• Search form

24.03.2021 | 19:32

Kako pretvoriti strip u video igru

Francuski institut i Gete institut u Srbiji, u saradnji sa SGA, najavili su edukativni program “Playing Narratives: from comics to games”, namenjen strip crtačima, ilustratorima, animatorima, kreativnim piscima i drugim mladim kreativcima, zainteresovanim da uplove u vode razvoja video igara kroz osmomesečni proces edukacije, mentorstva i zajedničkog rada.

Kako pretvoriti strip u video igru

Program “Playing Narratives” posebno je namenjen strip crtačima, ilustratorima, animatorima, kreativnim piscima, kao i onima koji se bave kompjuterskim modelovanjem ili dizajnom zvuka, odnosno svima koji mogu biti vredan član tima koji razvija koncept jedne video igre, kao i onima koji žele da se lično i profesionalno razvijaju u tom pravcu. U pitanju je skoro celogodišnji program edukacije, mentorstva i produkcije, koji će petnaestak učesnika uvesti u svet gejminga i potražiti dodirne tačke između te sfere i domena stripa. Zajednički su im vizuelna naracija, razvoj karaktera, kreativno pisanje, worldbuilding i brojne druge tehnike i metodologije, a jedan od ciljeva tog projekta je da pojedini stripovi “ožive” i dobiju interaktivne verzije kroz razvoj celokupnih gejming koncepata.

Odabrani učesnici će stoga prolaziti kroz predavanja i radionice iz tema kao što su istorijat gejminga, narativni dizajn, vizuelni storytelling, razvoj karaktera, game i level dizajn, game art i animacija, ali i upoznati tehničke (game engine) i poslovne aspekte gejminga i vezane za marketing, user aquisiton i druge važne teme. Pored svega toga, radiće se i na razviju “mekih” veština, kao što su timska kultura ili prezentacione veštine. Neka od predavanja biće otvorena i za širu zajednicu, i realizovana kao hibridni ili onlajn događaji, najavljeno je 24. marta na virtuelnoj konferenciji za novinare.

Program “Playing Narratives”, kako je rekla Sunčica Šido iz Gete instituta, spaja sve što je u ovom trenutku u fokusu tog nemačkog kulturnog centra, a to je digitalni svet uopšte. Protekla godina, obeležena pandemijom korona virusa, pokazala je koliko je taj fokus značajan, dodala je ona.

Foto: Darwin Laganzon/Pixabay

Program “Playing Narratives” je prvi međunarodni projekat Srpske asocijacije industrije video igara - SGA, a prema rečima programskog direktora Relje Bobića, posebno ohrabruje to što je prepoznat od velikog broja partnera, pre svega domaćih kompanija. “U narednim godinama može se očekivati značajnija internacionalizacija našeg rastućeg gejming ekosistema, kako kroz aktivnosti SGA tako i brojnih drugih aktera i stejkholdera”, istakao je Bobić, najavljujući timski i interdisciplinarni rad.

“Pored velikog broja radionica, a predavači će biti iz Srbije, ali i Francuske i Nemačke, učesnici će imati priliku da rade zajednički na prvim konceptima video igara i prirpemaju se za neku vrstu pitch sesije u okviru manifestacije Digitalni novembar”, rekao je Bobić.

Mladi stvaraoci i profesionalci starosti između 16 i 35 godina koji su aktivni u nekoj od tih disciplina mogu da se prijave na konkurs ispunjavanjem onlajn prijave do 4. aprila u ponoć. Nakon tog roka, selekciona komisija, koju čine predstavnici svih partnera, sačiniće užu listu kandidata koji će biti pozvani na kratke onlajn intervjue 8. i 9. aprila, a potom će 12. aprila biti objavljena lista 15-20 odabranih učesnika, dok će prvi sastanak i predavanje biti održani 15. aprila.

Za učešće se mogu prijaviti mladi kreativci iz cele Srbije, s obzirom da će programi biti održavani u “hibridnom” formatu, a troškovi lokalnog transporta učesnika takođe mogu biti pokriveni. Neke od radionica ili predavanja biće realizovani i u Novom Sadu i Nišu.

