Za jačanje saradnje kulture i ekonomije
Konferencija Deska Kreativna Evropa Srbija, posvećena položaju kulture u savremenim ekonomskim uslovima, počela je 14. decembra u Jugoslovenskoj kinoteci u Beogradu predstavljanjem pojedinih primera saradnje sektora kulture i biznisa, koju bi, kako je naglasio ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac, trebalo ohrabriti i jačati, jer je reč o međusobno zavisnim oblastima.
“Kultura se ne stvara na nebu nego na zemlji. To znači da je kultura značajan činilac u ekonomskom razvoju jedne zemlje. Niti se kultura može razvijati bez snažne ekonomske baze, niti se uspešna ekonomija i društvo zasnovano na inovacijama može zamisliti bez snažne kulturne produkcije i kreativne industrije”, rekao je Tasovac, otvarajući trodnevnu konferenciju “Kultura, koncepti i upravljanje promenama”, kojoj prisustvuju i predstavnici deskova KE iz pojedinih zemalja u regionu.
“Ekonomija i kultura su neophodne jedna drugoj. Naš posao je da pomognemo akterima iz oba sektora da upoznaju međusobnu važnost i da ih ohrabrimo u različitim modusima saradnje”, rekao je Tasovac.
Ivan Tasovac
Tasovac je kao posebno važan segment izdvojio i razvoj publike, ističući da je to i “veoma aktuelna smernica evropske kulturne politike”.
Navodeći da se razvoj publike dominantno sagledava s jedne strane u konktekstu društvene inkluzije, a s druge strane u kontekstu razvoja tržišta, Tasovac je rekao da oba pristupa imaju svoj značaj, ali je dodao da se često pritom zaboravlja da se moraju preplitati i međusobno dopunjavati.
“Naš zadatak je da programe i projekte osmišljavamo sa svešću o važnosti održavanja već postojeće, ali i o privlačenju nove, kao i takozvane nepublike. Jer, koliko god da je građanima potrebna kultura, toliko je i kulturi potrebna publika. Kultura bez publike nije kultura, već privatna zabava”, rekao je Tasovac.
Budući da je konferencija Deska KE Srbija počela u danu u kojem Srbija zvanično otvara prva pregovaračka poglavlja sa Evropskom unijom, Tasovac je rekao da je to prelomni trenutak na putu ka punoravnom članstvu u EU, ali je naglasio i da se ne sme zaboraviti da “Evropa nije samo pravno-tehnički gonglomerat”, već je “pre i iznad svega kulturni prostor koji svoje bogatstvo crpi iz poštovanja i promovisanja sobode i različitosti”.
“Evropa je kulturni prostor kome ne smao da težimo, već i oduvek pripadamo. Naše evropske kolege tu činjenicu vrlo dobro znaju i cene”, rekao je Tasovac.
Tasovac je podsetio i da je Srbija nedavno pristupila i potprogramu “Mediji” u okviru u programa Kreativna Evropa, navodeći da su time otvorene mogućnosti za ubrzan razvoj celokupnog domaćeg audiovizuelnog i multimedijalnog sektora, ali i za uspešnije pozicioniranje organizacija i pojedinaca iz Srbije na međunarodnoj sceni.
Ističući da je Ministarstvo kulture i informisanja na taj način otvorilo srpskoj kulturi i medijima “vrata ka jednom većem i bogatijem tržištu”, Tasovac je dodao da je na kulturnim i medijskim poslenicima sada da tu šansu iskoriste.
“Promene u globalnom svetu, i u ekonomiji i u kulturi, su naša svakodnevna realnost i neminovnost. I zato je izuzetno važno da naučimo kako da se prema njima odnosimo i kako da njima upravljamo”, rekao je Tasovac i izrazio uverenje da će konferencija Deska KE Srbija tome doprineti i doneti dobra rešenja.
Rukovodilac Deska KE Srbija Dimitrije Tadić najavio je trodnevni program koji je posvećen različitim aspektima odnosa kulture i kreativnih industrija, kao i biznis sektora. Tadić će 15. decembra moderirati panel na temu “Kontroverze kreativnih industrija: između lјubavi i mržnje”, a među učesnicima su najavljeni Aleksandra Savanović (Nova iskra, Beograd), Dejan Papić (izdavačka kuća Laguna, Beograd), Vesna Tašić (ZMUC, Beograd) i Maja Miloš sa Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu.
Dimitrije Tadić
Panel “Kulturna politika u Evropi i njene refleksije na umetničke prakse” moderiraće Vladimir Kopicl iz Zavoda za kulturu Vojvodine, uz učešće Nevene Daković sa FDU u Beogradu, Zorana Paunovića sa Filološkog fakulteta u Beogradu i Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, te Miroslava Karića iz Remonta – nezavisne umetničke asocijacije i Bobana Jevtića iz Filmskog centra Srbije.
Milica Pekić, Marko Milanković, Branislava Stefanović
Program sva tri dana konferencije obuhvata i panel o načinima na koje biznis sektor finansira kulturu, a nakon Relјe Bobića (Nova iskra), Marka Milankovića (kompanija Nelt), Milice Pekić (Galerija 12 Hub), Branislave Stefanović (FDU) i Milosava Marinovića (Smart kolektiv), koji su učestvovali prvog dana, najavljeni su i Vuk Ćuk (galerija Zvono, kompanija Radix, Beograd) i Minja Bolesnikov (Grand Motors, Novi Sad), te u završnici konferencije Veran Matić (B92) i Aja Jung (Beogradski festival igre) i Andreas Graf (VIP Mobile).
Relјa Bobić, Milosav Marinović, Dejan Ubović
Među gostima konferencije je i Dominik Sago Divoro (Dominique Sagot-Duvauroux) sa Univerziteta u Anžeu, koji je održao predavanje o klasterima kulture naspram kreativnih gradova iz ekonomskog ugla, dok je Pjer Luiđi Sako (Pier Luigi Sacco) sa ILUM univerziteta u Milanu, koji je bio najavljen za 15. decembar, morao da otkaže dolazak i govor na temu “Kultura 3.0: Izvan kreativnih industrija”.
Završnica konferencije biće posvećena i književnim prevodima, međunarodnoj saradnji i razvoju publike i tržišta, uz primere projekata finansiranih od Kreativne Evrope, prevodilačke mreže Traduki i Ministarstva kulture i informisanja Srbije.
Razgovor će moderirati Mladen Vesković iz Ministarstva kulture i informisanja, a među učesnicima su najavljeni Vladislav Bajac (Geopoetika, Beograd), Gojko Božović (Arhipelag, Beograd), Ana Gvozdenović (Biblioteka Stefan Prvovenčani, Kralјevo), Vladimir Arsenijević (Festival Krokodil, Beograd) i Srđan Srdić (Kikinda Short, Kikinda).
U završnici će biti održan panel “Kultura i biznis ideje”, koji će moderirati Sandra Stojanović, a učestvovaće Ljudmila Stratimirović (Gradstor Design Hub, Beograd), Uroš Radenković i Jovana Hrvanović (Zanat radnja).
Program konferencije “Kultura, koncepti i upravljanje promenama” nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u PRILOGU.
(SEEcult.org)