• Search form

02.03.2009 | 14:06

Nove izložbe u galerijama

Beogradska likovna publika ima priliku da početkom marta vidi nekoliko novih izložbi domaćih umetnika različitih generacija - Selena Vicković predstavlja se slikama i objektima “Igračke-plačke!” u galeriji “Zvono”, u “Remontu” će biti otvorena izložba crteža “Naked Girls Falling Down the Stairs” Hristivoja Bogosavljevića i Damjana Kovačevića, u galeriji O3one “Slike uspeha” Miodraga Krkobabića, u Supermarketu izložba grafika poznatog dizajnera Slavimira Stojanovića, a u Maloj galeriji ULUPUDS-a “Molitvenici” Marije Kauzlarić.

Nove izložbe u galerijama

Beogradska likovna publika ima priliku da početkom marta vidi nekoliko novih izložbi domaćih umetnika različitih generacija - Selena Vicković predstavlja se slikama i objektima “Igračke-plačke!” u galeriji “Zvono”, u “Remontu” će biti otvorena izložba crteža “Naked Girls Falling Down the Stairs” Hristivoja Bogosavljevića i Damjana Kovačevića, u galeriji O3one “Slike uspeha” Miodraga Krkobabića, u Supermarketu izložba grafika poznatog dizajnera Slavimira Stojanovića, a u Maloj galeriji ULUPUDS-a “Molitvenici” Marije Kauzlarić.

Posle dužeg odsustva, Selena Vicković izlaže od 2. do 15. marta u “Zvonu” svoja platna nastala poslednjih godina, na kojima je zadržala izražajne elemente živih boja i jednostavnog, naivnog crteža.

Nakon faza poigravanja različitim ekspresivnim mogućnostima formalnih elemenata slike, Selena Vicković tokom 90-ih počinje da uvodi motive i teme tegobne stvarnosti. Tada nastaju serije “Slagalice”, “Televizori”, “Mete” i “Vojnici” u kojima na simboličan način, kao u zamrznutim kadrovima beleži krhkost i ranjivost duše u vrtlogu bezumlja.

Prema navodima Marije Radoš, kao posle životne bure, iz taloženih slika i utisaka nastaje nova faza - u serijama “Dušice”, “Anđeli”, “Kuće” i “Lutke” došla je do izražaja sva lepota i zrelost slikarstva Selene Vicković, čiji su lični utisci u organskoj vezi sa svakom bojom i linijom.

Navodeći i da crvenu tačku bola samo žena moze da prikaže kao poetični znak života, Marija Radoš dodala je da samo iskustvo rađanja novog života, uz bol i pretnju smrti, predstavlja magičnu kuglu kroz koju pogledom unazad na svet otkrivamo jednostavnu lepotu življenja.

“Prostrelnom ranom boje purpura Selena oživljava nepomična tela dečijih lutaka. Bol i nepravda kao neraskidivi deo života, lepi kao zrela trešnja, sjajni kao orden na grudima, nevini kao šara na devojačkim haljinama. C’est la vie”, dodala je Marija Radoš.

Izložba crteža “Naked Girls Falling Down the Stairs” Hristivoja Bogosavljevića i Damjana Kovačevića, od 2. do 13. marta u Galeriji “Remont”, ukazuje da likovna institucija, kao ni bilo kakav vid vizuelno kulturološkog obrazovanja, nisu presudni za umetnost.

Prema navodima autorke postavke Jelene Spaić, Kovačević je talentovani student Fakulteta likovnih umetnosti, nagrađivan, primećen, tapšu ga po ramenu, jer je lakoća izvođenja izjednačena sa lakoćom stvaranja, dok je Bogosavljević stariji, sporiji, kuk ga muči, mada je pored toga i portir i kurir na FLU…

I Bogosavljević ima crtačku lakoću, nepritisnut je školskim sistemom (već poslovnim), a njegovi radovi nastajali su, kao i Kovačevićevi, na školskoj klupi, pa su se, tako reći, školovali istovremeno…

Beogradski umetnik Miodrag Krkobabić predstavlja se od 2. do 14. marta u Galeriji O3one izložbom “Slike uspeha” kojom problematizuje pojam uspeha u umetnosti i savremenom društvu.

