Novi broj Scene
Novi broj časopisa „Scena“, u izdanju Sterijinog pozorja iz Novog Sada, donosi velike intervjue s dramskim umetnikom Borisom Isakovićem i rediteljem Milošem Lolićem, temate posvećene rediteljima Jagošu Markoviću i Milenku Šuvakoviću, preglede festivala u Užicu, Vranju, Subotici, Vršcu, kao i novu dramu Maje Pelević „Koliko ste spremni da date?“, te rubrike o istoriji teatra, o pozorišnom dizajnu i druge.
Ovo teatrološki stručno, ali za publiku zanimljivo kvartalno izdanje (za period oktobar-decembar 2023.) predstavili su 4. marta u Muzeju pozorišne umetnosti Srbije (MPUS) u Beogradu glavni i odgovorni urednik Miloš Latinović i članovi redakcije Aleksandar Milosavljević i Željko Jovanović.
Latinović je podsetio da MPUS izdaje svoj časopis „Teatron“ i ocenio da je dobro da se „drže zajedno“, jer je ta oblast promišljanja pozorišne umetnosti, nažalost, na margini.
„Publike za predstave, srećom, ima, ali to mora da prati i teatrološki i kritičarski pogled. 'Scena' svojim razuđenim repertoarom rubrika nudi dobar pregled, istovremeno naučan i zanimljiv uvid u ono što se dešava u pozorišnoj praksi“, rekao je Latinović, koji u novom broju tog časopisa, u rubrici Pozorišna putovanja, piše o festivalima u regionu (Herceg Novi, Niš, Ljubljana), kao i o Bitefu.
Željko Jovanović je istakao da je najvažnije što je „Scena“, koja je pokrenuta još 1965. godine, uspela da opstane i u teškom vremenu za štampane medije i da objavi, makar i u malom tiražu, bogat broj na 250 strana, sa fotografijama.
Prisetivši se kako je čitao i cenio taj časopis još kao student filozofije, rekao je da sadašnja redakcija nastoji „da sačuva ozbiljan pristup, a i da ostane u toku, da budemo aktuelni, a da se pozorišnom životu posvetimo na studiozan način“.
Jovanović je kazao da se sada više pažnje posvećuje intervjuima, u prethodnom broju objavljen je razgovor sa Dušanom Kovačevićem, a za naredni je planiran intervju sa Svetlanom Bojković. Kao zadužen za rubriku „Nova drama“, ocenio je da nema mnogo dobrih, velikih dramskih tekstova, ali da mu je drago što su se neka danas važna autorska imena prvi put pojavila upravo u „Sceni“.
Aleksandar Milosavljević je izrazio zadovoljstvo što se deo izdavačke delatnosti Sterijinog pozorja promoviše u tako važnoj ustanovi kao što je MPUS, u kojem je nekada radio, i to u ambijentu koji trenutno definiše izložba o Nebojši Glogovcu.
„Glogovac je umetnik koji nas je svakom svojom ulogom zadužio i obavezao da budemo ozbiljni kada se bavimo pozorištem“, rekao je Milosavljević, ukazujući da je u medijima sve manje ozbiljnih tekstova ili emisija o pozorišnoj i svim drugim umetnostima.
„Mi se trudimo da u četiri broja koliko imamo godišnje, kroz određene tekstove, takozvane lakše žanrove približimo neke elemente teatarskog života široj publici. Pokušavamo da uspostavimo balans između nečega što je naučno i teorijski zasnovano i nečega što je jednostavniji pristup pozorištu. To nije lako, tim pre što su nas izdali mnogi dojučeršnji saborci“, rekao je Milosavljević, pominjući one koji su usmereni samo na radove za koje se dobijaju akademski bodovi.
„To šira publika ne čita. A potrebno je da se komunicira sa širim krugom ljudi koje treba privući pozorištu“, rekao je Milosavljević, dodajući da se „Scena“ može besplatno skinuti u PDF formatu i to i na ćirilici, kako se štampa, i na latinici.
Direktorka Muzeja pozorišne umetnosti Vesna Burojević i direktor Sterijinog pozorja Miroslav Radonjić najavili su dalju saradnju dve institucije.
Radonjić je istakao da je važno da deluju zajedno te „retke adrese koje su još opstale u savremenom društvu, radeći na afirmaciji vrednosti na kojima treba da počiva jedna zajednica, a to su kultura, tradicija i savremeno stvaralaštvo“.
„Bez negovanja temeljnih vrednosti džaba nam i autoputevi i fabrike, jer bez kulture, jezika, identiteta - postajemo bezlična masa“, izjavio je Radonjić.
(SEEcult.org)