama bioskopa gde će biti prikazani.
I ove godine deo filmskog programa moći će da pogleda publika u celoj Srbiji, jer će platforma KinoKauch biti domaćin onlajn Slobodne zone.
Festival su podržali potprogram Media programa Kreativna Evropa, Ministarstvo kulture Srbije, Rekonstrukcija Ženski fond, Gradska uprava za kulturu Novog Sada, Filmski centar Srbije i Francuski institut.
Festivalski sajt je slobodnazona.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)