Krkobabić i neki od njegovih kolega umetnika, poput Zorana Todorovića, Milice Tomić i Dragane Žarevac, portretisani su sa atributima njihovih “ličnih” želja koji su usklađeni sa stereotipnim slikama uspeha koje predstavlja savremeno društvo.

Prema navodima Astrid Wege, pozicioniranje nekoga kao umetnika unutar polja umetnosti teži i simbolicnoj i ekonomskoj isplativosti. Krkobabić pristupa toj temi u svojim “Uspešnim serijama” (započetim 2004) i opet iz pomalo drugačije, prilično autoironične perspektive.

Žiža je usmerena na različita znacenja koja bi pojam “uspeh” mogao da pretpostavlja - bilo da se povezuje s lepotom i modom, slavom, avanturom ili je predstavljen materijalnim fetišima, kao što je "besan“ auto.

Nagrađivani beogradski dizajner Slavimir Stojanović predstaviće se od 3. do 17. marta izložbom “Stories” u galeriji Supermarketa u Višnjićevoj, na kojoj će prikazati grafike - intimne kratke ilustrovane priče, koje su plod ličnih iskustava u privatnom i poslovnom životu.

Izložba obuhvata deset eksponata, akrilika na platnu 100x140cm, uz seriju grafika, kao i tri kompleta od po deset razglednica.

Stojanović je tom izložbom, koja je prodajnog karaktera, odlučio da podeli na jednostavan i komičan način svoje iskustvo i doživljaj kreativnog stvaranja.

Zbog mnogobrojnih komercijalnih projekata proizvedenih u gotovo 25-godišnjoj dizajnerskoj karijeri, došlo je do taloženja viška kreativnog materijala kao nuspojave. Vremenom, ta nuspojava prerasla je u artikulisani projekat koji kombinuje ilustraciju, pisanje, slikarstvo i grafiku.

U Maloj galeriji ULUPUDS od 3. do 17. marta biće otvorena izložba “Molitvenici” Marije Kauzlarić, kojom nastavlja da se bavi procesima komunikacije.

Aludirajući na religiju, kao na jedan od modusa komunikacije, “Molitvenici” čine trenutak videnja formiranog učešćem u savremenom zajedništvu. Kao takvi, pokazuju duh jedne teritorije i "raspravljaju" njegovo mesto u savremenom svetu, njegove probleme i modifikacije radi njihovog razrešenja.

Modularni karakter postavke (satkane rasporedom srodnih predmeta) upućuje na nestalnost vizuelno-prostorne celine kao reprezenta tog duha. Molitvenici priču o duhu, kroz ideju komunikacije, šire na teritoriju globalne zajednice i položaja pojedinca u njoj.

“Da li moja iskustva i duh mog mesta podnose postojanje drugačijih/različitih, i da li oni (moja iskustva i duh mog mesta) mogu opstati (kao isti ili kao promenjeni) pošto se suoče/susretnu sa drugim / različitim?", pitanje je koje postavlja Marija Kauzlarić tom izložbom.

Novu izložbu predstavlja i Galerija SULUJ - crteže Velimira Velje Mihajlovića “Bateaux - Mouches” (Bato - Muš), nastale tokom dvomesečnog boravka u Parizu 2008. godine i prozora ateljea Cite Internationale des Arts, kada je Mihajlović svakodnevno “hvatao” vizuelne senzacije sa Sene, koje turistički brodovi svetlima i pokretom stvaraju u noćnim obilascima znamenitosti Pariza.

“Bato - muš” su specifični turistički brodovi za razgledanje Pariza sa reke i snabdeveni su moćnim reflektorima, koji noću, kada grad utone u mrak, osvetljavaju obalu i znamenitosti pored kojih prolaze.

Razne pozivnice i materijali za kulturna dešavanja, bili su materijal za intervencije olovkom i bojenim akcentima Mihajlovića, tako da su dupli spoj artefakata Pariza s proleća 2008. godine.

Izložba “Bateaux - Mouches” (Bato - Muš) obuhvata crteže rađene kombinovanom tehnikom manjih dimenzija, a to je, inače, 116. izložba Mihajlovića i biće otvorena do 14. marta.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.