• Search form

29.03.2015 | 23:42

Mišljenje (Beo)grada

Mišljenje (Beo)grada

Serija radionica, panel diskusija i međunarodna konferencija “Thinking Cities” okupiće od 2. do 7. aprila u Centru za kulturnu dekontaminaciju domaće i strane stručnjake u pokušaju da preispitaju pozicije i značaj mišljenja (Beo)grada.

Reč je o novom beogradskom izdanju platforme SCAPES:LAB, koja se bavi edukacijom i jačanjem kapaciteta za istraživanje u poljima arhitekture i urbanog planiranja na Balkanu.

Belgrade.SCAPES:LAB pokrenut je u aprilu 2014. godine, uz podršku Kulturnog centra Beograda, kao reakcija na odsustvo stručne diskusije o projektu “Beograd na vodi” koji se promoviše kao projekat od “nacionalnog značaja”. Ovogodišnji Belgrade.SCAPES:LAB / I Think BG komparativnom analizom različitih modela i međunarodnih iskustava preispituje pozicije i značaj mišljenja (Beo)grada, kao takvog.

Na temelju vere u model “uradimo-zajedno”, a u saradnji sa nadnacionalnim istraživačkim timom iz Novog Sada, Beograda, Ciriha, Pariza, Čikaga, Amsterdama, Skoplja, Podgorice, Niša, Sarajeva, Banja Luke i Roterdama, biće održana konferencija, diskusije i radionice koje treba da artikulušu kolektivno “mišljenje Beograda – Thinking BG“.

     Belgrade.SCAPES:LAB, KCB, 2014.

Program obuhvata deset radionica, prateće panel diskusije i konferenciju “Thinking Cities” na kojoj su najavljeni Miteš Diksit (Mitesh Dixit), studiju osnivač DOMAIN-a i jedan od saradnika u studiju OMA Rema Kolhasa (Koolhas), koji je vodio projekte u Bangkoku, Londonu, Maleziji i Helsinkiju, zatim Eva de Klerk iz Amsterdama, aktivistkinja i jedna od vodećih stručnjaka za bottom-up gradski razvoj, srpski stručnjak za scenski dizajn Radivoje Dinulović, Endrju Balster (Andrew), izvršni direktor Archeworks iz Čikaga, te Edvin Gardner (Edwin) iz Amsterdama, suosnivač Monnika.

Među moderatorima radionica biće Katusha Sol & Anna Dekker - Placemakers.nl (Social Context Mapping), Iva Čukić iz Ministarstva prostora (New Metropolitan Mainstream), Andrija Stojanović i Virdžinija Đeković iz Tačke komunikacije (Confusing City), Nicolas Ziesel - koz.fr i Sabina Kerić i Katarina Milenković iz Baštališta (Le Jardin de Belgrade), Dragan Marinčić i Goran Govedarica (Scales 2.0: Expropriation), Milena Ivković - blok74.org (Project Waterfront), Albert Takashi Richters - Post–Office i Yasemin Sengil – Hoekpand iz Roterdama (Maps Lost (For Good)), Ljubica Slavković i Luka Tilinger / Kamenzid (Reanimate Architecture), Haris Piplas - Urban-Think Tank iz Ciriha (Urban Tools for Reactivating Belgrade) i Taras Subotić, Nenad Stijović, Marko Macura i Tatjana Ivanović - Scapes:Lab, Belgrade (Belgrade Trespassing).

Panel diskusije sa uvodnim prezentacijama podeljene su u dva tematska bloka, od kojih će u prvom (I Think BG) učestvovati Ljubica Slavković iz inicijative Ne da(vi)mo Beograd, Ana Džokić i Marc Neelen (STEALTH.unltd i Ko gradi grad), Radomir Lazović (Ulična galerija) i Nicolas Ziesel, osnivač Koz architects iz Pariza. U drugom bloku (I Am My City) učestvovaće Albert Takashi Richters (Post-Office) iz Roterdama, Katusha Sol (Placemakers.nl) iz Amsterdama, Dobrica Veselinović iz Ministarstva prostora i Milena Ivković (Blok74).

Najavljene su i prezentacije rezultata svake pojedinačne radionice sa pratećom diskusijom i različitim akterima aktivnim na pitanjima razvoja Beograda. U program panela biće uključeni i drugi eksperti i saradnici radi objektivnijeg čitanja i interdisciplinarne artikulacije rezultata, a dobijeni materijal biće priređen u formi e-publikacije i veb portala za dalji rast.

Ceo program predstavljen je sa namerom da omogući promišljene zaključke i time doprinese argumentovanoj diskusiji i plasiranju tačnih informacija.

Platforma SCAPES:LAB, čiji su osnivači Centar arhitekture i IDnet, omogućila je tokom proteklih pet godina stručna putovanja studenata u Francusku, Holandiju, Španiju, Švajcarsku i Nemačku, gde su imali priliku da u direktnom radu sa vodećim arhitektama, urbanistima, teoretičarima, umetnicima i aktivistima tih sredina misle kako se ta iskustva mogu preneti na našu sredinu.

Belgrade.SCAPES:LAB / BiG Projects okupio je 2014. godine arhitekte, urbaniste, aktiviste, mlade profesionalce i studente koji su kroz radionice, diskusije i predavanja na različitim primerima razvijali znanja o tome šta su veliki projekti, kome/čemu služe i kako se sprovode, kao i o globalnim tendencijama u rekonstrukciji gradskih područja, uticaju i pozadini velikih projekata, njihovom sadržaju i razmerama, te načinu na koji se razvija svest o stvarnim potrebama u post-tranzicionom društvu.

Oko 90 učesnika i dvadesetak moderatora i gostujućih predavača iz Pariza, Ciriha, Bazela, Beograda, Novog Sada, Skoplja, Sarajeva, Podgorice i Banja Luke, bavilo se promišljanjem velikih projekata za grad (Beograd), pojmom grada kao fenomena, kao (nečije) namere, želje ili kao (ne)artikulisane šume usitnjenih interesa, a rezultati su objavljeni u e-publikaciji.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r