Ubavkić za jubilej Narodnog muzeja
Narodni muzej u Beogradu organizuje od 10. do 20. maja, povodom svoje 175-godišnjice, izložbu dela Petra Ubavkića iz svoje zbirke, koja obuhvata devet ostvarenja tog prvog akademski obrazovanog vajara u Srbiji.
Izložba je organizovana u znak sećanja na tog velikog umetnika, ali i kao simbolični gest kojim se podseća da je davnih dana izložba radova Petra Ubavkića bila prva vajarska izložba održana u Srbiji, upravo u Narodnom muzeju 1882. godine. Njome je najstarija muzejska institucija u Srbiji počela svoju bogatu izložbenu delatnost koja traje do danas.
Od približno 80 skulptutura za koje se zna da ih je izveo Ubavkić, sačuvano ih je tridesetak. Među njima su tri čuvene Ubavkićeve biste na Kalamegdanu - Đura Daničić, 1891, Jovan Gavrilović, 1893, Đura Jakšić, 1896, kompozicija Takovski ustanak, 1898-99, u Takovu i na zelenoj površini u Ulici kneza Miloša u Beogradu; kao i poprsja Vuka Karadžića, Josifa Pančića i Dositeja Obradovića, ispred pročelja Treće beogradske gimnazije u Njegoševoj ulici u Beogradu.
Najstariji eksponat postavke je Portret Đure Horvatovića iz 1877. godine, što je ujedno i najstarije sačuvano Ubavkićevo delo i najstarije ostvarenje iz Zbirke jugoslovenske skulpture Narodnog muzeja u Beogradu. Bista je nastala prema fotografiji, iako je umetnik, kada je 1876. prekinuo studije u Minhenu da bi se javio na vojni poziv, po svoj prilici bio u prilici da upozna pukovnika, kasnije generala Horvatovića, jedno vreme i ministra vojnog, učesnika Srpsko-turskih ratova za oslobođenje.
Petar Ubavkić, General Đura Horvatović
Posetioci će biti u mogućnosti da vide i Ubavkićeve radove Ciganka, 1885, mermer, Portret kraljice Natalije, 1887, mermer; Kralj Aleksandar Obrenović, 1895, bronza; Vuk Karadžić, 1889, mermer; Karađorđe i Kralj Petar I, 1904, plaketa bronza, Portret Branislave Simić, 1904, bronza; Portret starog oficira, 1908, reljef bronza.
Izložba je i deo programa manifestacije Muzeji za 10, u okviru koje će 13. maja u 16 časova autorka izložbe i muzejski savetnik Vera Grujić, takođe i kustoskinja Zbirke Jugoslovenske skulpture Narodnog muzeja, održati predavanje o Ubavkiću i delima iz Narodnog muzeja.
*Naslovna fotografija: Petar Ubavkić, Kralj Aleksandar Obrenović
(SEEcult.org)