• Search form

22.09.2015 | 10:54

39. BITEF na filmu

39. BITEF na filmu

Jugoslovenska kinoteka i Bitef posvetili su i tradicionalni filmski program suosnivaču tog festivala Jovanu Ćirilovu, ukazujući izborom filmova, koje publika može da vidi od 22. do 24. septembra, koliko je bilo sluha za novo i nepoznato, uprkos početnim burnim reakcijama i publike, i establišmenta.

Urednica Bitefa na filmu Vera Konjović odabrala je za 39. izdanje tog programa snimke legendarnih predstava Roberta Vilsona (Wilson) i pokojne Pine Bauš (Bausch), a iz regiona – dokumentarni film “PotrošeniBoruta Šeparovića i Montažstroja.

Koliko je bilo sluha za novo i nepoznato na BITEF-u, kako je navela Vera Konjović, upravo se i vidi po selekcijama Vilsonovog “Pisma za kralјicu Viktoriju” i uskoro zatim “Ajnštajna na plaži”, opere koja je tog autora lansirala među zvezde 20. veka. I Pina Bauš pozvana je na BITEF kada je tek bila zvezda koja se rađa (Plavobradi i On je uzeo za ruku i odveo u zamak a drugi su ih sledili), a zajedno sa Šeparovićem, kao predstavnikom regiona, njihova dela uveličaće festival koji su osnovali, vodili i voleli Mira Trailović i Jovan Ćirilov.

Publika Bitefa na filmu videće u Muzeju Jugoslovenske kinoteke najpre snimak opere “Ajnštajn na plažiBoba Vilsona i Filipa Grasa (Philip Glass), u koreografiji Lusinde Čajlds (Lucinda Childs), koja je u prvobitnoj postavi bila i glavni izvođač. Snimak je nastao prilikom izvođenja u Parizu 2012. godine.

Ajnštajn na plaži” izveden je na 10. Bitefu, a reakcije premijerne publike bile su različite – kompozitor Vojislav Kostić rekao je: “Ko voli, odlično”, pisac Dušan Kovačević: “Sve je relativno”, slikar Dragoš Kalajić: “Volim mazohizam, ali u manjoj meri”, pisac Aleksandar Popović: “Nisu to priče: On je pravi pozorišni genije! Ko je danas bolјi od njega? Za krađu se ‘ubio’. Narednih 50 godina imamo odakle da krademo”. Novinar Pavle Lukač tada je konstatovao da je taj “izvanredno izvedeni ‘perpetuum mobile’ podelio verne posetioce bifea u dve vremenske kategorije. Moj sin i drugi iz XXI veka ostali su zaneseni do poslednjeg plјeska, a mi smo se tiho povukli u XIX stoleće”.

Ajnštajn na plaži” zasnovan je na tri glavne vizuelne teme: voz, sudnica i svemirska letelica nad polјem. Za Vilsona i Glasa bio je bitan novatorski prilaz umetnosti, spoj izuzetno precizne slike s muzikom i lјudskim glasom, te pažlјivo obrađivanje zvučnih i vizuelnih efekata.

Vilson i Glas započeli su rad na operi “Ajnštajn na plaži” 1970. godine, a ta produkcija proslavila je i jednog, i drugog.

Bob Vilson (1941) studirao je poslovnu administraciju, arhitekturu, pohađao je časove slikanja, predavanja udovice Lasla Moholјa-Nađa (László Moholy -Nagy), dizajnera, filmadžije, fotografa i vajara, a 1960. osnovao je eksperimentalnu produkciju. Od Vilsonovih radova na Bitefu na filmu prikazani su do sada i “Pogled gluvog”, “Građanski ratovi” i “Smrt Molijera”. Filip Glas (1937) je već u šestoj godini svirao violinu, flautu, a zatim klavir. Studirao je matematiku, filozofiju i muziku, a 1968. osnovao je Filip Glas Ansambl. Komponuje opersku, baletsku, filmsku, teatarsku, kamernu muziku i simfonije. Lusinda Čajlds je najznačajniji američki koreograf postmoderne, a 1973. osnovala je kompaniju i počela da sarađuje s Vilsonom i Glasom. Poznata je po minimalističkom pokretu koji ume da pretoči u složene oblike.

Bitef na filmu predstavlja 23. septembra dva rada slavne Pine Bauš (1940-2009) – “Posvećenje proleća” iz 1975. godine i “Kafe Miler” (1985).

Posvećenje proleća” na muziku Igora Stravinskog (1882-1971) serija je epizoda o divlјem paganskom ritualu. Balet ima dva dela: Kult zemlјe i Žrtva. U prvom se slavi dolazak proleća, a u drugom se devojka odabrana da bude žrtva iscrplјuje u plesu do smrti.