Kroz učešće u programu “Playing Narratives” učesnici imaju priliku da se profesionalno i lično razvijaju, sarađuju sa drugim mladim stvaraocima i rade u timu, razviju svoj prvi kolaborativni gejming projekat ili koncept, cele godine rade u inspirativnom i transdisciplinarnom okruženju, sagledaju kompletan gejming ekosistem i istražuju proces razvoja jedne igre iznutra, kroz predavanja, radionice, specijalne događaje, studijske posete i praktičan rad, direktno upoznaju neke od vodećih francuskih, nemačkih i srpskih eksperata iz domena gejminga, stripa i srodnih disciplina, koji će svoje znanje prenositi njima i njihovim kolegama,
imaju obezbeđen prostor za zajednički rad, neophodnu opremu i materijale, dobiju celogodišnje članstvo u ImpactHUB-u, koje omogućava da do kraja godine koriste njihov coworking prostor i druge prednosti, imaju besplatan pristup svim SGA programima koji budu realizovani do kraja godine, kao i priliku da sa svojim timom osvoje nagradu i prođu kroz proces produkcije trejlera za pobednički koncept, te da se pripremaju za eventualne profesionalne angažmane u gejming industriji i uspostavljaju nova poznanstva, prijateljstva i saradnje.

Ferenc Giric i Norbert Varga, osnivači kompanije Digital Arrow koja je generalni sponzor projekta, istakli su da je “važan razvoj mladih talenata u raznim formama transdisciplinarnosti iz više razloga: zbog pružanja mogućnosti mladim i ambicioznim ljudima da se inspirišu i upoznaju sa stvaranjem video igara, kao i zbog razvoja regiona u celini”.

Ističući da je Digital Arrow veliki zagovarač transdicsiplinarnosti i širenja znanja generalno, Varga je izjavio da je gejming scena u Srbiji dosta jaka, ali da je širenje znanja tek u počecima, zbog čega smatra da će program “Playing Narratives” doprineti da se pokrene tema saradnje, podučavanja i mentorstva. “Ima jako mnogo umetnika koji su samo čekali na nešto ovako”, ocenio je Varga.

Kao istaknuti sponzor uključila se i kompanija Two Desperados, čiji je direktor Vojislav Milutinović istakao da projekat “Playing Narratives” predstavlja inicijativu koja spaja gejming ekspertizu evropskih zemalja i Srbije, i to u trenutku kada su gejming i entertejment industrija u ozbiljnom problemu - zbog popularnih društvenih mreža.

“Osećaš manipulaciju dok skroluješ Fejsbukom i Instagramom. Da bi moja kompanija bila na vrhu, moramo što više pažnje i vremena svojih igrača da privučemo, ali to nije dobro za igrače i društvo u celini. Zato su nam potrebni najbolji ljudi koji mogu da nam pomognu da rešimo taj problem. Zato je potrebno što više zanimljivih ljudi”, rekao je Milutinović, zamolivši sve buduće učesnike programa “Playing Narratives” da ubace parametar da je “gejming industrija i art i tehnologija, nije samo art”.

Veštačka inteligencija (AI) prava je i najveća priča u tehnologiji. Treba da vidimo kako će jedan umetnik / strip crtač, moći da upotrebi AI u stripu. Nije cilj da napravimo još jednu kopiju nečega što imamo u Francuskoj i Nemačkoj, rekao je on.

“Siguran sam da imamo klince koji vrte Tik tok po ceo dan. To nije dobro ni za našu decu, ni za društvo… Pokušavamo pažnju čoveka da preusmerimo, da život učinimo boljim, a ne da ih napravimo zombijima. Fokus treba da bude na tome da učinimo svet boljim svi zajedno”, rekao je Milutinović.

Program “Playing Narratives” podržan je od Francusko-nemačkog kulturnog fonda, koji je osnovan 2003. godine povodom 40-godišnjice Jelisejskog sporazuma, a ima za cilj jačanje francusko-nemačke saradnje kroz podršku kulturnim i umetničkim projektima koje zajednički sprovode diplomatska predstavništva i instituti za kulturu obe države u tesnoj saradnji sa lokalnim partnerima.

Pored toga, projekat su prepoznali i brojni partneri u zemlji i inostranstvu: generalni pokrovitelj projekta je kompanija Digital Arrow iz Novog Sada, a kao istaknuti sponzori u realizaciji učestvuju i domaće kompanije Two Desperados i 3lateral, kao deo Epic Games. Ubisoft Belgrade takođe je sponzor projekta. Renomirane organizacije iz Nemačke (akcelerator Spielfabrique) i Francuske (Visoka škola za video igre i interaktivne digitalne medije Cnam-ENJMIN) i njihovi predavači takođe su involvirane u realizaciju projekta.

(SEEcult.org)

Arheoloske zbirke, Narodni muzej
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.