• Search form

13.05.2011 | 17:04

Ekspedicija Inex-film, II deo

Sudbina propale fabrike koštane srži “Glutin” u Padinskoj skeli, koja je privatizovana 2003. godine, a od 2005. ne radi, jedna je od tema nastavka “Ekspedicije Inex-film” - samoorganizovane kolektivne akcije upotrebe društvene svojine, koja će biti održana 14. maja u napuštenoj zgradi “Inex-filma” na Paliluli.

U organizaciji Kontekst kolektiva, biće prikazan video rad “Glutin” Vladimira Bjeličića i fotografije Jovane Ćetković, uz razgovor posle projekcije.

Ekspedicija Inex-film, II deo

Sudbina propale fabrike koštane srži “Glutin” u Padinskoj skeli, koja je privatizovana 2003. godine, a od 2005. ne radi, jedna je od tema nastavka “Ekspedicije Inex-film” - samoorganizovane kolektivne akcije upotrebe društvene svojine, koja će biti održana 14. maja u napuštenoj zgradi “Inex-filma” na Paliluli.

U organizaciji Kontekst kolektiva, biće prikazan video rad “Glutin” Vladimira Bjeličića i fotografije Jovane Ćetković, uz razgovor posle projekcije.

Fabrika “Glutin” zvanično je zatvorena po nalogu veterinarske inspekcije, usled bojazni da bi organski otpad mogao izazvati manju ekološku katastrofu. Radnicima nisu isplaćene plate, oni štrajkuju glađu, mehanizacija je korodirala... Krug fabrike ubrzo je postao nekontrolisana deponija životinjskih leševa.

Prema navodima Bjeličića, video rad “Glutin” nastao je spontano, nakon saznanja o problemu te napuštene, devastirane fabrike sa gomilama životinjskih leševa u svom krugu, koja je samo metaforična slika, poetična i groteskna, koja na najbolji mogući način prikazuje svu gorčinu realnosti.

Zastrašujuće i fascinatne, hrpe životinjskih ostataka su autentičan memento mori. One ocrtavaju prolaznost ljudskog, ujedno i radnog veka. Prizori deponije kostiju podsećaju na prizore koncetracionih logora; utisak jeze nameće pitanje da li je životinjski život manje vredan od radničkog. Postoji li razlika između trupla čoveka i trupla životinje?, naveo je Bjeličić.

Projekcija video rada “Glutin” organizovana je u u okviru projekta “Borba za autonomni prostor”.

Osim tog video rada, u drugoj kolektivnoj akciji upotrebe napuštene zgrade Inex-filma biće predstavljeno još nekoliko programa, uz DJ setove.

Najavljeno je i oslikavanje hodnika napuštene zgrade, u organizaciji Udruženja Kurs.

Udruženje Kurs pokreće projekat “8 zidova” koji podrazumeva oslikavanje i tranformaciju hodnika na prvom spratu zgrade Inex-filma u galeriju zidnih slika. Postavka na zidovima će se periodično menjati, a svaki put će biti prezentovano osam umetnika na osam zidova. Ovom prilikom radove izlažu/izvode: Veljko Marković, Goran Komenov, Jovana Vasić, Marija Ratković, Miloš Miletić, Mirjana Radovanović, Nemanja Nikolić, Nina Ivanović.

Biće otvorena i izložba Kalendara strip praznika i praznoverja (maj 2011 - maj 2012), u organizaciji Šlic strip radionice, kao i izložba fotografija transformacije Tašmajdanskog parka “Azermajdan”, u organizaciji SHA.

U nastavku akcije “Inex-film”, biće predstavljeni i printovi “Poslednjih mesec i po sa mojom novom devojkom Jašikom” Andreja Fileva (BelgradeRaw).

Svi izloženi printovi postaće deo samizdat albuma fotografija, koji će biti ponuđen na prodaju putem interneta nakon izložbe.

Takođe, biće predstavljen drugi Mikro festival amaterskog filma “Film u boci” - projekcijom filmova sa prethodnog izdanja, u organizaciji MikroArta.

Drugi Mikro festival biće održan 20. i 21. maja u bašti DubKlub-a (Dubljanksa 69), na otvorenom. MikroArt promoviše kratke amaterske, art i trash filmove, kako profesionalaca, tako i amatera. Ovogodišnji off program, u saradnji sa udruženjem Ekocentrik, baviće se temom ekologije i zaštite životne sredine.

U DJ programu akcije "Ekspedicija Inex-film" nastupiće Igor Veljković, Chicha Rita, Chakal, Stevica, Ispred dragstora sound system i Ivan Zupanc.

Inex- film je, inače, bilo društveno kinematografsko preduzeće koje se bavilo fimskom produkcijom i distribucijom, u okviru nekadašnjeg giganta “Inex”, jedne od najvećih spoljno-trgovinskih kompanije bivše SFRJ. Danas je zgrada “Inex-filma” u Višnjićkoj ulici napuštena i devastirana, u njoj više nema nikakvih tragova o njenoj istoriji, već se jedino može posmatrati kroz paradigmu o brutalnoj kapitalističkoj tranziciji i privatizaciji poslednjih dvadesetak godina.

Filmovi “Bube u glavi” (1970), “Užička republika” (1974), “Majstori, majstori” (1980), “Čovek sa četiri noge” (1983) ili “Oktoberfest” (1987), samo su neki od naslova u čijoj je produkciji ili distribuciji učestvovao i “Inex-film”, a obeležili su epohu jugoslovenskog filma.

Zbog takve simboličke vrednosti koju je prostor Inex-fuilma imao u okviru kulturne produkcije u jugoslovenskom nasleđu, kao i činjenice da je stvoren kao deo društvene svojine tadašnjeg socijalističkog društva, autori akcije “Ekspedicija Inex-film” smatraju njegovo korišćenje legitimnim činom upotrebe zajedničke infrastrukture za potrebe savremene kolektivne proizvodnje i razmene znanja, kulturnih i aktivističkih sadržaja.

Prva akcija "Ekspedicija Inex-film” održana je krajem aprila, uz izložbu “Svetsko komunalno nasleđe” umetnika i aktivista Rene Readle i Vladana Jeremića, kao i razgovor sa njima u organizaciji Kontekst kolektiva.

“Svetsko komunalno nasleđe” je kampanja koju su pokrenuli Rena Readle i Vladan Jeremić u cilju afirmisanja arhitekture modernizma i kvaliteta stanovanja kakav su pružali prostori iz tog perioda.

Fotografije sa prošlog dešavanja u Inex-filmu moguće je videti OVDE

Mapa lokacije zgrade Inex-filma nalazi se OVDE

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r