Stravinski je “Posvećenje proleća” napisao za Ballets Russes Sergeja Djagilјeva i za koreografa Vaslava Nižinskog. Premijera tog dela u Parizu 1913. godine izazvala je senzaciju, ali je prerasla i u najpoznatije nerede u istoriji klasične muzike XX veka.

Među najpoznatija dela Pine Bauš spada i melanholični “Kafe Miler”. U napušteni kafe protagonisti - ličnosti koje kao da su zaboravlјene posle nekog događaja, ulaze i izlaze, potiču se o stolove i stolice i najčešće plešu zatvorenih očiju. Budući da su roditelјi Pine Bauš imali restoran, pretpostavlјa se da su neke od scena mogle biti njena maglovita sećanja iz detinjstva.

Baušova je koristila muziku Henrija Persela (Henry Purcell, 1659-1695) Vilinsku kralјicu i Didonu i Eneja.

Pina Bauš (1940-2009), plesačica, koreograf, učitelјica modernog plesa, režirala je i filmove, ali i glumila u njima (Felinijev I brod plovi, Vendersova Pina i dr.). Sa Plesnim teatrom Vupertal (Tanztheater Wuppertal) putovala je po celom svetu, a na Bitefu na filmu je do sada najzastuplјeniji autor - uz “Posvećenje proleća” i “Kafe Miler”, prikazane su i njene snimlјene predstave “Arije”, “Kontakthof” i “Valcer”, a u okviru glavnog programa 25. Bitefa i film u njenoj režiji “Caričina tužbalica”.

Govorila je: “Skoro da je nevažno da li će delo publika shvatiti. Stvaramo jer verujemo u to što radimo. Tu smo da izazivamo, ne samo da udovolјavamo”.

U završnici 39. Bitefa na filmu posetioci će imati priliku da vide dokumentarni film “Potrošeni”, čiji su protagonisti akteri predstave “55+Boruta Šeparovića, koja je igrana u glavnom programu 47. Bitefa.

Šeparović je i scenarista, i reziser, i producent filma “Potrošeni”, koji je premijerno prikazan na ovogodišnjem Pulskom filmskom festivalu, a kao i predstava “55+”, govori o važnim trenucima života osoba koje su starije od 55 godina i čiji su se najvažniji minuti u životu već dogodili, a poslјednji im se bliže. Film prati protagoniste od audicije do pozorišne predstave i filma. Svako govori onoliko sekundi koliko ima godina. Brutalno iskreno pričaju o životu i smrti, sreći i bolu i svemu ostalom, odgovarajući na pitanja: Jesu li njihovi životi potrošeni jer su najbolјe godine ostale iza njih? Ili su potrošeni jer žive u društvu koje ih tretira kao teret? Ti ljudi suočili su se s godinama vlastitog ćutanja i preuzeli odgovornost za svet koji u ruševinama predaju mladima.

I reakcije publike posle predstave “55+” na 47. Bitefu bile su podeljene – dok su pojedini gledaoci naveli da im se ne dopada i da im nije jasan koncept, drugi su istakli da im se baš sviđa koncepcija. Dramaturškinja i direktorka CZKD-a Borka Pavićević pohvalila je Šeparovića: “Izvrsno! To je toliko važno, dobro, pametno, neobično, svaka čast. I u političkom smislu... Drago mi je da sam to videla. Cenim Šeparovićev rad. Ovo je još jedna predstava više u njegovom značajnom opusu...Citiraću Dušana Jovanovića na kraju ‘Oslobođenja Skoplјa’: ‘Možda će vaši unuci biti vaši pravi sinovi.“ I to jeste pravo pitanje ko će se jednoga dana probuditi od vaše (mlađe) generacije i pitati zapravo šta je sve to bilo. I u tome je značaj predstave, da lјudi govore’”.

49. BITEF predstavlja do 24. septembra u glavnom programu je deset predstava iz Srbije, regiona, Nemačke, Francuske i Rusije. Osim Glavnog programa, publika ima priliku da isprati i intenzivan program 16. Bitef Polifonije, kao i novi prateći program “Bitef zona”, koji je takođe velikim delom posvećen uspomeni na Ćirilova.

Festivalski sajt je bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org za kulturu jugoistočne Evrope.

(SEEcult.org)

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Narodni muzej Srbije, Trg Republike 1a, Beograd

    OD MNOGOBOŠTVA DO HRIŠĆANSTVA: ROTONDA U STOJNIKU - izložba posvećena jedinstvenoj građevini tog tipa na prostoru centralnobalkanskih rimskih provincija, koja je bila i paganski hram i hrišćanska crkva (5.9.-3.11.2024.)

    Autori izložbe: Tatjana Cvjetićanin, Maja Franković i Adam Crnobrnja

    Saradnice na izložbi: Olga Špehar i Jelena Premović

    http://www.narodnimuzej.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.