Katalin Sekelj o OFF Bijenalu u Budimpešti
Istoričarka umetnosti Katalin Sekelj (Székely), članica kustoskog tima OFF Bijenala u Budimpešti, održaće 9. novembra u Kolarčevoj zadužbini predavanje o toj najvećoj nezavisnoj umetničkoj manifestaciji u oblasti vizuelnih umetnosti u Mađarskoj, u organizaciji edukativnog programa “Šta bi kustosiranje trebalo / moglo da bude” (WCSCD).
Katalin Sekelj govoriće na remu “Prefigurativne prakse – Off Bijenale, Budimpešta” (OFF-Biennale Budapest) u nastavku godišnjeg ciklusa predavanja koja WCSCD organizuje u partnerstvu sa Kolarcem.
Prefigurativne prakse mogu se definisati kao pokušaji da se u sadašnjosti izvedu utopijski ili alternativni društveni odnosi i institucionalni modeli ka kojima se teži u budućnosti. Način rada Off Bijenala u Budimpešti – nezavisne grasruts umetničke inicijative od 2013. godine takođe je ukorenjen u takvim praksama: delajući kao da je umetnička ustanova koja organizuje međunarodna umetnička dešavanja velikih razmera, Off Bijenale predstavlja “izvedbuˮ i “prefiguracijuˮ ustanove. Tokom tog procesa “samoustanovljenjaˮ, Off se na fleksibilan način promišlja i rekreira u skladu sa izazovima koji se pojavljuju u lokalnom kontekstu “iliberalne demokratijeˮ. Dok se u pogledu infrastrukture, finansiranja i organizacije, Off iznova izumeva od izdanja do izdanja, kustoska praksa uvek je u toku, pomno fokusirana na društvene ideje koje eksperimentišu formama koegzistencije radi izgradnje društva uzajamnog poverenja, velikodušnosti, odgovornosti i brige.
Na osnovu te (strukturne i kustoske) prakse, Off Bijenale je pozvan da u okviru 15. dokumente predstavi svoju “kosmologijuˮ. Kao član tzv. “lumbung interlokalˮ, koji se sastoji od 14 različitih ali srodnih organizacija i inicijativa iz čitavog sveta, Off je predstavio dva projekta izložbi i publikaciju koji ne samo da su reprezentativni za njegove aktivnosti, već i odgovaraju glavnoj ideji 15. dokumente, a to je “lumbungˮ.
documenta fifteen: OFF-Biennale Budapest, Sead Kazanxhiu, The Nest, 2012–2022, installation view, Fridericianum (façade), Kassel, May 11, 2022, foto: Nicolas Wefers
Katalin Sekelj masterirala je istoriju umetnosti i nemačku književnost na Univerzitetu Etveš Lorand u Budimpešti. Bila je kustoskinja Muzeja savremene umetnosti Ludvig od 2008. do 2013. Pohađa doktorske studije filma, medija i savremene kulture na Univerzitetu Etveš Lorand. Njeno polje istraživanja uključuje nove medijske prakse u Mađarskoj, centralnoevropskoj i istočnoevropskoj neoavangardi i institucionalnu kritiku u regionu Centralne i Istočne Evropi od početka 60-ih godina 20. veka do danas. Od 2014. je članica kustoskog tima Off Bijenala Budimpešta, a od kraja 2015, radeći u okviru Kreativnog programa Arhivâ otvorenog društva (OSA) Blinken, kustosira i koordinira izložbe i druge javne programe.
(SEEcult.org)