Art & sport
Izložba “Art & sport”, koja će biti otvorena 19. januara u Francuskom kulturnom centru (FKC) u Beogradu, prvi put predstavlja ograničenu seriju plakata i grafika kao originalni spoj vrhunske umetnosti i tenisa, trenutno jednog od najpopularnijih sportova u Srbiji. Zbirka grafika “Art & Sport” sadrži šest radova, nastalih 1990. godine, čiji su autori Džejms Rozenkvist (James Rosenquist), Jirži Kolar (Jiri), Valerio Adami, Žan Mišel Folon (Jean Michel) i srpski slikar Vladimir Veličković, koji živi i radi u Parizu.
Izložba “Art & sport”, koja će biti otvorena 19. januara u Francuskom kulturnom centru (FKC) u Beogradu, prvi put predstavlja ograničenu seriju plakata i grafika kao originalni spoj vrhunske umetnosti i tenisa, trenutno jednog od najpopularnijih sportova u Srbiji.
Zbirka grafika “Art & Sport” sadrži šest radova, nastalih 1990. godine, čiji su autori Džejms Rozenkvist (James Rosenquist), Jirži Kolar (Jiri), Valerio Adami, Žan Mišel Folon (Jean Michel) i srpski slikar Vladimir Veličković, koji živi i radi u Parizu.
U vremenu trijumfa srpskih tenisera u svetu, beogradska publika videće i 27 plakata i grafika koje su specijalno za francuski teniski turnir Rolan Garos potpisali Huan Miro, Eduardo Arojo, Pjer Alesinski, Nikola de Marija… Ograničena serija, prikazuje 24 godine predstavljanja tog velikog turnira, a obuhvata i zvanični unikati plakat za 2008. godinu, kada je srpski tenis i osvojio Rolan Garos.
U okviru zbirke “Art & sport”, Veličkovićev je uradio diptih “The Game” (Igra) i za teniski turnir u Cirihu. Njegova dela pokazuju višegodišnje istaživanje pokreta ljudskog tela, koje je u trenutku kada je radio taj diptih, dostiglo vrhunac u njegovom stvaralaštvu, istakao je FKC, navodeći da će biti predstavljen i triptih koji je Veličković uradio specijalno za otvaranje teniskog turnira u Umagu 1990. godine, tada poznatog kao “YU Open”.
Rozenkvist, koga uz Endija Vorhola i Roja Lihtenštajna smatraju najznačajnijim prestavnikom američkog pop-arta, predstavlja se grafikom “Balls” (Lopte). Na početku karijere zarađivao je za život kao slikar bilborda, a kao i ostali pop-art slikari, I Rozenkvist je prilagodio jezik advertajzinga i pop kulture sadržaju klasične slikarske umetnosti. Takođe, radi i printove, crteze i kolaže velikih razmera, a izlagao je u svim poznatim muzejima savremene umetnosti u Americi i Evropi i izvršio veliki uticaj na mlađe geracije umetnika
Pokojni češki umetnik i pisac Jirži Kolar, koji je uradio grafiku “Sphere in the space” (Sfera u svemiru), poznati je predstavnik modernog dadaizma. Njegove radove komunisti su zabranjivali, a sam je bio zlostavljan i zatvaran. Represija na njegov lik i delo postali su neizdrživi, pa je emigrirao i živeo u raznim gradovima u zapadnoj Evropi, a najvise u Parizu, da bi se u Prag vratio tek 1998. godine, gde je i umro 2002.
Njegove inventivne tehnologije zapanjile su javnost - umesto četkice koristio je skalpel, a umesto boja obojene papire i lepak.
Cenjeni moderni slikar belgijskog porekla Žan Mišel Folon, poznat i po
slikama i po grafikama i ilustracijama za knjige i skulpturama, za zbirku “Art & sport” uradio je grafiku “The Magic Tree” (Magicno drvo). Njegova umetnost bila je izuzetno tražena Francuskoj, gde je i živeo, kao i u Americi, a umro je u Monaku u 71. godini.
Italijanski modernista Valerio Adami, zastupljen u projektu “Art & sport” radom “The Playground” (Igralište), radio je godinama u Parizu i Londonu, a inspiraciju je nalazio u temama iz moderne evropske istorije, literature, filozofije i mitologije. U njegovim ranim pop art radovima, nudi fragmente modernog društva, objekte izvađene iz konteksta i potpuno nov način gledanja na njih. Njegova najkarekterističnija dela liče na stripove, sa jakim linijama i čistim bojama.
Izložba će biti otvorena do 6. februara.
Organizovali su je UKT Consulting i umetnička galerija Visconti Fine Art iz Ljubljane, u saradnji sa FKC-om.
Sajt FKC-a je www.ccf.org.rs