O novim-starim problemima Srbije na Bijenalu u Veneciji
Nastup Srbije na Bijenalu umetnosti u Veneciji, koji već godinama prate nedovoljno transparentne okolnosti i neustanovljene organizacijske procedure, značajno otežavajući rad umetnika i utičući bitno na kvalitet i ishod odabranog projekta, tema je razgovora koji će 16. maja biti održan u Umetničkom paviljonu “Cvijeta Zuzorić”, uz učešće i aktuelnog predstavnika Srbije, umetnika Vladimira Nikolića.
U razgovoru od 18 sati, u organizaciji Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS), najavljeni su i pomoćnik ministra kulture i informisanja za savremeno stvaralaštvo Radovan Jokić, bivši direktor Muzeja savremene umetnosti Vojvodine, načelnica u Sektoru za međunarodne odnose i evropske integracije Ministarstva kulture i informisanja Jagoda Stamenković i nezavisna kustoskinja i umetnička kritičarka Maja Ćirić, koja je bila kustoskinja Paviljona Srbije na Bijenalu umetnosti 2007. godine i komesarka na Bijenalu 2013. godine.
Nakon prethodnog nastupa 2019. godine, koji je pokrenuo javnu diskusiju o zakulisnim pozicijama moći sa kojih se upravlja odlukom o predstavnicima Srbije na Bijenalu umetnosti, ili prošlogodišnjeg Bijenala arhitekture, kada je bilo reči o nametanju autocenzure autorima tekstova za katalog izložbe, ovogodišnji nastup pokrenuo je nova-stara pitanja: ko je odgovoran za upravljanje ovim važnim projektom, kakvu podršku su institucije spremne da pruže izabranim predstavnicima, na koji način nastup na Bijenalu doprinosi razvoju i promociji sistema kulture u Srbiji?
Na konkretnom primeru organizacije ovogodišnje izložbe, učesnici će analizirati ulogu institucija i pojedinaca u okviru tog značajnog projekta i pokušati da definišu probleme koji se objektivno mogu prevazići, u nadi da bi uslovi za rad budućih autorskih timova bili bolji i primereniji važnosti nastupa na Bijenalu u Veneciji, najavio je ULUS.
Vladimir Nikolić, Hod sa vodom, Paviljon Srbije, Venecija, foto: Laura Santini
Umetnik Vladimir Nikolić, predstavnik Srbije na 59. Bijenalu u Veneciji izložbom “Hod sa vodom”, izrazio je nedavno nezadovoljstvo podrškom Muzeja savremene umetnosti u Beogradu kao realizatora tog projekta, navodeći da je razmišljao čak i da odustane od učešća. Direktorka MSUB-a i komesarka Paviljona Srbije Marijana Kolarić ocenila je, s druge strane, da je upravo podignuta lestvica za sledeće nastupe na toj prestižnoj svetskoj umetničkoj manifestaciji. Kustoskinja Nikolićeve izložbe Biljana Ćirić ocenila je da je važno konstruktivno razgovarati o problemima kako se ne bi ponavljali u budućnosti.
ULUS poziva umetnice i umetnici zainteresovane za tu temu, kao i one koji su ove godine bili u užem izboru ili su prethodnih godina predstavljali Srbiju, da se pridruže razgovoru i doprinesu diskusiji.
(SEEcult.org)